სახალხო დამცველის განცხადება აგვისტოს ომის 14 წლისთავთან დაკავშირებით
2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ 14 წელი გავიდა, თუმცა მის შედეგებს დღემდე მწვავედ განიცდის როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი, ისე გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობა. მძიმეა იძულებით გადაადგილებულ პირთა მდგომარეობაც, რომელთაც კვლავ არ ეძლევათ საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა. 1990 წლებისა და 2008 წლის კონფლიქტების შედეგად, საქართველოში 289 925 იძულებით გადაადგილებული პირია რეგისტრირებული.
უფრო და უფრო მძიმდება ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის პირთა დაკავებების უკანონო პრაქტიკა. წინა წლებისგან განსხვავებით, როდესაც საოკუპაციო რეჟიმი დაკავებულებისათვის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის დადგენითა და შესაბამისი ჯარიმის დაკისრებით შემოიფარგლებოდა, ბოლო პერიოდში გახშირდა გრძელვადიანი უკანონო პატიმრობის შემთხვევები. ამის ნათელი მაგალითია 2022 წლის 26 ივლისს საქართველოს მოქალაქის ქრისტინე თაკალანძის უკანონო დაკავების ფაქტი. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თაკალანძეს „საქართველოს სპეცსამსახურების სასარგებლოდ ჯაშუშობა“ ედება ბრალად. ასევე, აღსანიშნავია წინა წლებში ვაჟა გაფრინდაშვილის, გენადი ბესტაევის, ირაკლი ბებუას, ხვიჩა მღებრიშვილის, ზაზა გახელაძის, ვლადიმერ კანიაშვილის, კახაბერ ნათაძის, მამუკა ჩხიკვაძის, ზაზა მეგრელიშვილის, თამაზ გოგიჩაშვილის და ლაშა ხეთერელის და სხვათა დაკავების შემთხვევები.
ოფიციალური მონაცემებით, 2009 წლიდან 2021 წლამდე საოკუპაციო რეჟიმმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის 3 285 ადამიანი დააკავა. მათგან, 1 325 ოკუპირებული აფხაზეთის, ხოლო 1 960 ოკუპირებული ცხინვალის მიმართულებით.[1]
მოქალაქეთა უკანონო დაკავებებთან ერთად, ხშირია ოკუპირებული ტერიტორიების დროებით დაკავების იზოლატორებსა თუ საპყრობილეებში პატიმართა ცემის, არასათანადო მოპყრობის და წამების ფაქტები; მაგალითად, როგორიცაა გენადი ბესტაევის, ანრი ატეიბას და ხვიჩა მღებრიშვილის შემთხვევები.
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მძიმე ვითარებაა მშობლიურ ენაზე განათლების ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისითაც. ოკუპირებული გალის დე ფაქტო განათლების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სრულად აიკრძალა ქართულ ენაზე სწავლება, მათ შორის, მე-11 კლასშიც და მშობლიური ენა უცხო ენისა და ლიტერატურის საგნად გადაკეთდა. რაც შეეხება ოკუპირებულ ახალგორს, 2021-2022 სასწავლო წელს, მოსწავლეების არ არსებობის გამო, 1 ქართული სკოლა დაიხურა. მოქმედი 6 ქართული სკოლიდან, 5-ში ქართულ ენაზე მხოლოდ 9-11 კლასებში ისწავლება. საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაწესებული ბარიერების გამო, წლიდან წლამდე მცირდება მოსწავლეების რაოდენობა ორივე ოკუპირებულ რეგიონში. განათლების უფლების რეალიზების კუთხით არსებულ გამოწვევებზე სახალხო დამცველი, წლებია თავის ყოველწლიურ ანგარიშებში დეტალურად საუბრობს.
საოკუპაციო რეჟიმის მიერ განხორციელებული მსგავსი უკანონო ქმედებები უხეშად არღვევს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებებსა და თავისუფლებებს. საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებითა და ჩართულობით გააძლიეროს ზეწოლა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ადამიანების უფლებების დასაცავად, მათ შორის საქართველოს მოქალაქე, ქრისტინე თაკალანძის დროულად გასათავისუფლებლად.
