სახალხო დამცველი დამოუკიდებლობის დღეს გილოცავთ
1918 წელის 26 მაისს საქართველოს სახელმწიფოს დამფუძნებელმა კრებამ დამოუკიდებლობა გამოაცხადა. ერთ-ერთი მთავარი დებულება, რომელიც დამოუკიდებლობის აქტში ჩაიწერა, ადამიანის უფლებებს ეხებოდა:
„საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა თავის საზღვრებში თანასწორად უზრუნველყოფს ყველა მოქალაქის სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებებს განურჩევლად ეროვნებისა და სქესისა“.
ადამიანის უფლებების დაცვა ჩვენი სახელმწიფოებრიობის მთავარ მიზანს წარმოადგენს. საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქეთა ურყევი ნებაა ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებებისა და თავისუფლებების უზრუნველყოფა, სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის განმტკიცება და სხვა ხალხებთან მშვიდობიანი ურთიერთობა.

On May 26, 1918, the Constituent Assembly of the State of Georgia declared independence. One of the main provisions of the Act of Independence concerned human rights:
"The Democratic Republic of Georgia shall equally ensure the civil and political rights of all citizens within its borders, regardless of nationality and gender."
The protection of human rights is the main goal of our statehood. According to the Constitution of Georgia, the unwavering will of the citizens of Georgia is to ensure universally recognized human rights and freedoms, to strengthen state independence and to have peaceful relations with other peoples.