ეუთო/ოდირმა სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე დასკვნა მოამზადა
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისმა (OSCE/ODIHR) სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე, „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში დაგეგმილი ცვლილებების თაობაზე სასწრაფო დასკვნა მოამზადა და ის საკმაოდ კრიტიკულად შეაფასა.
დასკვნა დღეს გამოქვეყნდა და მასში პირდაპირ არის მითითებული, რომ კანონპროექტი არ უნდა იყოს მიღებული. როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, საქართველოს პრეზიდენტმა ვეტო დაადო აღნიშნული ცვლილებების პროექტს და პარლამენტს მოტივირებული შენიშვნებით დაუბრუნა, შესაბამისად, საკანონმდებლო ორგანოში მისი განხილვა ჯერ დასრულებული არ არის.
აღსანიშნავია, რომ ეუთო/ოდირმა დასკვნის მომზადებისას კონსულტაციები გაიარა გაეროს სპეციალურ მომხსენებელთან მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებში. როგორც ეუთო/ოდირი მიუთითებს, მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება ასევე იცავს გრძელვადიან დემონსტრაციებს, გახანგრძლივებულ მჯდომარე აქციებს, ადგილის დაკავების ტიპის მანიფესტაციებს და მოიცავს შეკრების ფორმისა და ტიპის არჩევის თავისუფლებასაც.
როგორც დასკვნაშია აღნიშნული, ზოგიერთ შემთხვევაში, პროტესტის კონკრეტულმა სახემ და ფორმამ, მაგალითად, კარვების დროებითმა ბანაკებმა, შესაძლოა მისი გზავნილისაგან განუყოფელი სიმბოლური მნიშვნელობაც კი შეიძინოს. შეკრების სახესთან დაკავშირებულმა რეგულაციებმა არ უნდა შეაფერხოს მისი გზავნილის ეფექტური კომუნიკაცია და არ უნდა იქონიოს მსუსხავი ეფექტი უფლების განხორციელებაზე.
შეკრების ფორმასა და ტიპთან დაკავშირებული შეზღუდვები შესაბამისობაში უნდა იყოს კანონიერების, ლეგიტიმურობის, აუცილებლობის, პროპორციულობისა და დისკრიმინაციის აკრძალვის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლით დადგენილ მოთხოვნებთან.
დასკვნაში დეტალურადაა განხილული კანონპროექტის შეუსაბამობა საერთაშორისო სტანდარტებთან. ეუთო/ოდირი მიუთითებს, რომ ცვლილებების პროექტით გათვალისწინებული შეზღუდვის საფუძვლები ფართოა და ნათლად განსაზღვრული არ არის, რამაც ხელისუფლების მხრიდან შესაძლოა მისი თვითნებური ან დისკრიმინაციული გამოყენება გამოიწვიოს. ასევე, პირაპირ არის მითითებული, რომ აქციებით გამოწვეული ჩვეულებრივი ცხოვრებისეული რიტმის დარღვევა, მათ შორის საგზაო მოძრაობის დროებითი შეფერხება, კომერციული საქმიანობისთვის ზიანის მიყენება უნდა იყოს შეწყნარებული, სანამ ის სხვებს არააუცილებელ და არაპროპორციულ ტვირთს არ აკისრებს.
ეუთო/ოდირი მიუთითებს, რომ დროებითი კონსტრუქციების აღმართვის აკრძალვა, როდესაც ის არააუცილებლად ან აქციებთან დაუკავშირებლადაა მიჩნეული, არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციისა და გაეროს კონვენციებით დადგენილ ლეგიტიმურ მიზნებს და გაუმართლებელია.
