განცხადება თემურ ქათამაძის საქმესთან დაკავშირებით
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ამ დრომდე გაფფარ ილმაზის (თემურ ქათამაძის) საქმეზე განხორციელებულ რეაგირებებთან დაკავშირებით.
უპირველეს ყოვლისა, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი გაფფარ ილმაზის (თემურ ქათამაძე) მიერ შიმშილობის გამოცხადების დღიდან ზედამხედველობს მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობას. საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ არაერთი ვიზიტი განხორციელდა მისი მონახულების მიზნით, როგორც დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ისე მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრში (ბოლო ვიზიტი შედგა 2025 წლის 21 თებერვალს, მომავლ დღეებში კვლავ დაგეგმილია ვიზიტის განხორციელება). პირადად მონახულების პარალელურად, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მუდმივ სამუშაო კომუნიკაციაშია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მის ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. გამოთხოვილია და მიღებულია მისი სამედიცინო დოკუმენტაცია, მათ შორის, ბოლოს - 15 თებერვალს სამედიცინო კლინიკაში ჩატარებული გამოკვლევების შედეგები და დასკვნა. 21 თებერვალს აღნიშნული დოკუმენტაცია მოთხოვნის საფუძველზე ასევე, სრულად გადაეცა გაფფარ ილმაზის (თემურ ქათამაძის) ადვოკატს. ამასთან, აპარატის წარმომადგენლები მუდმივ კომუნიკაციას აწარმოებენ გაფფარ ილმაზის (თემურ ქათამაძის) ადვოკატთანაც.
როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, 2025 წლის 15 თებერვლის შემდეგ ის უარს აცხადებს როგორც მინიმალური სასიცოცხლო პარამეტრების შემოწმებაზე (რასაც ადგილი ჰქონდა მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრში), ასევე სხვა გამოკვლევებზე. გაფფარ ილმაზის (თემურ ქათამაძის) ჯანმრთელობის მდგომარეობის შეფასების პროცესში ჩართულია აპარატში დასაქმებული ექიმიც.
შიმშილობის ვადის ხანგრძლივობის გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველს მნიშვნელოვნად მიაჩნია, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განსაკუთრებული ყურადღებით განახორციელოს მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე ზედამხედველობა, გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა შესაძლებლობა, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ჯანმრთელობის ნებისმიერი ფორმით გაუარესება.
დამატებით გვსურს საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი სწავლობს მისთვის საქართველოში საერთაშორისო დაცვაზე (ლტოლვილის ან ჰუმანიტარული სტატუსი) მინიჭებაზე უარის თქმის კანონიერების საკითხს (საქართველოდან გაძევების თაობაზე გადაწყვეტილება ამ ეტაპზე არ არის მიღებული, საერთაშორისო დაცვის პროცედურების ამოწურვამდე) და ასევე, მისი დაკავების პროცესში შესაძლო არასათანადო მოპყრობის თაობაზე გამოძიების დასაწყებად ინფორმაცია გადაგზავნილი იქნა სპეციალურ საგამოძიებო ორგანოში. საქართველოს სახალხო დამცველი განაგრძობს ამ საქმეზე ზედამხედველობას უფლებამოსილების ფარგლებში.
ზემოაღნიშნულ საკითხებსა და საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატზე, ინფორმაცია დეტალურად მიეწოდა დაინტერესებულ პირებს 2025 წლის 24 თებერვალს გამართულ შეხვედრაზეც. აპარატი საბოლოო შეფასებას საზოგადოებას დამატებით აცნობებს.

Statement on Temur Katamadze Case
Due to high public interest, we would like to provide the public with information regarding the responses made by the Public Defender's Office of Georgia relating to the case of Gaffar Yilmaz (Temur Katamadze).
First of all, we would like to note that the Public Defender's Office of Georgia has been monitoring the health condition of Gaffar Yilmaz (Temur Katamadze) since the day he went on hunger strike. Representatives of the Public Defender's Office have visited him several times, both in the temporary detention center and the temporary accommodation center of the Migration Department (the last visit took place on February 21, 2025, and more visits are planned in the coming days). Along with the visits, the Public Defender's Office is in constant working communication with the Ministry of Internal Affairs of Georgia regarding issues related to his health. His medical documentation has been requested and received, including the results and conclusion of the examinations conducted at the medical clinic on February 15. On February 21, the aforementioned documentation was also fully transferred to the lawyer of Gaffar Yilmaz (Temur Katamadze) upon request. Representatives of the Office are in constant communication with the lawyer of Gaffar Yilmaz (Temur Katamadze).
As is known to the public, after February 15, 2025, he has refused examination of the minimum vital parameters (which took place in the temporary accommodation center of the Migration Department), as well as other examinations. A doctor employed by the Public Defender's Office is also involved in the process of assessing the health condition of Gaffar Yilmaz (Temur Katamadze).
Given the length of the hunger strike, the Public Defender of Georgia considers it important for the Ministry of Internal Affairs to monitor his health condition with particular attention and use all available means to prevent any deterioration in his health.
In addition, we would like to inform the public that the Public Defender of Georgia is studying the legality of the refusal to grant him international protection (refugee status or humanitarian status) in Georgia (a decision on his expulsion from Georgia has not been made at this stage, until the completion of international protection procedures). Information about alleged ill-treatment during his arrest has been forwarded to the special investigative body for investigation. The Public Defender of Georgia continues to monitor the case within the scope of his authority.
In addition, detailed information on the above-mentioned issues and the mandate of the Public Defender of Georgia was provided to the stakeholders at the meeting held on February 24, 2025. The Office will additionally inform the public of the final assessment.