Հայտարարություն Թեմուր Քաթամաձեի գործի վերաբերյալ
Հասարակության բարձր հետաքրքրությունից ելնելով` ցանկանում ենք հանրությանը տրամադրել տեղեկատվություն Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) գործով Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից մինչ այժմ ընդունված արձագանքների վերաբերյալ:
Նախ նշենք, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) առողջական վիճակին հետեւում է հացադուլ հայտարարելու օրվանից։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները մի քանի անգամ այցելել են նրան՝ ինչպես ժամանակավոր պահման վայրում, այնպես էլ Միգրացիոն դեպարտամենտի ժամանակավոր պահման վայրում (վերջին այցը տեղի է ունեցել 2025 թվականի փետրվարի 21-ին, և առաջիկա օրերին նախատեսվում են նոր այցելություններ): Անձնական այցին զուգահեռ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը մշտական ​​աշխատանքային կապի մեջ է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության հետ՝ նրա առողջության հետ կապված հարցերի շուրջ։ Պահանջվել և ստացվել են նրա բժշկական փաստաթղթերը, այդ թվում՝ փետրվարի 15-ին բժշկական կլինիկայում անցկացված ամենավերջին հետազոտությունների արդյունքներն ու եզրակացությունը։ Փետրվարի 21-ին վերոհիշյալ փաստաթղթերը նույնպես ամբողջությամբ հանձնվել են Գաֆֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) փաստաբանին՝ պահանջի դեպքում։ Բացի այդ, գրասենյակի ներկայացուցիչները մշտական ​​կապի մեջ են Գաֆֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) փաստաբանի հետ։
Ինչպես հանրությանը հայտնի է, նա 2025 թվականի փետրվարի 15-ից հետո հրաժարվում է ինչպես կենսական նվազագույն պարամետրերի ստուգումից (որը տեղի է ունեցել Միգրացիոն վարչության ժամանակավոր տեղաբաշխման կենտրոնում), այնպես էլ այլ հետազոտություններից։ Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) առողջական վիճակի գնահատման գործընթացում ներգրավված է նաև գրասենյակում աշխատող բժիշկը։
Հաշվի առնելով հացադուլի տևողությունը՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կարևոր է համարում, որ Ներքին Գործերի նախարարությունը առանձնահատուկ ուշադրությամբ վերահսկի նրա առողջական վիճակը և օգտագործի առկա բոլոր ռեսուրսները՝ կանխելու նրա առողջության վատթարացումը։
Բացի այդ, ցանկանում ենք հանրությանը տեղեկացնել, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ուսումնասիրում է Վրաստանում նրան միջազգային պաշտպանություն (փախստականի կամ հումանիտար կարգավիճակ) տրամադրելու մերժման օրինականությունը (Վրաստանից վտարման մասին որոշում այս փուլում չի կայացվել՝ մինչև միջազգային պաշտպանության ընթացակարգերի ավարտը) և նաև տեղեկություններ են փոխանցվել հնարավոր դաժան վերաբերմունքի հետաքննության մարմնին՝ նրա նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը իր լիազորությունների շրջանակներում շարունակում է վերահսկել այս գործը։
Վերոնշյալ հարցերի և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի մանդատի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրվել է շահագրգիռ կողմերին 2025 թվականի փետրվարի 24-ին կայացած հանդիպման ժամանակ։ Վերջնական գնահատման մասին գրասենյակը լրացուցիչ կտեղեկացնի հանրությանը։