როგორც ეუთო/ოდირი მიუთითებს, არ არის ნათელი თუ რატომაა არსებული სამართლებრივი ჩარჩო არასაკმარისად მიჩნეული მაშინ, როდესაც ის უკვე შეიცავს დებულებებს გზის ხელოვნურად გადაკეტვასთან, ასევე საეჭვო ასაფეთქებელ მოწყობილობებთან დაკავშირებით პოლიციის უფლებამოსილებების თაობაზე. დროებითი კონსტრუქციების აღმართვის გამო ყველაზე მკაცრი ადმინისტრაციული სახდელის დაკისრება (15-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა ჯარიმასთან და კონფისკაციასთან ერთად) ასევე შეფასებულია არაპროპორციულად და მსუსხავი ეფექტის მქონედ უფლების განხორციელებაზე. როგორც ეუთო/ოდირის მიერ მომზადებულ დოკუმენტშია მითითებული,
შემოთავაზებული ცვლილებები შესაძლოა გამოყენებულ იქნეს პოლიტიკური განსხვავებული აზრის დისკრიმინაციულად ჩასახშობად. დასკვნაში უარყოფითადაა შეფასებული ასევე კანონპროექტის დაჩქარებულად მიღების წესი.
იმედის გამოვთქვამთ, რომ საქართველოს პარლამენტი მხედველობაში მიიღებს ეუთო/ოდირის დასკვნას და უარს იტყვის კანონპროექტის საბოლოოდ მიღებაზე.

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) prepared an urgent opinion on proposed amendments to the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations following the request of the Public Defender and assessed them quite critically.
The opinion was published today and it clearly states that the adoption of the amendments should not be pursued. As is known to the public, the President of Georgia vetoed the mentioned draft amendments and returned it to the Parliament with motivated remarks, therefore, their consideration in the legislative body has not yet been completed.
It should be noted that OSCE/ODIHR consulted with the UN Special Rapporteur on the Rights toFreedom of Peaceful Assemblyand ofAssociation during the preparation of the opinion. As OSCE/ODIHR points out, the right to freedom of peaceful assembly protects a broad range of gatherings and assemblies, including long-term demonstrations, extended sit-ins and “occupy”-style manifestations and also encompasses the freedom to choose the modalities and manner of an assembly.
As mentioned in the document, in some cases, the particular manner and form of a protest, for instance a temporary campsite, may acquire symbolic significance inseparable from its message. Any restriction in the manner of assembly should not render the effective communication of the message of the assembly difficult or even impossible and should not cause a chilling effect on the exercise of the right.
Restrictions on the modalities and manner of an assembly should comply with the requirements of legality, legitimacy, necessity, proportionality and nondiscrimination provided by international human rights law.
The opinion reviews the inconsistency of the draft law with international standards in detail. OSCE/ODIHR indicates that the range of grounds included to justify the proposed new prohibition are wide and not clearly defined, which may potentially lead to arbitrary or discriminatory application of the Law by the public authorities. The organization also says that the amendments do not recognize that a certain level of disruption to ordinary life caused by assemblies, including temporary disruption of traffic, annoyance and even harm to commercial activities, should be accommodated and tolerated, unless they impose unnecessary and disproportionate burdens on others.
OSCE/ODIHR points out that the prohibition against erection of temporary constructions when they are deemed unnecessary or unrelated to the assembly or demonstration do not seem to pursue any of the legitimate aims exhaustively listed in the European Convention on Human Rights or the UN conventions, and hence appears unjustified on this basis alone.
According to OSCE/ODIHR, it is also unclear why the existing legal framework which already contains some provisions regarding the “artificial” blocking of the roadway by assemblies and police powers to deal with suspected explosive devices are deemed insufficient. The possibility to impose the most serious administrative sanction provided in the Administrative Offences Code of Georgia (15 days of administrative detention combined with a fine and confiscation), for simply erecting temporary constructions that are prohibited, also appears disproportionate and may have a chilling effect on the exercise of the right to freedom of peaceful assembly.
According to the opinion, the proposed amendments would indirectly discriminate against those expressing political dissent or opposition. The document also negatively assesses the accelerated procedure under which the draft amendments were passed.
We hope that the Parliament of Georgia will take into account the OSCE/ODIHR opinion and refuse to finally adopt the draft law.