სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტში წლიური საპარლამენტო ანგარიში წარადგინა
საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე 2023 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში წარუდგინა.
სახალხო დამცველმა მოკლედ წარმოადგინა ანგარიშის ძირითადი მიგნებები, განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებათა დაცვის მიმართულებით გამოკვეთილ ტენდენციებზე, რომლებიც ხელისუფლების მხრიდან სათანადო რეაგირებას საჭიროებს.
ანგარიშის თემატური მიმოხილვისას სახალხო დამცველმა საოკუპაციო რეჟიმის მიერ თამაზ გინტურის მკვლელობას - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაში უშუალოდ მონაწილე საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლების დაუსჯელობის გამოძახილი უწოდა, რაზეც პასუხისმგებლობა რუსეთის ფედერაციას ეკისრება. აქვე აღნიშნა საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს მოქალაქის თემურ კარბაიას სიცოცხლის ხელყოფის სავარაუდო ფაქტი.
სიცოცხლის ხელყოფასთან ერთად, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე კვლავ გრძელდება მოქალაქეთა უკანონო დაკავებებისა და არასათანადო მოპყრობის პრაქტიკა; ეთნიკურად ქართველ მოსახლეობას არ ეძლევა მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა; ხოლო, უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი, საკუთრებისა და სხვა სახის უფლების დარღვევა, ყოველდღიურ გამოწვევად რჩება საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობისათვის.
გენდერული ნიშნით ჩადენილი ძალადობის პრევენციის, აღკვეთის, მსხვერპლთა დაცვის და დახმარების მიმართულებით არსებული ხარვეზების შედეგია 14 წლის აითაჯ შახმიროვას შემზარავი განზრახ მკვლელობის ფაქტი. მთლიანობაში 2023 წელს 24 ქალის მკვლელობისა და 27 ქალის მკვლელობის მცდელობის ფაქტი გამოვლინდა.
2024 წლის მარტის თვეში შსს-მ დააკმაყოფილა სახალხო დამცველის აპარატის თხოვნა შოვის ტრაგედიის შესახებ მიმდინარე გამოძიების მასალების საგამონაკლისო წესით გაცნობის თაობაზე, თუმცა საქმის მასალებზე ფაქტობრივად დაშვებას ჯერ კიდევ ველოდებით.
ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი პრობლემა - ბავშვთა სიღარიბეა. „სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში“ რეგისტრირებული ბავშვების რაოდენობა, წინა წელთან შედარებით, 5,2%-ით გაიზარდა. მოსახლეობის განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფს განეკუთვნებიან ასევე, ხანდაზმულები.
სახალხო დამცველმა ვრცლად ისაუბრა უსახლკარო პირთა პრობლემებზე, საკანონმდებლო ხარვეზებზე, ერთიანი პოლიტიკის არარსებობაზე, სოციალური საცხოვრისებში არსებულ არასათანადო გარემოზე.
დღემდე არ დამტკიცებულა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა შესახებ მისაწვდომობის ეროვნული გეგმა და ინფორმაციისა და კომუნიკაციის მისაწვდომობის სტანდარტები. პრობლემურია ინკლუზიური განათლების ხარისხი და უწყვეტობა, ასევე, სხვადასხვა დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში შშმ პირთა და მათი ორგანიზაციების არსებითი მონაწილეობა. გამოწვევებს შორის რჩება ძალადობის ფაქტების გამოვლენა და მათზე ეფექტიანი რეაგირება.
2023 წელს აქტუალური იყო მშვიდობიანი შეკრების სარგებლობასთან დაკავშირებული გამოწვევები, შეკრების ფორმისა და შინაარსის შეზღუდვის საკანონმდებლო ინიციატივები, შეკრების დაშლის მიზნით განხორციელებული არაპროპორციული და, ზოგიერთ შემთხვევაში, არალეგიტიმური ღონისძიებები.
2024 წელს ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირების უმრავლესობას ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნებოდა, რაც მოწმობს, რომ წელს სამართალდამცავები უფრო მეტად იყენებდნენ ფიზიკურ ძალას დაკავებულების წინააღმდეგ, ვიდრე ეს გასულ წელს ხდებოდა.
ქვეყანაში გამოწვევას წარმოადგენს მედიის თავისუფლებისა და ჟურნალისტების საქმიანობისთვის შესაბამისი უსაფრთხო გარემოს არარსებობა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი მოძველებული კანონმდებლობა.
