სახალხო დამცველის მოხსენება შშმ ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების საკითხებზე
2020 წლის 4 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ მონაწილეობა მიიღო გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) ღონისძიებაში, რომელზეც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალების და გოგოების სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების საკანონმდებლო ანალიზი, სახელმწიფო პროგრამების მიმოხილვა და რეკომენდაციები წარმოადგინეს.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა ისაუბრა ქალთა უფლებრივი მდგომარეობის და გენდერული თანასწორობის მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისთვის, სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების განხილვის მნიშვნელობაზე; ხაზი გაუსვა მოწყვლადი ჯგუფების, განსაკუთრებით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალებისა და გოგოების საჭიროებებსა და მათ წინაშე მდგარ გამოწვევებს.
„გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისის მრავალწლიანი და მდგრადი თანამშრომლობის შედეგად, სექსუალურ და რეპროდუქციულ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული უფლებების მონიტორინგი სახალხო დამცველის საქმიანობის ჩარჩოს შემადგენელი ნაწილი გახდა. 2017 წლიდან დღემდე არაერთი კვლევა და მონიტორინგი განვახორციელეთ, გაძლიერდა ჩვენი ორგანიზაციული შესაძლებლობები, პოზიტიური ძვრები შევიტანეთ ამ მიმართულებით არსებულ სახელმწიფო პოლიტიკაში“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას.
სახალხო დამცველის შეფასებით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის პერსონალის გადამზადება სხვადასხვა შესაძლებლობის შეზღუდვის მქონე ქალთა რეპროდუქციულ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული შესაბამისი საჭიროებების მიმართულებით. ამასთან, გამოწვევას წარმოადგენს სამედიცინო დაწესებულებების ფიზიკური გარემოს მისაწვდომობა ეტლით მოსარგებლე, სმენის და მხედველობის პრობლემის მქონე ადამიანებისთვის. ასევე, პრობლემაა სმენის პრობლემის მქონე ქალებისთვის თარჯიმნის სერვისის უზრუნველყოფა. რის გამოც, ხშირად მათთვის კონფიდენციალური სერვისის მიწოდება ვერ ხდება.
სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების მონიტორინგი სახალხო დამცველის პრიორიტეტი და საქმიანობის მნიშვნელოვანი ნაწილია. ამ მიმართულებით აპარატი გაეროს მოსახლეობის ფონდთან და თბილისის სამედიცინო უნივერსიტეტთან აქტიურად თანამშრომლობს ორსულობამდე, ორსულობის, მშობიარობის დროს და მშობიარობის შემდეგ ფსიქო-სოციალური საჭიროებების მქონე ქალის ჯანმრთელობის მართვის შესახებ ონლაინ კურსის შესამუშავებლად.

Public Defender’s Report on Reproductive Health and Rights of Women with Disabilities
On December 4, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, participated in the UNFPA event, were the legislative analysis of sexual and reproductive health and rights of women and girls with disabilities and the review of state programmes and recommendations were presented.
The Public Defender spoke about the importance of discussing sexual and reproductive health and rights in order to raise public awareness of the rights situation of women and gender equality, and emphasized the needs of vulnerable groups, especially of women and girls with disabilities, and the challenges they face.
"As a result of the long-term and sustainable cooperation with the UNFPA Office in Georgia, the monitoring of the rights relating to sexual and reproductive health has become an integral part of the Public Defender's activity framework. Since 2017, we have carried out a number of researches and monitoring, strengthened our organizational capabilities and made positive changes to the state policy in this direction," - the Public Defender said in her welcoming speech.
According to the Public Defender, it is especially important to train healthcare personnel regarding the needs related to the reproductive health of women with various disabilities. In addition, access to the physical environment of medical facilities is a challenge for wheelchair users, people with hearing and vision impairments. It is also a problem to provide interpretation service for women with hearing problems. As a result, no confidential services can be provided to them.
The monitoring of sexual and reproductive health and rights is a priority and an important part of the Public Defender’s activities. In this regard, the Office actively cooperates with the United Nations Population Fund and Tbilisi Medical University to develop an online course on managing the health of women with psycho-social needs before, during and after childbirth.