სახალხო დამცველის მიერ შექმნილ სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნა N7 მიხეილ სააკაშვილის სამედიცინო მდგომარეობის მონიტორინგის შედეგების შესახებ
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ 2021 წლის 16 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა N157 ბრძანებით[1] შექმნა სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფი ბრალდებულ/მსჯავრდებულ მიხეილ სააკაშვილისათვის მიწოდებული სამედიცინო მომსახურების ადეკვატურობისა და დროულობის შეფასების მიზნით.
საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატის შესაბამისად, ექსპერტთა ჯგუფის მიზანი, შექმნის დღიდანვე, არის პაციენტისთვის მიწოდებული სამედიცინო მომსახურების მონიტორინგი. ჯგუფი არ ერთვებოდა პაციენტის მკურნალობის უშუალო პროცესში.[2]
ექსპერტთა ჯგუფს ამ დრომდე შემუშავებული ჰქონდა ექვსი დასკვნა, კერძოდ: 17.11.2021,[3] 18.11.2021,[4] 25.11.2021,[5] 14.12.2021,[6] 19.01.2022[7] და 27.04.2021 დასკვნა.
მიმდინარე პერიოდში, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მნიშვნელოვნად დამძიმების შესახებ ცნობების აქტიურად გავრცელების შედეგად, სახალხო დამცველმა მიიღო ექსპერტთა ჯგუფის მორიგი მონიტორინგის განხორციელების შესახებ გადაწყვეტილება.
შესაბამისად, 2022 წლის 4 დეკემბერს ოთხი ექსპერტი იმყოფებოდა კლინიკა „ვივამედში“ უშუალოდ მიხეილ სააკაშვილის გასინჯვისა და რელევანტური სამედიცინო მასალების გაცნობის მიზნით, ხოლო ამავე წლის 5 დეკემბერს, კონკრეტულ საკითხებზე დამატებითი დეტალური ინფორმაციის მიღების მიზნით, ექსპერტთა ჯგუფის ერთ-ერთი წარმომადგენელი იმყოფებოდა „ვივამედში“ მიხეილ სააკაშვილის მკურნალ ექიმთან.
4-5 დეკემბრის ვიზიტების მიზანი იყო პაციენტის ამჟამინდელი მდგომარეობისა და ჩივილების, სიმპტომების აღწერა-შეფასება. ასევე, დინამიკის შეფასება წინარე ვიზიტებთან მიმართებით, იმ კომპეტენციისა და შესაძლებლობის ფარგლებში, რაც სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფს გააჩნია.
4 დეკემბრის ვიზიტში მონაწილეობა მიიღეს ექსპერტებმა: თენგიზ წულაძემ (ნევროლოგი), გრიგოლი ხურციძემ (თერაპევტი, შინაგანი სნეულებები/ჰოსპიტალური მედიცინა), გიორგი პაპიაშვილმა (კარდიოლოგ/არითმიოლოგი), აიდა გოზალოვამ (ჰემატოლოგი, კლინიკური ონკოლოგი, ინტერნისტი, პალიატიური მედიცინის სპეციალისტი). 5 დეკემბერს ვიზიტი განახორციელა გიორგი გრიგოლიამ (ანესთეზიოლოგ-რეანიმატოლოგი). ხოლო ვიზიტების შემდგომ გამართულ ონლაინ დისკუსიებში მონაწილეობა ასევე მიიღეს გიორგი კაჭარავამ (კარდიოლოგი) და ნინო ზავრაშვილმა (ენდოკრინოლოგი).
I. პაციენტის მდგომარეობის ზოგადი შეფასება
ექსპერტთა ჯგუფის პოზიციით, პაციენტის მდგომარეობა, ბოლო შეფასების (27.04.2022) შემდგომ, მკვეთრად გაუარესებულია და ფასდება როგორც მძიმე.
II. პაციენტის შეფასების მონაცემები და მსჯელობა
სახეზე გვაქვს შემდეგი ძირითადი სიმპტომები:
- წონაში კლება 42 კგ., გასული წლის ოქტომბერში იყო 115 კგ., 2022 წლის მაისის თვეში 104 კგ. ამჟამად არის 73,6კგ. ამჟამად სხეულის მასის ინდექსი არის 20კგ/მ2
- დაქვეითებული კუნთების ძალა
- შემცირებული კუნთების მასა
- მოძრაობის შეზღუდვა
- ენერგიის დაქვეითება
- მგრძნობელობის დარღვევა კიდურებში
- ცხელება
- კოგნიტიური გაუარესება (მეხსიერების გაუარესება, ქცევის შეცვლა)
დიაგნოზები
1. კახექსია - ჰიპერკატაბოლური მდგომარეობა, რაც ასოცირებულია სხვადასხვა ქრონიკულ დაავადებებთან და ხასიათდება კუნთების მასის კლებით ცხიმოვანი მასის კლებასთან ერთად ან მის გარეშე.
