Temur Katamadzenin işi ilə bağlı açıqlama
İctimai maraq yüksək olduğundan, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Qaffar İlmazın (Temur Katamadze) işi ilə bağlı indiyə qədər aldığı cavablarla bağlı məlumatı ictimaiyyətə çatdırmaq istərdik.
Öncə onu qeyd etmək istərdik ki, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Qaffar Yılmazın (Temur Katamadze) aclıq aksiyası elan etdiyi gündən onun səhhətinin vəziyyətini izləyir. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri onu ziyarət etmək üçün həm müvəqqəti saxlama təcridxanasına, həm də Miqrasiya Departamentinin müvəqqəti saxlama təcridxanasına bir neçə dəfə baş çəkiblər (sonuncu səfər 21 fevral 2025-ci ildə baş tutub və yaxın günlərdə daha çox səfər nəzərdə tutulub). Şəxsi səfərlə paralel olaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı onun səhhəti ilə bağlı Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyi ilə daimi işçi əlaqə saxlayır. Onun tibbi sənədləri, o cümlədən fevralın 15-də tibb məntəqəsində aparılmış son müayinələrin nəticələri və rəyi tələb edilib və qəbul edilib. Fevralın 21-də yuxarıda qeyd olunan sənədlər də xahiş əsasında Qaffar Yılmazın (Temur Katamadze) vəkilinə tam şəkildə təhvil verilib. Bundan əlavə, ofis nümayəndələri Qaffar Yılmazın (Temur Katamadze) vəkili ilə daimi əlaqə saxlayırlar.
İctimaiyyətə məlum olduğu kimi, 2025-ci il fevralın 15-dən sonra o, həm minimum həyati parametrlərin yoxlanılmasından (Miqrasiya İdarəsinin müvəqqəti yerləşdirmə mərkəzində keçirilən), həm də digər müayinələrdən imtina edir. Qaffar Yılmazın (Temur Katamadze) səhhətinin qiymətləndirilməsi prosesində idarədə işləyən həkim də iştirak edir.
Aclıq aksiyasının uzun sürməsini nəzərə alaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, Daxili İşlər Nazirliyi onun sağlamlıq vəziyyətini xüsusi diqqətlə izləməyi və səhhətinin pisləşməsinin qarşısını almaq üçün bütün imkanlardan istifadə etməyi vacibdir.
Əlavə olaraq ictimaiyyətin nəzərinə çatdırmaq istərdik ki, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Gürcüstanda ona beynəlxalq müdafiə (qaçqın və ya humanitar status) verilməsindən imtinanın qanuniliyini öyrənir (beynəlxalq müdafiə prosedurlarının müddəti bitənə qədər onun Gürcüstandan qovulması barədə qərar hazırki mərhələdə qəbul edilməyib) və həmçinin saxlanılması zamanı mümkün pis rəftarla bağlı məlumatlar xüsusi istintaq orqanına göndərilib. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi öz səlahiyyətləri çərçivəsində bu işə nəzarəti davam etdirir.
24 fevral 2025-ci il tarixdə keçirilən görüşdə yuxarıda qeyd olunan məsələlər və Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin mandatı ilə bağlı maraqlı tərəflərə ətraflı məlumat verilib. Ofis yekun qiymətləndirmə barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat verəcəkdir.