საცხოვრისის სერვისების განხორციელება შშმ პირთა უფლებების ჭრილში
სახალხო დამცველის აპარატმა 2022 წლის იანვარსა და მარტში საქართველოს 7 მუნიციპალიტეტში[1] მოქმედი 11 სოციალური საცხოვრისის მონიტორინგი განახორციელა. ამავდროულად, სამაგიდო კვლევის ფარგლებში გაანალიზა როგორც სათანადო საცხოვრებლის უფლებასთან დაკავშირებული საერთაშორისო ინსტრუმენტები, ისე, სოციალური საცხოვრისის და ბინის ქირით უზრუნველყოფის სერვისების მარეგულირებელი ეროვნული კანონმდებლობა. ასევე, დამუშავდა საქართველოს ცენტრალური და მუნიციპალური ხელისუფლების ორგანოებიდან გამოთხოვილი ინფორმაცია.
მიუხედავად სათანადო საცხოვრებლის უფლების რეალიზების მიზნით არსებული მოთხოვნებისა, საქართველოში ამ დრომდე არ შემუშავებულა საცხოვრისის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. არ არსებობს უსახლკარო პირის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ცნება, უსახლკარობის პრევენციის მექანიზმები, ინფორმაცია უსახლკარობის მასშტაბებისა და ფორმების შესახებ.
სახალხო დამცველის შეფასებით, ეროვნულ დონეზე უსახლკარობასთან დაკავშირებული პრობლემები წლიდან წლამდე უცვლელია და სახელმწიფოს მხრიდან სისტემურ გადაწყვეტას მოითხოვს. არაეფექტური ცენტრალური პოლიტიკის ფონზე, ზოგიერთი მუნიციპალიტეტის მიერ განხორციელებული სოციალური საცხოვრისისა და ბინის ქირით უზრუნველყოფის სერვისები უსახლკარო ადამიანების მხარდაჭერის ერთადერთ მექანიზმს წარმოადგენს. თუმცა, იმ მუნიციპალიტეტებშიც კი, სადაც აღნიშნული სერვისები მოქმედებს, უსახლკარო პირად მიჩნევის კრიტერიუმები არ შეესაბამება სათანადო საცხოვრებლის უფლების საერთაშორისო სტანდარტებს. თავის მხრივ, ბიუჯეტებში მობილიზებული თანხები სრულად ვერ ფარავს უსახლკარო პირთა ჯგუფებს.
მუნიციპალიტეტებს ასეულობით ადამიანი მიმართავს საცხოვრისით უზრუნველყოფის შუამდგომლობით, თუმცა, საპასუხო ზომები არ ტარდება. მაგალითისთვის, 2015 წლიდან მოყოლებული, მარნეულის მუნიციპალიტეტმა 222 ოჯახი დაარეგისტრირა უსახლკაროდ. მიუხედავად ამისა, სოციალური საცხოვრისი ამ დრომდე არ ფუნქციონირებს. სიღნაღის მუნიციპალიტეტში, 2022 წლის მონაცემებით, 81 ოჯახია უსახლკაროდ რეგისტრირებული, თუმცა აქაც, საცხოვრისის სერვისი არ შექმნილა.[2]
რაც შეეხება შემოწმებულ საცხოვრისებში არსებულ მდგომარეობას, ზოგან, საცხოვრებელი პირობები ღირსების შემლახავია, რიგ შემთხვევებში კი, მაცხოვრებელთა სიცოცხლის ან/და ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველიც.
• მუნიციპალიტეტების მიერ სოციალურ საცხოვრისებად გამოიყენება არასაცხოვრებელი დანიშნულების შენობები, რომელთა ჩვეულებრივ საცხოვრებლებად გადაკეთება ვერ ხერხდება.[3] შენობები რიგ შემთხვევებში ავარიულია, გარემო კი მცხოვრებთა ფიზიკური ან/და სომატური ჯანმრთელობისათვის არაკეთილსაიმედო. ამ მხრივ განსაკუთრებით მწვავე მდგომარეობაა გორის, ქუთაისის, ოზურგეთისა და ბათუმის სოციალურ საცხოვრისებში.[4] ზოგიერთ საცხოვრისში შეინიშნება ნესტის, ობისა და სოკოს არსებობა, რაც, გარდა იმისა, რომ იწვევს ანტისანიტარიას და აზიანებს მცხოვრებლების ჯანმრთელობას, ქმნის მწერებისა და ქვეწარმავლების მომრავლებისთვისაც ხელსაყრელ გარემოს.
