Հայտարարություն Թեմուր Քաթամաձեի գործի վերաբերյալ
Հասարակության բարձր հետաքրքրությունից ելնելով` ցանկանում ենք հանրությանը տրամադրել տեղեկատվություն Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) գործով Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից մինչ այժմ ընդունված արձագանքների վերաբերյալ:
Նախ նշենք, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) առողջական վիճակին հետեւում է հացադուլ հայտարարելու օրվանից։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները մի քանի անգամ այցելել են նրան՝ ինչպես ժամանակավոր պահման վայրում, այնպես էլ Միգրացիոն դեպարտամենտի ժամանակավոր պահման վայրում (վերջին այցը տեղի է ունեցել 2025 թվականի փետրվարի 21-ին, և առաջիկա օրերին նախատեսվում են նոր այցելություններ): Անձնական այցին զուգահեռ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը մշտական աշխատանքային կապի մեջ է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության հետ՝ նրա առողջության հետ կապված հարցերի շուրջ։ Պահանջվել և ստացվել են նրա բժշկական փաստաթղթերը, այդ թվում՝ փետրվարի 15-ին բժշկական կլինիկայում անցկացված ամենավերջին հետազոտությունների արդյունքներն ու եզրակացությունը։ Փետրվարի 21-ին վերոհիշյալ փաստաթղթերը նույնպես ամբողջությամբ հանձնվել են Գաֆֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) փաստաբանին՝ պահանջի դեպքում։ Բացի այդ, գրասենյակի ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են Գաֆֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) փաստաբանի հետ։
Ինչպես հանրությանը հայտնի է, նա 2025 թվականի փետրվարի 15-ից հետո հրաժարվում է ինչպես կենսական նվազագույն պարամետրերի ստուգումից (որը տեղի է ունեցել Միգրացիոն վարչության ժամանակավոր տեղաբաշխման կենտրոնում), այնպես էլ այլ հետազոտություններից։ Գաֆար Յըլմազի (Թեմուր Քաթամաձե) առողջական վիճակի գնահատման գործընթացում ներգրավված է նաև գրասենյակում աշխատող բժիշկը։
Հաշվի առնելով հացադուլի տևողությունը՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կարևոր է համարում, որ Ներքին Գործերի նախարարությունը առանձնահատուկ ուշադրությամբ վերահսկի նրա առողջական վիճակը և օգտագործի առկա բոլոր ռեսուրսները՝ կանխելու նրա առողջության վատթարացումը։
Բացի այդ, ցանկանում ենք հանրությանը տեղեկացնել, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ուսումնասիրում է Վրաստանում նրան միջազգային պաշտպանություն (փախստականի կամ հումանիտար կարգավիճակ) տրամադրելու մերժման օրինականությունը (Վրաստանից վտարման մասին որոշում այս փուլում չի կայացվել՝ մինչև միջազգային պաշտպանության ընթացակարգերի ավարտը) և նաև տեղեկություններ են փոխանցվել հնարավոր դաժան վերաբերմունքի հետաքննության մարմնին՝ նրա նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը իր լիազորությունների շրջանակներում շարունակում է վերահսկել այս գործը։
Վերոնշյալ հարցերի և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի մանդատի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրվել է շահագրգիռ կողմերին 2025 թվականի փետրվարի 24-ին կայացած հանդիպման ժամանակ։ Վերջնական գնահատման մասին գրասենյակը լրացուցիչ կտեղեկացնի հանրությանը։