კერძო დაფინანსებით მოქმედი ხანდაზმულთა ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებების მონიტორინგი
2023 წელს სახალხო დამცველის აპარატმა თბილისში, შიდა ქართლსა და ქვემო ქართლში კერძო დაფინანსებით არსებული ხანდაზმულთა ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებების მონიტორინგი განხორციელდა. მონიტორინგმა რამდენიმე ძირითადი და მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოავლინა, რომლებიც სასწრაფო რეაგირებას საჭიროებს.
გამოკვეთილ საკითხთა შორის განსაკუთრებით მწვავედ დგას სახელმწიფოს არაინფორმირებულობა ქვეყანაში კერძო დაფინანსებით მოქმედ ხანდაზმულთა დაწესებულებების შესახებ. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ არ არსებობს ასეთი დაწესებულების საქმიანობისათვის დადგენილი სამართლებრივი სტანდარტები და ისინი არ ექვემდებარება სახელმწიფო კონტროლს. დაწესებულებების ხელმძღვანელებს კი არ აქვთ ინფორმაცია ხანდაზმულ პირებზე ზრუნვის დადგენილი მინიმალური სტანდარტების თაობაზე.
როგორც შემოწმებამ აჩვენა, ხანდაზმულ პირთა უფლებები უკვე პანსიონატში ჩარიცხვის პროცედურიდან ირღვევა. კერძოდ, ჩარიცხვის შესახებ განცხადებაში არ არის მკაფიოდ გამოხატული ხანდაზმულის ნება და ხშირად, მის ნაცვლად განცხადებას ხელს ხანდაზმულის ოჯახის წევრი აწერს.
ინფრასტრუქტურულად დაწესებულებების ნაწილი არ არის კეთილმოწყობილი და ბენეფიციარები მძიმე ანტისანიტარიულ, ღირსების შემლახველ პირობებში იმყოფებიან. მათზე ზრუნვა, ძირითადად, ჰიგიენური და ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებების დაკმაყოფილებით ამოიწურება, რაც ზრუნვის მინიმალურ მოთხოვნებსაც არ შეესაბამება.
ხანდაზმულები ხშირად დისკრიმინაციულ, ღირსების შემლახველ მდგომარეობაში იმყოფებიან და უმეტესობამ არაფერი იცის საკუთარი უფლებების შესახებ. დაწესებულებებში უგულებელყოფილია ჯანმრთელობის დაცვა; დარღვეულია კვების სტანდარტი. მენიუს შემადგენლობა ღარიბი, არასრულფასოვანი და ერთფეროვანია.
სერვისებში არ არის გათვალისწინებული ხანდაზმული ასაკის ბენეფიციართა ემოციური მოწყვლადობა და ფსიქიკურ ჯანმრთელობას არ ექცევა სათანადო ყურადღება, მიუხედავად იმისა, რომ დიდია ფსიქიატრიული პრობლემების მქონე ბენეფიციართა რაოდენობა.
გამოიკვეთა დაწესებულებებში დასაქმებული პერსონალის კვალიფიკაციასთან და შრომით უფლებებთან დაკავშირებული გამოწვევებიც. მზრუნველებს არ აქვთ სპეციალური ცოდნა ხანდაზმულთა მოვლისა და ზრუნვის საჭიროებების შესახებ და არც პროფესიული განვითარების შესაძლებლობა აქვთ. ამასთან, დარღვეულია ბენეფიციართა განაწილების სტანდარტები, რაც ზოგიერთი თანამშრომლის ზედმეტ გადატვირთვას იწვევს.
ხანდაზმულთა ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებებში განხორციელებული მონიტორინგის შედეგები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, სახალხო დამცველის რეკომენდაციის შესრულების საჭიროებას - ყველა სამართლებრივი ფორმისა და დაფინანსების მქონე ხანდაზმულთა დაწესებულების ფუნქციონირებისთვის ერთიანი სახელმწიფო ზრუნვის სტანდარტების და მათ შესრულებაზე ეფექტიანი მონიტორინგის მექანიზმის შექმნის აუცილებლობის თაობაზე.

Monitoring of Privately Funded Long-Term Care Facilities for Older People
In 2023, the Public Defender's Office monitored privately funded long-term care facilities for older people in Tbilisi, Shida Kartli and Kvemo Kartli. Monitoring revealed several important problems that require urgent response.
Among the issues identified, the lack of awareness of the State about the privately funded institutions for older people is particularly acute. It should be noted that there are no established legal standards for the activities of such institutions and they are not subject to state control. Even the heads of the institutions do not have information about the established minimum standards of care for older people.
As the monitoring made it clear, the rights of older people are violated as early as they are admitted to the facility. In particular, the application for the admission does not clearly state the will of the older person, and often, the application is signed by a family member instead of the older person himself.
The infrastructure of some of the institutions is poor and beneficiaries live in severely unsanitary, degrading conditions. Care for them is mainly limited to meeting their hygienic and physiological needs, which does not even meet the minimum requirements for care.
Older people are often subject to discrimination, live in a situation that violates their dignity, and most of them do not know anything about their rights. Health care is neglected in the institutions; The food standard is not observed either. The composition of the menu is poor and homogeneous.
Services do not take into account the emotional vulnerability of older beneficiaries and their mental health is not adequately addressed, despite the high number of beneficiaries with psychiatric problems.
Challenges related to the qualifications and labour rights of the staff employed in the institutions are also evident. Caregivers do not have special knowledge about the care needs of the older people, nor do they have opportunities for professional development. In addition, the standards of distribution of beneficiaries are violated, which leads to overburdening of some employees.
The results of the monitoring carried out in the long-term care facilities once again prove the need to implement the recommendation of the Public Defender - regarding the necessity to create state care standards for the functioning of care institutions of all legal forms and financing, as well as an effective monitoring mechanism for their fulfillment.