26 მაისი საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეა
დამოუკიდებლობის დეკლარაციით საქართველომ 1918 წლის 26 მაისს გამოხატა მისწრაფება, იყოს დემოკრატიული, სამართლებრივი, ადამიანის უფლებების დაცვაზე დაფუძნებული სახელმწიფო, რომელიც „თავის საზღვრებში თანასწორად უზრუნველყოფს ყველა მოქალაქის სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებებს, განურჩევლად ეროვნებისა და სქესისა“, სადაც ყველა ადამიანი სამართლის წინაშე თანასწორია და აკრძალულია დისკრიმინაცია.
საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის აპარატი დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს საქართველოს მოსახლეობას, მადლობას უხდის და პატივს მიაგებს იმ ადამიანთა ხსოვნას, ვისი თავდადებით, დაუღალავი შრომითა და ბრძოლით მოვიპოვეთ ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობა.

May 26 - Independence Day of Georgia
With the Declaration of Independence on May 26, 1918, Georgia expressed its aspiration to be a democratic, legal, human rights-based state that "equally protects the civil and political rights of all citizens, regardless of nationality and sex, within its borders", where all people are equal before the law and where discrimination is prohibited.
Public Defender Levan Ioseliani and the Public Defender’s Office wish the people of Georgia a Happy Independence Day, thank and pay tribute to the memory of those whose dedication, tireless work and struggle earned the independence of our country.