საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის პროექტის საქართველოს პარლამენტში განმეორებით ინიციირებას და მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ინიციატივის მიზანი - საქართველოსთვის განკუთვნილი საგარეო დახმარების ნაკადების გამჭვირვალობის და მიმღები ორგანიზაციების ანგარიშვალდებულების გაზრდა - წარმოადგენს ლეგიტიმურ მიზანს, თუმცა მისი მიღწევა შესაძლებელია გაერთიანების უფლებაში არაპროპორციული ჩარევის გარეშე, რაც არ უნდა გამოიხატოს ორგანიზაციების სტიგმატიზებასა და ადამიანების ღირსების შელახვაში.
სახალხო დამცველის პოზიციით, ზემოაღნიშნული ლეგიტიმური მიზნის მიღწევა შესაძლებელია განხორციელდეს მოქმედ კანონმდებლობაში სხვაგვარი ცვლილებების შეტანის გზით.
1 წლის წინ საქართველოს პარლამენტში ინიციირებული იყო მსგავსი კანონპროექტები, რომლებიც სახალხო დამცველის 2023 წლის 24 თებერვლისა და 6 მარტის მიმართვების საფუძველზე, შეფასებული აქვს ეუთო/ოდირს და მიჩნეული აქვს ადამიანის ძირითად უფლებებთან შეუსაბამო ინიციატივებად.
საქართველოს კონსტიტუციაში აღნიშნულია, რომ კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში ყველა ზომა უნდა მიიღონ ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.
აღნიშნული განსაკუთრებით გასათვალისწინებელია, ვინაიდან, გაერთიანების და გამოხატვის თავისუფლებასთან, აგრეთვე პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებასთან მიმართებით, სხვა ქვეყნების კანონმდებლობაში ასახული მსგავსი მოწესრიგებაადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ,ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლომ,ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისმა(OSCE/ODIHR),ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა,ვენეციის კომისიამ და გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმაუარყოფითად შეაფასეს.
შესაბამისად სახალხო დამცველის მოსაზრებით, პარლამენტმა არ უნდა მიიღოს არც ერთი სამართლებრივი აქტი, რამაც შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას საქართველოს კონსტიტუციური მისწრაფების აღსრულებას.
აქვე მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ 2020 წლიდან საქართველოში არსებობს eAIMS მონაცემთა ბაზა, რომელიც შეიქმნა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ერთობლივი მუშაობის შედეგად. აღნიშნული ბაზა განთავსებულია ვებ-გვერდზე, რომელიც ხელმისაწვდომია ყველა დაინტერესებული პირისთვის. ის შესაძლებლობას აძლევს მომხმარებელს მოიპოვოს ინფორმაცია ყველა დონორის, დაფინანსების ტიპის, პროექტის და თემატური მიმართულების შესახებ. ამავე პორტალზე, ძალიან იოლი საძიებო სისტემის საშუალებით შესაძლებელია ინახოს ორგანიზაციების მიერ გაწეული ხარჯების ოდენობაზე ინფორმაცია.
სახალხო დამცველის მოსაზრებით, „გრანტის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესაბამისი ცვლილებების შეტანის და ზემოაღნიშნული eAIMS მონაცემთა ბაზის მოდიფიცირებით, შესაძლებელია მარტივად იქნას მიღწეული საგარეო დახმარების ნაკადების გამჭვირვალობის და მიმღები ორგანიზაციების ანგარიშვალდებულების გაზრდის ლეგიტიმური მიზანი.
ცალკე ყურადღებას იმსახურებს ის გარემოება, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი ქმნის ორგანიზაციებთან სხვადასხვა სახის (შრომით ან მომსახურების სახელშეკრულებო) ურთიერთობაში მყოფი ნებისმიერი პირის შესახებ საკმაოდ დიდი მოცულობის პერსონალური მონაცემების შეგროვების და გასაჯაროების საფუძველს, რაც შესაძლოა ხელყოფდეს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს სახალხო დამცველი სრულ მზაობას გამოხატავს - განსახილველი ინიციატივების ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით, დამატებითი კონსულტაციები გამართოს კანონპროექტის ავტორებთან.

Public Defender’s Statement on Draft Law "On Transparency of Foreign Influence”
The Public Defender of Georgia echoes the re-introduction of the draft law "On Transparency of Foreign Influence" in the Parliament of Georgia and believes that the goal of the mentioned initiative - to increase the transparency of foreign aid intended for Georgia and the accountability of recipient organizations - is a legitimate goal, although it can be achieved without disproportionately interfering with the right to association, which should not be manifested in stigmatizing organizations and undermining the dignity of people.
According to the Public Defender, the above-mentioned legitimate goal can be achieved by making other kind of changes to legislation.
A year ago, similar draft laws were introduced in the Parliament of Georgia, which, based on the Public Defender’s requests of February 24 and March 6, 2023, were evaluated by the OSCE/ODIHR and termed as initiatives incompatible with fundamental human rights.
The Constitution of Georgia states that the constitutional bodies shall take all measures within their powers to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.
This should be paid particular attention, since, in relation to freedom of association and expression, as well as the right to privacy, a similar regulation in legislations of other countries were evaluated negatively by the European Court of Human Rights, the Court of Justice of the European Union, the OSCE OfficeforDemocratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the Council of Europe Commissioner for Human Rights, the Venice Commission and the UN Special Rapporteur.
Accordingly, the Public Defender considers that the Parliament should not adopt any legal act that might endanger the implementation of Georgia's constitutional aspiration.
It is also important to note that since 2020, there has been an eAIMS database in Georgia, which was created as a result of the joint work of the Ministry of Finance of Georgia, the Office of the State Minister for Integration into European and Euro-Atlantic Structures, and the Administration of the Government of Georgia. The mentioned database is available on the website to all interested persons. It enables the user to obtain information about all donors, types of funding, projects and thematic areas. On the same portal, through a very easy search system, it is possible to find information on the amount of expenses incurred by organizations.
According to the Public Defender, by making relevant changes to the Law of Georgia on Grants and modifying the above-mentioned eAIMS database, it is possible to easily achieve the legitimate goal of increasing the transparency of foreign aid flows and the accountability of recipient organizations.
Special attention should be paid to the fact that the proposed draft law creates the basis for collecting and making public a large amount of personal data about any person in various relationships (labour or service contract) with organizations, which may violate the right to privacy.
Based on all of the above, the Public Defender of Georgia expresses full readiness to hold additional consultations with the authors of the draft law in order to bring the initiatives into compliance with human rights standards.