დიაგნოსტირებისთვის აუცილებელია მოცემული კრიტერიუმებიდან მინიმუმ სამი:
- დაქვეითებული კუნთების მასა
- დაქვეითებული ენერგია/დაღლილობა
- ანორექსია
- ბიოქიმიური ცვლილებები (ანემია, ინფლამაცია, ჰიპოალბუმინემია).
პაციენტის ამჟამად აქვს:
- ანემია
- წონის კლება 42 კგ (36% საწყისი წონის)
ამგვარად პაციენტის მდგომარეობა აკმაყოფილებს კახექსიის მე-4 დონეს (გამომდინარე კახექსიის გრადაციის სისტემიდან: სხეულის მასის ინდექსი BMI ≤20 კგ/მ2 და წონის კლება 6-დან -11%-მდე მიუთითებს). თუ 2021 წლის ოქტომბერიდან 2022 წლის მაისამდე, ანუ 7 თვეში მან დაიკლო 115-105=10 კგ, 2022 წლის მაისიდან დეკემბრის დასაწყისისათვის 7 თვეში უკვე 105-73.6=31.4 კგ (წონის 29.5%), ანუ წონის კლების სიჩქარე გასამმაგდა.
2. ყოველდღიური ცხელების ეპიზოდები (გენეზი დაუდგენელია)
3. ანორექსია, ასთენია
4. კუნთების განლევა
5. გაღრმავებული ანემია
6. პოლინეიროპათია
7. ორთოსტატიული ჰიპოტენზია
8. კოგნიტიური გაუარესება
9. პოსტტრავმული სტრეს სინდრომი (დიაგნოზი დასმულია 2021 წლის 14 დეკემბრისა და 2022 წლის 19 იანვრის დასკვნებით)[8]
მსჯელობა:
- პაციენტის მდგომარეობა უწყვეტად უარესდება ბოლო წლის და განსაკუთრებით ბოლო ორი თვის განმავლობაში;
- გაღრმავდა ენცეფალოპათია, სენსორიმოტორული ნეიროპათია, ანემია და დაემატა ახლად აღმოჩენილი ავტონომიური ნეიროპათია წნევის მნიშვნელოვანი ვარდნით ადგომისას;
- სამწუხაროდ, განვითარდა ექსპერტთა ჯგუფის მიერ არა ერთხელ პროგნოზირებული ანორექსიის სიცოცხლისათვის საშიშ კახექსიაში გადასვლა და ამჟამად, პაციენტი იმყოფება აქტიური კატაბოლიზმის (თვითმონელების და ქსოვილების განლევის) ფაზაში, რასაც ადასტურებს ძალიან აჩქარებული წონის კლება - სექტემბრიდან წონა ჩამოვიდა 98 კგ-დან ამჟამინდელ 73.6 კგ-მდე;
- პაციენტის მართვა ვერ ხდება პროაქტიურ რეჟიმში (რაც ჩვეულებრივ პაციენტის მართვის სტანდარტია თანამედროვე მედიცინისთვის) და მკურნალობის მიდგომები შემოიფარგლება სხვადასხვა გართულებებზე რეაგირებით. პაციენტს უტარდება მრავალი კვლევა, თუმცა არ ჩანს დაავადების მართვის რაიმე ლოგიკური სტრატეგია და მკურნალობა ძირითადად სხვადასხვა ახალ გართულებებზე რეაგირების რეჟიმში ტარდება;
- კონსილიუმის აზრით, პაციენტის მდგომარეობა ბოლო შეფასების (27.04.2022) შემდგომ მკვეთრად გაუარესებულია და ფასდება როგორც მძიმე. პროცესის ამგვარი განვითარება პროგნოზირებული იყო კიდეც ჩვენს ადრინდელ დასკვნებში.