• ცალკეულ საცხოვრისებში არსებული მდგომარეობა განსაკუთრებულ უარყოფით ზეგავლენას ახდენს მაცხოვრებელთა ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე. განსაკუთრებით იქ, სადაც ბინები თაბაშირ-მუყაოს მასალით არის გატიხრული და ხმის იზოლაცია არ ხდება. მუდმივი ხმაური განსაკუთრებული პრობლემაა ორხევის საცხოვრისში, სადაც 262 ადამიანი ცხოვრობს. დერეფნული ტიპის მოწყობისა და თხელი კედლების გამო, მცხოვრებლებს დღე-ღამის განმავლობაში, მუდმივად ხმაურში უწევთ ცხოვრება.
• გადატვირთულობა წარმოადგენს სერიოზულ პრობლემას. ცალკეულ შემთხვევებში, სივიწროვის გამო, ოჯახის წევრები ერთად ცხოვრებას ვერ ახერხებენ (მაგ., რუსთავისა და ზუგდიდის სოციალური საცხოვრისები) ან იძულებულნი არიან, გაუსაძლის პირობებში განაგრძონ ცხოვრება. განსაკუთრებულ პრობლემას წარმოადგენს ე.წ. სტუდიოს ტიპის საცხოვრისები, სადაც, ოჯახის წევრებს, მიუხედავად საჭიროებისა და შემადგენლობისა, ერთ ოთახში უწევთ ცხოვრება.
• ზოგიერთი საცხოვრისის მდებარეობა არ იძლევა აუცილებელ ობიექტებთან წვდომის შესაძლებლობას. კერძოდ, ოზურგეთის სოციალური საცხოვრისის შენობა ქალაქის გარეუბანში, ურბანულად განუვითარებელ გარემოში მდებარეობს. შენობამდე არ მიდის მოასფალტებული გზა, გეოგრაფიული წვდომის პრობლემაა აფთიაქთან და საავადმყოფოსთანაც. მსგავსი პრობლემების წინაშე დგანან ორხევისა და რუსთავის საცხოვრისის ბინადრებიც.
• შესწავლილი საცხოვრისებიდან არცერთია სრულად მისაწვდომი როგორც ეტლით მოსარგებლე ან/და მობილობის შეზღუდვის მქონე ადამიანებისათვის, ისე, მხედველობის სირთულის მქონე პირებისთვის. აღსანიშნავია, რომ ყველა სოციალური საცხოვრისის მთავარი შესასვლელი პანდუსითაა აღჭურვილი, თუმცა, საცხოვრისების უმეტესობაში ეტლით მოსარგებლე ადამიანისათვის შეღწევადი მხოლოდ შენობის პირველი სართულია.
• პრობლემურია საცხოვრისებში სოციალური მუშაკის ჩართულობა. საცხოვრისის ადმინისტრაცია და სოციალური მუშაკი მხოლოდ თბილისის სოციალურ საცხოვრისებშია.[5]
სისტემურ გამოწვევად გამოიკვეთა მუნიციპალიტეტების დონეზე სოციალური საცხოვრისების სერვისში ჩართვის კრიტერიუმებისა და პრიორიტეტების არაერთგვაროვნება. ცალკეული კრიტერიუმების ანალიზი ცხადყოფს, რომ მათი მიზანია არა საცხოვრისის საჭიროების მქონე ადამიანების გამოვლენა, არამედ, განმცხადებლებისათვის ხელოვნური ბარიერების დაწესება. თავის მხრივ, ამგვარი დაბრკოლებების გამო ასეულობით ადამიანი და შინამეურნეობა ვერ ახერხებს უსახლკაროდ რეგისტრაციას. პრობლემაა ისიც, რომ მოქმედი რეგულაციებით, მუნიციპალიტეტებს არ აქვთ უსახლკაროდ რეგისტრირებული ადამიანების კონკრეტულ ვადაში საცხოვრისით დაკმაყოფილების ვალდებულება. ეროვნულ დონეზე ერთიანი სტანდარტის არარსებობის პირობებში, მუნიციპალიტეტები თვითონ ადგენენ ერთ ადამიანზე გათვალისწინებულ საორიენტაციო ფართობსაც (კვ.მ-ს) ან საერთოდ არ აწესებენ ამგვარ სტანდარტს, რაც პრაქტიკაში სერიოზულ პრობლემებს ქმნის.
