27 სექტემბერი სოხუმის დაცემის დღეა
სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით 2023 წლის 27 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებ სოფელ რუხის მოსახლეობას შეხვდა და მათი პრობლემები მოისმინა.
„სოხუმის დაცემა ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ტკივილია საქართველოს უახლეს ისტორიაში. მაგრამ ამავე დროს, ეს არის დღე, რომელმაც ბევრი რამ უნდა გვასწავლოს, უნდა გამოვიტანოთ დასკვნები, თუ როგორ ვაგრძელებთ ცხოვრებას აფხაზებთან, როგორ ვაგრძელებთ ცხოვრებას ოსებთან. მათთან ჩვენი თანაცხოვრების ერთადერთი ფორმა უნდა იყოს მშვიდობა. სადაც არ არის მშვიდობა, იქ არ არის დაცული ადამიანის უფლებები.
მე იმედი მაქვს, ჩვენ ყველანი მოვესწრებით იმ დროს, როდესაც ერთად გადავალთ ამ ხიდსაც და სხვა გამყოფ ხაზებსაც და იქიდან ვიმუშავებთ ჩვენი მოქალაქეების უფლებების დასაცავად, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში ძალიან უხეშად არის დარღვეული“, - განაცხადა ენგურის ხიდთან მყოფმა სახალხო დამცველმა.

September 27 - Day of the Fall of Sokhumi
On September 27, 2023, in connection with the day of the fall of Sukhumi, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani met with the residents of the village of Rukhi living near the occupation line and listened to their problems.
"The fall of Sokhumi is one of the biggest pains in the recent history of Georgia. But at the same time, this is a day that should teach us a lot, we should draw conclusions about how to continue to live together with Abkhazians, how to continue to live together with Ossetians. Our only form of coexistence with them should be peace. There can be no human rights without peace.
I hope that we will all see the time when we will together cross this bridge and other dividing lines as well and from there we will work to protect the rights of our citizens, which in many cases are very rudely violated", the Public Defender said near the Enguri Bridge.