დასკვნა
- პაციენტის მდგომარეობა ბოლო შეფასების (27.04.2022) შემდგომ მკვეთრად გაუარესებულია და ფასდება როგორც მძიმე;
- სახეზეა ნევროლოგიური სტატუსის გაუარესება, ანემიის გაღრმავება, ანორექსია და გასტროენტერალური მოვლენები. წონის მკვეთრი და სწრაფი კლება, კუნთოვანი მასის განლევა, ცხელება. სახეზეა კახექსია, რაც თავისთავად მძიმე პროგნოზის მქონე მდგომარეობაა;
- პაციენტის მდგომარეობა პროგრესულად უარესდება. წონის კლების სიჩქარე ბოლო თვეებში გასამმაგდა. ასეთი სისწრაფით კლებისას კი კრიტიკული BMI <14 ( რაც < 52 კგ-ს შეესაბამება)[9] მიღწეულ იქნება 2-3 თვეში, რის შემდეგაც დაიწყება ორგანოთა სისტემების შეუქცევადი დაზიანება;
- ამჟამინდელი მკურნალობა შედეგს არ იძლევა. პაციენტის მართვა ვერ ხდება პროაქტიურ რეჟიმში და მკურნალობის მიდგომები შემოიფარგლება სხვადასხვა გართულებებზე რეაგირებით;
- ექსპერტული მოსაზრებით, პაციენტს ჩაუტარდა საქართველოში ხელმისაწვდომი ყველა ლაბორატორიული თუ ინსტრუმენტული კვლევა და მკურნალობა, რამოდენიმე პოლიპროფილურ კლინიკაში, მიუხედავად ამისა, პაციენტის მდგომარეობა სწრაფად უარესდება. ვთვლით, რომ მოსალოდნელი შეუქცევადი ჯანმრთელობის გაუარესების თავიდან ასაცილებლად საჭიროა დროული და ძირეული ზომების მიღება.
სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფის წევრები:
/გიორგი გრიგოლია/
/გრიგოლი ხურციძე/
/გიორგი კაჭარავა/
/გიორგი პაპიაშვილი/
/აიდა გოზალოვა/
/თენგიზ წულაძე/
/ნინო ზავრაშვილი/
[1] იხ. < shorturl.at/enpzX >
[2] იხ. < shorturl.at/duwLV>
[3] იხ. < shorturl.at/fjzIX >
[4]იხ. < https://cutt.ly/hIWRBgU >
[5] იხ. < https://cutt.ly/EIWRMCP >
[6]იხ. < https://cutt.ly/oIWR9Y9 >
[7] იხ. < https://bit.ly/3Mu30jH >.
[8] გარკვეული დიაგნოზი და ჩივილები წარმოდგენილია დასკვნის არასაჯარო ნაწილში, რომელიც კონფიდენციალურია.

Group of Specialists/Experts Set up by Public Defender Issue Report No. 7 on Monitoring of Mikheil Saakashvili’s Medical Condition
As public is aware, on November 16, 2021, the Public Defender of Georgia, by order No. 157,[1] set up a group of specialists/experts in order to assess the adequacy and timeliness of the medical services provided to accused/convicted Mikheil Saakashvili.
In accordance with the mandate of the Public Defender of Georgia, the goal of the group of experts, since its creation, has been to monitor the medical services provided to the patient. The group has not been involved in the treatment of the patient.[2]
The group of experts has issued six reports, namely: 17.11.2021,[3] 18.11.2021,[4] 25.11.2021,[5] 14.12.2021,[6] 19.01.2022[7] and 27.04.2021.
Since information about the significant worsening of Mikheil Saakashvili's health condition has been actively disseminated in the recent period, the Public Defender decided to carry out another monitoring.
Accordingly, on December 4, 2022, four experts arrived at the VivaMedi clinic in order to personally examine Mikheil Saakashvili and check the relevant medical materials, and on December 5, in order to obtain additional detailed information on specific issues, one of the representatives of the expert group met with Mikheil Saakashvili’s doctor at VivaMedi.
The purpose of the visits on December 4-5 was to evaluate and describe the patient's condition, complaints and symptoms, as well as to assess the dynamics in relation to the previous visits, within the competence and capabilities of the Public Defender's group of experts.
The following experts participated in the December 4 visit: Tengiz Tsuladze (neurologist), Grigoli Khurtsidze (therapist, internal diseases/hospital medicine), Giorgi Papiashvili (cardiologist/arrhythmologist), Aida Gozalova (hematologist, clinical oncologist, internist, palliative medicine specialist). The December 5 visit was made by Giorgi Grigolia (anesthesiologist-reanimatologist). Giorgi Katcharava (cardiologist) and Nino Zavrashvili (endocrinologist) also took part in the online discussions held after the visits.