საკითხის შესწავლამ ასევე ცხადყო, რომ სერვისების დაგეგმვის პროცესში არ არის გათვალისწინებული შშმ პირთა ინტერესები. მუნიციპალიტეტები შშმ პირთა პრიორიტეტიზაციას ახდენენ არა მათი საჭიროებების, არამედ, დადგენილი სტატუსის (რომელიც, თავის მხრივ, ხარვეზიან სამედიცინო მოდელს ეფუძნება) მიხედვით. მუნიციპალური რეგულაციებით, ინსტიტუციებში მყოფი ადამიანები ასევე არ წარმოადგენენ პრიორიტეტულ ჯგუფს საცხოვრისით უზრუნველყოფის მიზნისთვის. დამაბრკოლებელ გარემოებებად გამოიკვეთა შშმ პირთა ინფრასტრუქტურასა და ინფორმაციაზე წვდომის ნაკლებობაც.
ბინის ქირით უზრუნველყოფის სერვისთან მიმართებით აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება ამ შემთხვევაშიც თავად განსაზღვრავს ბენეფიციართა წრეს, რა დროსაც, საცხოვრისის საჭიროების მქონე რიგ ჯგუფებს გამორიცხავს ხედვის არეალიდან. მუნიციპალიტეტების უმრავლესობის მიერ შშმ განმცხადებლების ინდივიდუალური საჭიროებები უგულებელყოფილია. მწირია ყოველთვიურად გამოყოფილი კომპენსაციის თანხაც. პრობლემურია ისიც, რომ სერვისში ჩართვა მხოლოდ მოქალაქეთა მიმართვიანობაზეა დამოკიდებული და არ ხდება საცხოვრისის საჭიროების მქონე შშმ პირების პროაქტიული გამოვლენა.
იდენტიფიცირებული გამოწვევები ცხადყოფს, რომ მნიშვნელოვანია მთავრობამ შეიმუშაოს საცხოვრისის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რომელიც ერთ-ერთ პრიორიტეტად საცხოვრისის სერვისების რევიზიას, მათ საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანას და გრძელვადიანი სერვისების დანერგვას განსაზღვრავს. ასევე, საჭიროა გაიწეროს სოციალური საცხოვრისისა და ბინის ქირით უზრუნველყოფის სერვისების დეტალური სტანდარტები, რომლებიც დააწესებს მომსახურების ხარისხის, განხორციელებისა და მასზე სახელმწიფოს ეფექტიანი მონიტორინგის მოთხოვნებს. მნიშვნელოვანია საცხოვრისის სფეროში ერთიანი სტანდარტების დაწესებამდე, მუნიციპალიტეტების ჩართულობით განხორციელდეს მუნიციპალური რეგულაციების გადახედვა, მათი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის შესაფასებლად. თავის მხრივ, მუნიციპალიტეტების მიერ სერვისების შექმნისა და განვითარების პროცესი უნდა დაეფუძნოს ადგილობრივი მოსახლეობის საცხოვრისის საჭიროებების კვლევის შედეგებს.
აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველის აპარატმა, მიმდინარე წლის 11-13 ოქტომბერს სათანადო საცხოვრებლის უფლების მიმართულებით არსებული გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების განხილვის, ასევე მომზადებული სპეციალური ანგარიშის გაცნობის მიზნით, შეხვედრები გამართა ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლებთან.[6]
საცხოვრისების მონიტორინგი გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და მდგრადი განვითარების მიზნების ერთობლივი ფონდის მხარდაჭერით განხორციელდა.
[1]თბილისის, რუსთავის, ქუთაისის, გორის, ბათუმის, ოზურგეთისა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტები.
[2]ანალოგიური პრობლემებია ფოთის (52 უსახლკარო ოჯახი), სამტრედიისა (47 ოჯახი) და ბორჯომის მუნიციპალიტეტებში (26 უსახლკარო შინამეურნეობა).