შემაშფოთებელი იყო „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის პროექტების ინიცირება, რომლებიც არ შეესაბამება გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლების, ასევე პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლების დაცვის სტანდარტებს. სამწუხაროდ, 2024 წელს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი, რომლის არაერთი ჩანაწერი პრობლემურია, რაც კანონის ადრესატებისთვის ღირსების შემლახავი შეიძლება გახდეს.
წლებია გამოწვევას წარმოადგენს პენიტენციური დაწესებულებების გადატვირთულობა და არაფორმალური მმართველობის ცალკეული შემთხვევები; დეესკალაციის ოთახსა და სამარტოო საკანში პატიმრების ხანგრძლივი, არამიზნობრივი და დასჯის მიზნით მოთავსება; არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გამოვლენა და დოკუმენტირება, პატიმართა ადეკვატური სამედიცინო სერვისით უზრუნველყოფა და პენიტენციური დაწესებულებების ფიზიკური გარემო.
აუცილებელია დაიხვეწოს პატიმართა პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლებისა თუ სასჯელის მოუხდელი ნაწილის უფრო მსუბუქი სახის სასჯელით შეცვლის მექანიზმთან დაკავშირებული ნორმატიული ბაზა; ასევე სასჯელის გადასინჯვის მექანიზმის ეფექტიანი ფუნქციონირება უვადო თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულებისთვის.
ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში პაციენტები კვლავ ხდებიან ძალადობის მსხვერპლები. სამართლებრივი ჩარჩო და არსებული პოლიტიკა ვერ უზრუნველყოფს პაციენტების მკურნალობას ღირსეულ და იძულებისაგან თავისუფალ გარემოში. არ განახლებულა პაციენტების შეზღუდვის მეთოდების გამოყენების ინსტრუქცია და წესები.
თანასწორობის პოლიტიკის და დაუცველი ჯგუფების მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად სახელმწიფოს არ გადაუდგამს ქმედითი ნაბიჯები, არ გაუმჯობესებულა არც პოლიტიკის დოკუმენტები, არც საკანონმდებლო რეგულირება.
პრობლემად რჩება ბავშვობის ასაკში ქორწინებისა და ნიშნობის მავნე პრაქტიკის აღმოფხვრა და გოგოების სათანადოდ დაცვა. გამოწვევაა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლების ეფექტიანი განხორციელება და სერვისებზე წვდომა.
არ დაძრულა საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული რელიგიური ნაგებობების ისტორიული მესაკუთრეებისთვის დაბრუნების, ასევე, მიყენებული ზიანისა და ჩამორთმეული ქონების ოდენობის აღწერისა და შეფასების საკითხი.
საქართველოს სასამართლო სისტემა კვლავ საჭიროებს საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ხარვეზების გამოსწორებას, რაც ევროპის კავშირში ინტეგრაციის წინაპირობას წარმოადგენს.
მისასალმებელია სამედიცინო სფეროში დასაქმებული პირების საათობრივი ანაზღაურების მინიმალური ზღვრის დაწესება. თუმცა, კვლავ ღიაა ციფრულ პლატფორმაზე დასაქმებულ პირთა შრომითი უფლებებით სარგებლობის საკითხი და კერძო დამსაქმებლების მხრიდან ორსულობის, მშობიარობის და ბავშვის მოვლისთვის შვებულების ანაზღაურების ვალდებულება.
სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის მიმოხილვისას უნდა აღინიშნოს, რომ 2023 წელს აპარატში ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტების შესახებ შემოვიდა 4849 განცხადება, რომლებზეც შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება განხორციელდა. ცხელ ხაზზე დაფიქსირდა 17567 ზარი. გამოვლენილი უფლებადარღვევების აღმოსაფხვრელად სახალხო დამცველის აპარატმა 79 რეკომენდაცია/წინადადებით მიმართა სახელმწიფო უწყებებს. საერთაშორისო ორგანოებს წარედგინათ 10 სპეციალური ანგარიში და 3 ალტერნატიული ანგარიში. მომზადდა 3 კონსტიტუციური სარჩელი, 23 სასამართლო მეგობრის მოსაზრება და გაიგზავნა 3 კომუნიკაცია ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტში. უფლებადარღვევებისა და გამოწვევების იდენტიფიცირებისა და მონიტორინგის მიზნით ათეულობით ვიზიტი განხორციელდა სხვადასხვა დაწესებულებებში.

Public Defender Presents Annual Parliamentary Report at Human Rights and Civil Integration Committee of Parliament of Georgia
The Public Defender of Georgia presented a report on the situation of human rights and freedoms in Georgia in 2023 at the session of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia.