საქართველოს არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე ჩადენილი ადამიანის უფლებების დარღვევების გამო, საერთაშორისო სტანდარტებით, დე ფაქტო ხელისუფლებებთან ერთად, პასუხისმგებლობა ასევე ეკისრება რუსეთის ფედერაციას, როგორც ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ სახელმწიფოს. ცხინვალის რეგიონის და აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთის მიერ განგრძობადად ეფექტური კონტროლის განხორციელების ფაქტს და შესაბამისად, რუსეთის პასუხისმგებლობას ამ ტერიტორიებზე ჩადენილი ადამიანის უფლებების დარღვევების გამო, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოც ადასტურებს, თავისი 2021 წლის 21 იანვრის გადაწყვეტილებით საქმეზე საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ II.

Public Defender’s Statement on 14th Anniversary of August War
14 years have passed since the war of August 2008, but its consequences are still being acutely experienced by the population remaining in the occupied territory or living near the dividing line. The situation of internally displaced persons is also grave, who are still not given the opportunity to return to their homes. As a result of the conflicts of the 1990s and 2008, 289,925 internally displaced persons are registered in Georgia.
The illegal practice of arresting people for the so-called illegal border crossing is getting heavier. In contrast to the previous years, when the occupation regime used to only establish administrative offences and impose fines, the cases of long-term illegal imprisonment have become more frequent in the recent period. A clear example of this was the illegal detention of Georgian citizen Kristine Takalandze on July 26, 2022. According to the information released, Takalandze is charged with "espionage for the Georgian special services". The arrests of Vazha Gaprindashvili, Genadi Bestaev, Irakli Bebua, Khvicha Mghebrishvili, Zaza Gakheladze, Vladimer Kaniashvili, Kakhaber Natadze, Mamuka Chkhikvadze, Zaza Megrelishvili, Tamaz Gogichashvili, Lasha Khetereli and others are also worth noting.
According to the official data, from 2009 to 2021, the so-called occupation regime arrested 3,285 people for the so-called illegal border crossing - 1,325 in the direction of occupied Abkhazia and 1,960 in the direction of occupied Tskhinvali.[1]
In addition to the illegal arrests of citizens, the cases of beating, ill-treatment and torture of prisoners are also frequent in temporary detention centers and prisons - for example, the cases of Genadi Bestaev, Anri Ateiba and Khvicha Mghebrishvili.
The situation is also difficult in terms of access to education in the mother tongue. According to the decision of the de facto ministry of education of occupied Gali, education in the Georgian language has been completely banned, including in the 11th grade, and the native language has become a subject of the foreign language and literature. As for the occupied Akhalgori, in the 2021-2022 academic year, one Georgian school was closed due to the absence of schoolchildren. In 5 out of 6 functioning Georgian schools, the Georgian language is taught only in grades 9-11. Due to the barriers imposed by the occupation regime, the number of students in both occupied regions is decreasing year by year. The Public Defender has been talking in detail about the challenges relating to the realization of the right to education in her annual reports for years.
Similar illegal actions carried out by the occupation regime grossly violate the rights and freedoms of the population living in the occupied territories. The Public Defender of Georgia calls on the authorities of Georgia, with the help and involvement of the international community, to strengthen pressure for the protection of the rights of people living in the occupied regions, including for the timely release of Georgian citizen Kristine Takalandze.
According to international standards, along with the de facto authorities, the Russian Federation, as a state exercising effective control, is also responsible for the human rights violations committed on the territories out of Georgia’s control. By its judgement of January 21, 2021 in the case Georgia v. Russia II, the European Court of Human Rights also confirmed the continuous exercise of effective control over the Tskhinvali region and Abkhazia by Russia and, accordingly, Russia's responsibility for human rights violations committed in the above territories.