I. General assessment of the patient's condition
According to the group of experts, the patient's condition has deteriorated sharply after the last assessment (27.04.2022) and can now be assessed as severe.
II. Patient assessment data and reasoning
Key symptoms:
• Weight loss - 42 kg, in October last year he was 115 kg, in May 2022 - 104 kg. Currently he weighs6 kg. Currently, the body mass index is 20 kg/m2
• Decreased muscle strength
• Decliningmuscle mass
• Restricted mobility
• Low energy
• Sensory disfunction in the limbs
• Fever
• Cognitive impairment (memory deterioration, behavioralchange)
Diagnoses
1. Cachexia - a hypercatabolic state, which is associated with various chronic diseases and is characterized by a decrease in muscle mass with or without a decrease in fat mass.
At least three of the given criteria are necessary for the diagnosis:
• Low energy/fatigue
• Anorexia
• Biochemical changes (anemia, inflammation, hypoalbuminemia).
The patient is currently suffering from:
• Anemia
• Weight loss - 42 kg (36% of the initial weight)
Thus, the patient's condition meets level 4 of cachexia (according to the cachexia grading system: body mass index BMI ≤20 kg/m2 and weight loss indicates 6 to -11%). From October 2021 to May 2022, i.e. in 7 months, he lost 115-105=10 kg, in 7 months from May 2022 to the beginning of December he lost 105-73.6=31.4 kg (29.5% of weight), i.e. the weight loss rate tripled.
2. Daily episodes of fever (genesis unknown)
3. Anorexia, asthenia
4. Muscle atrophy
5. Deepened anemia
6. Polyneuropathy
7. Orthostatic hypotension
8. Cognitive deterioration
9. Post-traumatic stress syndrome(the diagnosis is based on the reports of December 14, 2021 and January 19, 2022)[8]
Reasoning:
1. The patient's condition has been continuously worsening during the last year and especially the last two months;
2. Encephalopathy, sensorimotor neuropathy, anemia have deepened and newly discovered autonomic neuropathy has been added with a significant drop in blood pressure when standing up;
3. Unfortunately, anorexia led to life-threatening cachexia, which had been repeatedly predicted by the group of experts, and currently, the patient is in a phase of active catabolism (self-digestion and tissue breakdown), which is proved by a very rapid weight loss - since September the weight has dropped from 98 kg to the current 73.6 kg ;
4. The patient management is not proactive (usual standard of patient management in modern medicine) and treatment approaches are limited to responding to various complications. The patient is undergoing many examinations, but there does not seem to be any logical strategy for managing the disease, and treatment is mainly carried out in response to various new complications;
5. In the opinion of the medical council, the patient's condition after the last assessment (27.04.2022) has sharply deteriorated and should be evaluated as severe. Such development of the process was predicted in our earlier reports.
Conclusion
1. After the last assessment (27.04.2022), the patient's condition has deteriorated sharply and should be assessed as severe;
2. Deterioration in neurological status, worsening of anemia, anorexia and gastrointestinal processes are observed. Sharp and rapid weight loss, declining muscle mass, fever. The patient is also suffering from cachexia, which is a condition with a severe prognosis;
3. The patient's condition is progressively worsening. The weight loss rate has tripled in recent months. At such a speed, the critical BMI <14 (which corresponds to <52 kg)[9] will be reached in 2-3 months, after which irreversible damage to organ systems will begin;
4. The current treatment is not effective. The patient management is not proactive and treatment approaches are limited to responding to various complications;
5. According to the expert opinion, the patient has undergone all laboratory and instrumental examinations and treatment available in Georgia, in several multi-profile clinics, but despite this, his condition is rapidly deteriorating. We believe that in order to prevent the expected irreversible deterioration in health, it is necessary to take timely and fundamental
[1] < shorturl.at/enpzX >
[2]< shorturl.at/duwLV>
[3]< shorturl.at/fjzIX >
[4]< https://cutt.ly/hIWRBgU >
[5]< https://cutt.ly/EIWRMCP >
[6]< https://cutt.ly/oIWR9Y9 >
[7]< https://bit.ly/3Mu30jH >.
[8] Certain diagnoses and complaints are described in the non-public part of the report, which is confidential.