The Public Defender briefly reviewed the main findings of the report, paying special attention to the trends in the direction of human rights protection, which require appropriate response from the authorities.
During the thematic review of the report, the Public Defender called the killing of Tamaz Ginturi by the occupation regime an echo of the impunity of the representatives of the occupation regime, who were directly involved in the murders of Davit Bashariuli, Giga Otkhozoria, Archil Tatunashvili and Irakli Kvaratskhelia, for which the Russian Federation is responsible. He also mentioned the alleged violation of Georgian citizen Temur Karbaia’s right to life by the occupying forces.
Along with the violation of the right to life, the practice of illegal detention and ill-treatment of citizens continues in the occupied territories; The ethnically Georgian population is not allowed to receive education in their native language; The illegal process of the so-called borderization, violation of property and other rights remain daily challenges for the population living near the occupation line.
The horrifying intentional murder of 14-year-old Aitaj Shakhmirova was the result of the gaps in the prevention of gender-based violence, and protection of and assistance to victims. In total, 24 killings and 27 attempted killings of women were reported in 2023.
In March 2024, the Ministry of Internal Affairs granted the request of the Public Defender's Office relating to exceptional access to the materials of the investigation ongoing into the Shovi tragedy, although we are still waiting for actual access to the case materials.
One of the main problems in the country is child poverty. Compared to the previous year, the number of children registered in the Unified Data Base of Socially Vulnerable Families increased by 5.2%. Older people are also a particularly vulnerable group of the population.
The Public Defender spoke about the problems of homeless people, legislative gaps, absence of a unified policy and inappropriate environment in social housing.
To date, no national accessibility plan or standards for access to information and communication have been approved for persons with disabilities. The quality and continuity of inclusive education is problematic, as well as the essential participation of persons with disabilities and their organizations in the decision-making process at different levels. Detection of violence and effective response to it remain problematic.
Challenges related to freedom of peaceful assembly, legislative initiatives aimed at restricting the form and content of assembly, disproportionate and, in some cases, illegitimate measures implemented to disperse assemblies were relevant in 2023.
In 2024, the majority of persons detained administratively had physical injuries, which proves that this year law enforcement officers used physical force against detainees more intensively than last year.
Another challenge in the country is the lack of a safe environment for media freedom and journalistic activities, as well as outdated legislation regulating access to information.
The introduction of draft laws on transparency of foreign influence, which do not meet the standards of protection of freedom of association and expression, as well as the right to privacy, was worrying. Unfortunately, in 2024, the Parliament of Georgia adopted a law, some parts of which are problematic, which may become an insult to the dignity of the addressees of the law.
Overcrowding of penitentiary institutions and cases of informal governance, non-targeted and punitive placement of prisoners in the de-escalation rooms and solitary confinement cells for a long time; detection and documentation of cases of ill-treatment, provision adequate medical services to prisoners and physical environment of penitentiary institutions have been challenges for years.
It is necessary to improve the normative base related to the mechanism of early release of prisoners on parole or commutation of the unserved part of the sentence; as well as the effective functioning of the sentence review mechanism for convicts sentenced to life imprisonment.
Patients in psychiatric institutions are still victims of violence. The legal framework and existing policies fail to ensure that patients are treated in a dignified and coercion-free environment. The instructions and rules for the use of patient restraint methods have not been updated.
The State has not taken effective steps to improve the equality policy or the situation of vulnerable groups, and has not improved the policy documents or legal regulation.
Elimination of harmful practices of child marriage and engagement and proper protection of girls remain problematic. Effective implementation of reproductive health and rights and access to services are also among the challenges.
There has been no progress in terms of returning religious buildings confiscated during the Soviet period to their historical owners, as well as assessing the amount of damage and confiscated property.
The judicial system of Georgia still needs to eliminate legislative and institutional deficiencies, which is a prerequisite for integration of Georgia into the European Union.
Establishing a minimum hourly wage limit for those employed in the medical field is welcome. However, enjoyment of labour rights is still problematic for those employed on the digital platform. It is also an unresolved issue to oblige private employers to ensure a paid leave for pregnancy, childbirth and child care.
When reviewing the activities of the Public Defender’s Office, it should be noted that in 2023, the Office received and responded to 4,849 reports of human rights violations. 17567 calls were received via hotline. In order to eliminate the identified rights violations, the Office addressed state agencies with 79 recommendations/proposals. 10 special reports and 3 alternative reports were submitted to international bodies. 3 constitutional lawsuits and 23 opinions of the friend of the court were prepared and 3 communications were sent to the Committee of Ministers of the Council of Europe. In order to identify and monitor rights violations and challenges, dozens of visits were made to various institutions.