სახალხო დამცველმა 7 მარტის აქციაზე დაკავებული პირები მოინახულა
2023 წლის 8 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე შსს თბილისის მთავარ სამმართველოში მივიდნენ და პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე 7 მარტს მიმდინარე აქციაზე დაკავებული პირები მოინახულეს.
სახალხო დამცველი პირადად შეხვდა და ესაუბრა დროებითი მოთავსების იზოლატორში განთავსებულ 25 მოქალაქეს. ლევან იოსელიანის განცხადებით, დაკავებულთაგან რამდენიმეს გარეგნული დაზიანებები ეტყობოდა, ერთ-ერთ დაკავებულს აღენიშნებოდა მოძრაობის გართულება, თუმცა, ყველაზე მძიმედ პოლიტიკოსი ზურაბ გირჩი ჯაფარიძეა დაზიანებული.
ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ დაკავებულთა ნაწილს არ ყავს ადვოკატი და სახალხო დამცველის აპარატი მათ ადვოკატის დანიშვნასთან დაკავშირებული საკითხების მოგვარებასა და კომუნიკაციაში ეხმარება.

On March 8, 2023, Public Defender Levan Ioseliani and Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze visited Tbilisi Main Department of the Ministry of Internal Affairs to meet the people detained during the March 7 rally in the vicinity of the Parliament of Georgia.
The Public Defender personally met and spoke with 25 citizens placed in the temporary detention center. According to Levan Ioseliani, several detainees have external injuries, one of the detainees has movement difficulty, while politician Zurab Girchi Japaridze has the most severe injuries.
It should also be noted that some of the detainees do not have a lawyer, and the Public Defender’s Office is assisting them in solving issues related to communication and appointment of a lawyer.