სახალხო დამცველმა სავარაუდო დისკრიმინაციის საქმეზე მორიგების აქტი მეორედ გააფორმა
2024 წლის 30 აგვისტოს მხარეთა მორიგებით დასრულდა სახალხო დამცველის აპარატში მიმდინარე საქმე - სავარაუდო დისკრიმინაციული მოტივით შრომითი უფლებების შესაძლო დარღვევის ფაქტთან დაკავშირებით. შეთანხმების მიხედვით, მოპასუხემ განმცხადებლისთვის ფულადი კომპენსაციის სახით 2 თვის სახელფასო სარგოს გადახდის ვალდებულება აიღო. სახალხო დამცველი მოხარულია, რომ მხარეებმა შეძლეს კომპრომისული გადაწყვეტილების მიღება და მორიგების აქტით განსაზღვრული ვალდებულებები შეასრულეს.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს მხარეთა შორის დავის მორიგებით დასრულების მნიშვნელობას, როგორც დავის გადაწყვეტის სწრაფ, ეფექტურ და დავის ორივე მხარისთვის მისაღებ მეთოდს. სახალხო დამცველი ეცდება, სამომავლო საქმიანობაში, სავარაუდო დისკრიმინაციის საქმეებზე, კიდევ უფრო აქტიურად გამოიყენოს მხარეთა შორის მორიგების შესაძლებლობა.
უნდა აღინიშნოს, რომ 2014 წლიდან, მას შემდეგ რაც „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საქართველოს კანონი ამოქმედდა, სახალხო დამცველმა მხარეთა შორის დავა მორიგებით მეორედ დაასრულა.

On August 30, 2024, the parties settled a case being processed by the Public Defender’s Office – relating to the alleged violation of labour rights with an alleged discriminatory motive. According to the agreement, the respondent undertook to pay the applicant a wage for 2 months as monetary compensation. The Public Defender is glad that the parties were able to reach a compromise decision and fulfilled the obligations provided for by the settlement act.
The Public Defender emphasizes the importance of settling a dispute between the parties as a quick, efficient and acceptable method of dispute resolution. The Public Defender will try, in future activities, to use the possibility of settlement between the parties even more actively in cases of alleged discrimination.
It should be noted that since 2014, after the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination came into force, the Public Defender has settled a dispute between the parties for the second time.