სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ მონაწილეობა ალბანეთის ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტის დაარსებიდან 25 წლისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში მიიღო
სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მონაწილეობა მიიღო ალბანეთის ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტის დაარსებიდან 25 წლისადმი მიძღვნილ კონფერენციაში, სახელწოდებით: „ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნული და საერთაშორისო მექანიზმები – წარმატებული პრაქტიკა და მიღებული გამოცდილება”.
კონფერენციაზე ალბანეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარემ და ალბანეთის იუსტიციის მინისტრმა ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტის ფუნქციონირებას და ადამიანის უფლებრივ მდგომარეობაზე მათი მხრიდან ზედამხედველობის განხორციელების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, ამავე საკითხზე გამახვილდა ყურადღება ევროკავშირის ფუნდამენტურ უფლებათა სააგენტოს ხელმძღვანელის და ევროკავშირის ომბუდსმენის მხრიდან.
კონფერენციაზე ალბანეთის ყოფილმა ომბუდსმენებმა ინსტიტუტის შექმნის, განვითარების და ამ გზაზე სხვადასხვა გამოწვევის დაძლევის ისტორიაზე ისაუბრეს, ხოლო ადამიანის უფლებათა ევროპული ინსტიტუტების ქსელის ბორდის წარმომადგენელმა ყურადღება გაამახვილა ალბანეთის ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტის თანამშრომლობაზე ქსელთან და მის მნიშვნელობაზე.
ალბანეთში აკრედიტებული საერთაშორისო ორგანიზაციების, ეუთო, ევროპის საბჭო, გაეროს სააგენტოების წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს იმ თანამშრომლობას და პროექტებს რასაც ალბანეთის ადამიანის უფლებათა ეროვნულ ინსტიტუტთან ერთად ახორციელებენ.

First Deputy Public Defender Participates in Conference Dedicated to 25th Anniversary of Establishment of National Human Rights Institution of Albania
First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in the conference dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the National Human Rights Institutionof Albania, entitled: “National and International Mechanisms for the Protection of Human Rights – Successful Practices and Lessons Learned”.
At the conference, the President of the Constitutional Court of Albania and the Minister of Justice of Albania spoke about the functioning of the National Human Rights Institutionand the supervision of human rights situation by them. The Head of the European Union Agency for Fundamental Rights and the European Union Ombudsman focused on the same issue.
At the conference, former Albanian ombudsmen spoke about the history of the institution's creation, development and the overcoming of various challenges, while a representative of the Board of the European Network of Human Rights Institutions focused on the cooperation of the Albanian National Human Rights Institutionwith the Network and its importance.
Representatives of international organizations accredited in Albania, the OSCE, the Council of Europe and the UN agencies emphasized cooperation and the projects they are implementing with the Albanian National Human Rights Institution.