სახალხო დამცველის განცხადება ფემიციდთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს, მაისის თვეში, საქართველოში ოთხი ქალის მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით. ძალადობის ეს შემზარავი ფაქტები არა მხოლოდ გვართმევს შვილებს, დედებს და დებს, არამედ ძირს უთხრის უსაფრთხოების, პატივისცემისა და თანასწორობის ღირებულებებს, რომელთა დაცვასაც ჩვენ ვცდილობთ.
საქართველოს სახალხო დამცველი ცალსახად გმობს ძალადობას. ფემიციდი, გენდერული ძალადობის ყველაზე მძიმე ფორმა და ადამიანის სიცოცხლის უფლების ხელყოფაა. ყოველი ინციდენტი მკაფიო შეხსენებაა იმ ყოვლისმომცველი გამოწვევების შესახებ, რომლებსაც ქალები ყოველდღიურად აწყდებიან.
იმისათვის, რომ მსგავსი ტრაგედიები არ განმეორდეს, ჩვენ უნდა გავაძლიეროთ ძალისხმევა, საკანონმდებლო ბაზის გაძლიერების, მოქმედი კანონმდებლობის თანმიმდევრული აღსრულებისა და ძალადობისგან გადარჩენილთათვის დახმარების სერვისების უზრუნველყოფით.
ფემიციდის მონიტორინგის შედეგად იკვეთება, რომ ქალის როლის შესახებ საზოგადოებაში არსებული დისკრიმინაციული შეხედულებები კვლავ რჩება ფემიციდის გამომწვევ ძირეულ პრობლემად. საპასუხოდ კი, გენდერული თანასწორობის ხელშესაწყობად აუცილებელია, სახელმწიფოს მიერ გატარებულ იქნას კომპლექსური და ყოვლისმომცველი ზომები, რომელიც მოიცავს განათლებას, ეკონომიკურ გაძლიერებას და მავნე სტერეოტიპების წინააღმდეგ ბრძოლას. კაცები და ბიჭები ასევე უნდა იყვნენ ჩართულნი, როგორც მოკავშირეები ამ ძალისხმევაში, აღიარონ თავიანთი როლი პატივისცემისა და თანასწორობის კულტურის განვითარებაში.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მუდმივად ახორციელებს გენდერული ძალადობის შემთხვევების მონიტორინგს, მჭიდროდ თანამშრომლობს შესაბამის ინსტიტუტებთან და გააგრძელებს პოლიტიკას, რომელიც ხელს უწყობს გენდერული თანასწორობის დამკვიდრებას და იცავს ქალთა უფლებებს.
ქვეყანაში არსებულ სხვა გამოწვევებთან ერთად, ყურადღების მიღმა არ უნდა დარჩეს ქალთა სიცოცხლის, ჯანმრთელობისა და მათი უსაფრთხოების უფლებები, შესაბამისად მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას - გაატაროს სისტემური, თანმიმდევრული ზომები და მკაცრი პოლიტიკა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის ჩამდენ პირთა მიმართ.

Public Defender's Statement on Femicide
The Public Defender of Georgia expresses deep sorrow over the murder of four women in Georgia in May. These horrific acts of violence not only take away our children, mothers and sisters, but also undermine the values of safety, respect and equality that we strive to uphold.
The Public Defender of Georgia unequivocally condemns violence. Femicide is the most serious form of gender-based violence and a violation of the right to life. Each incident is a stark reminder of the pervasive challenges women face every day.
In order to prevent similar tragedies from happening again, we must step up our efforts by strengthening the legal framework, ensuring consistent enforcement of existing laws and provision of support services to the survivors of violence.
As a result of monitoring the cases of femicide, it is clear that the discriminatory views on the role of women in society still remain the basic cause of femicide. In response, in order to promote gender equality, it is necessary for the State to implement complex and comprehensive measures, relating to education, economic empowerment and fight against harmful stereotypes. Men and boys must also be engaged as allies in this effort, and they should recognize their role in fostering a culture of respect and equality.
The Public Defender’s Office constantly monitors cases of gender-based violence, closely cooperates with relevant institutions and will continue policies that promote gender equality and protect women's rights.
Along with other challenges in the country, women's rights to life, health and safety should not be overlooked. Therefore, we call on the Georgian Government to implement systemic, consistent measures and strict policies towards persons who commit violence against women and domestic violence.