[3]მაგალითად, ქუთაისში, ნიკეას დასახლებაში სოციალური საცხოვრისის შენობა ყოფილი კავშირგაბმულობის დაწესებულება იყო, ოზურგეთის სოციალური საცხოვრისი ყოფილი სამშობიაროს შენობაშია განთავსებული, გორის საცხოვრისი - ყოფილი ნარკოლოგიური კლინიკის შენობაა, რუსთავის საცხოვრისი - ყოფილი პროფესიული სასწავლებელია, ხოლო ორხევის - ყოფილი საწყობი.
[4]გორის სოციალური საცხოვრისის შენობის უკანა კედელი ინგრევა, კედლები დარღვეულია და მცხოვრებლებს ყოველდღიურად საცხოვრისის ნგრევის შიშში უწევთ ცხოვრება. ავარიულობისა და კედლების რღვევის პრობლემა აქვს სოციალურ საცხოვრისს ქუთაისში, ნიკეას დასახლებაშიც. შენობების ავარიულობის კუთხით საგანგაშო მდგომარეობაა ბათუმის სოციალური საცხოვრისის ერთ-ერთ შენობაშიც, სადაც, სავარაუდოდ, მიწის დაწევამ, საძირკვლისგან შენობის კედლების დაშორება გამოიწვია. შენობის კედლებზე არის ნაპრალები, საიდანაც ნალექის დროს შენობის სარდაფში წყალი ჩადის.
[5]მიუხედავად ამისა, თითოეულ საცხოვრისზე მხოლოდ ერთი სოციალური მუშაკია გამოყოფილი (ორხევის საცხოვრისში - 262 მცხოვრებზე 1 სოციალური მუშაკი; ვარკეთილის საცხოვრისში - 159 მცხოვრებზე 1 სოციალური მუშაკი; დიდი დიღმის საცხოვრისში ადგილზე არ გვხვდება ადმინისტრაცია), რაც შეუძლებელს ხდის განსაკუთრებით მოწყვლად ადამიანებთან სოციალური მუშაობის ეფექტიან განხორციელებას.

In January and March 2022, the Public Defender’s Office monitored 11 social housing facilities operating in 7 municipalities[1] of Georgia. At the same time, within the scope of the desk research, the Office analyzed both international instruments related to the right to adequate housing and national legislation regulating social housing and rental assistance. It also processed the information requested from the central and municipal authorities of Georgia.
Despite the existing requirements relating to the realization of the right to adequate housing, no housing strategy or action plan has been developed in Georgia. There is no concept of a homeless person corresponding to international standards, mechanisms for the prevention of homelessness, information about the extent or forms of homelessness.
The Public Defender considers that the problems related to homelessness at the national level remain unchanged from year to year and require systemic solution from the State. Against the backdrop of ineffective central policies, the social housing and rental assistance services provided by some of the municipalities are the only support mechanisms for homeless people. However, even in the municipalities where these services are available, the criteria for considering a person homeless do not meet the international standards of the right to adequate housing. In addition, the funds mobilized in the budgets cannot fully cover the groups of homeless persons.
Hundreds of people apply to the municipalities for housing, however, no responsive measures are taken. For example, since 2015, Marneuli municipality has registered 222 families as homeless. Nevertheless, the social housing is still not functioning. According to the 2022 data, 81 families are registered as homeless in Sighnaghi municipality, although no housing service has been created there either.[2]
As for the situation in the facilities inspected, in some places, living conditions are degrading, and sometimes they even pose a threat to the lives and/or health of the residents.
In particular, the monitoring made it clear that:
• Municipalities use non-residential buildings as social housing, which cannot be converted into ordinary housing.[3] In some cases, the buildings are dilapidated, and the environment is unfavorable for the physical and/or somatic health of the residents. In this regard, the situation is particularly grave in the social housing in Gori, Kutaisi, Ozurgeti and Batumi.[4] We noticed dampness, mold and fungus in some of them, which, in addition to causing unsanitary conditions and harming the health of the residents, also create a favorable environment for insects and reptiles.
• The situation in some of the facilities has a particularly negative impact on the mental health of the residents, especially in the facilities where apartments are separated with gypsum-board material and there is no sound insulation. Constant noise is a particular problem in the Orkhevi social housing, which houses 262 people. Due to the corridor-type arrangement and thin walls, residents have to live in constant noise during the day and night.
• Overcrowding is a serious problem. In some cases, family members are unable to live together (for example, in Rustavi and Zugdidi) or are forced to live in unbearable conditions. A special problem is the so-called studio-type housing, where families, regardless of their needs and composition, have to live in one room.
• Sometimes the location of social housing does not allow access to essential facilities. In particular, the Ozurgeti social housing is located on the outskirts of the city, in an undeveloped urban The building is not accessed by asphalted road; geographical accessibility of the pharmacy and hospital is also a problem. Residents of Orkhevi and Rustavi social housing facilities are also facing similar problems.
• None of the facilities inspected is fully accessible to wheelchairs users and/or people with limited mobility, or visually impaired persons. It should be noted that the main entrance to all buildings is equipped with a ramp, however, in most cases, only the first floor of the building is accessible to wheelchair users.
• Involvement of social workers is problematic. Only the social housing of Tbilisi has a social worker and[5]
Varied criteria and priorities for inclusion in the social housing service at the level of municipalities was identified as a systemic challenge. The analysis of certain criteria made it clear that their purpose is not to identify people in need of housing, but to set artificial barriers for the applicants. Due to such obstacles, hundreds of people and households are unable to register as homeless. It is also a problem that, according to the current regulations, municipalities do not have the obligation to provide housing to the people registered as homeless within a specific period of time. In the absence of a uniform standard at the national level, municipalities themselves determine space (sq.m) per person or do not set such a standard at all, which creates serious problems in practice.
The study of the issue also revealed that the interests of persons with disabilities are not taken into account in the service planning process. Municipalities prioritize persons with disabilities not based on their needs, but based on their status (which, in turn, is based on a flawed medical model). According to the municipal regulations, people staying in institutions are also not a priority group for providing housing. The lack of access to infrastructure and information for persons with disabilities was also identified as an obstacle.
Regarding the apartment rental assistance service, it is worth noting that the local government determines the circle of beneficiaries itself, as a result of which a number of groups in need of housing remain beyond the service. Individual needs of applicants with disabilities are neglected by the majority of municipalities. The amount of monthly compensation allocated is also meager. It is also problematic that inclusion in the service depends only on the applications of citizens and there is no proactive identification of persons with disabilities in need of housing.
The challenges identified show that it is important for the Government to develop a housing strategy and action plan, which will set the revision of housing services, bringing them into line with international standards and introducing long-term services as one of the priorities. It is also necessary to develop detailed standards of social housing and apartment rental services, which will set requirements for the service quality, implementation and effective monitoring by the state. Before establishing uniform standards of housing, it is important to review municipal regulations with the involvement of municipalities in order to assess their compliance with international human rights standards. On the other hand, the process of creation and development of services by municipalities should be based on the results of the study of housing needs of the local population.
It should be noted that on October 11-13, the Public Defender’s Office held meetings with representatives of local self-governments to discuss challenges relating to the right to adequate housing and solutions to the problems, as well as to introduce the special report prepared on this issue.[6]
[1] Municipalities of Tbilisi, Rustavi, Kutaisi, Gori, Batumi, Ozurgeti and Zugdidi.
[2] There are similar problems in the municipalities of Poti (52 homeless families), Samtredia (47 families) and Borjomi (26 homeless households).
[3] For example, in Kutaisi, the social housing in the Nikea settlement is a former communications facility, Ozurgeti social housing is located in the former maternity home, Gori social housing is a former substance abuse clinic, Rustavi housing is a former vocational school, and Orkhevi housing is a former warehouse.
[4] The back wall of the Gori social housing is collapsing, the walls are broken, and the residents have to live in fear of the building collapse every day. Social housing in Kutaisi, in the settlement of Nikea, also has similar problems. There is an alarming situation in one of the buildings of Batumi social housing, where, probably, the subsidence of the ground caused the walls of the building to separate from the foundation. There are cracks on the walls of the building from which water leaks in the basement during rainfall.
[5] Nevertheless, only one social worker is assigned to each social housing (Orkhevi social housing - 1 social worker per 262 residents; Varketili social housing- 1 social worker per 159 residents; we could not find the administration in the Didi Dighomi social housing), which makes it impossible to effectively implement social work especially with vulnerable people.
[6] It was implemented with the support of the European Union and the United Nations Development Programme.