სახალხო დამცველის ანგარიში N3 პენიტენციურ დაწესებულებაში განხორციელებული მონიტორინგის შესახებ
საქართველოში ახალი კორონავირუსით გამოწვეული ეპიდემიის ფონზე, სახალხო დამცველის სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრებმა N3 პენიტენციურ დაწესებულებაში არსებული ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია და პატიმართა უფლებრივი მდგომარეობა შეისწავლეს. სახალხო დამცველი დადებითად აფასებს დაწესებულებაში ეპიდემიოლოგიური თვალსაზრისით არსებულ მდგომარეობას. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს იმ თანამშრომელთა თავდადება, რომლებსაც გარკვეული პერიოდი დაწესებულებიდან გაუსვლელად უწევთ ცხოვრება და მუშაობა.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის ფონზე, დაწესებულებებში ხანგრძლივი და ხანმოკლე პაემნების აკრძალვა კიდევ უფრო მძიმედ აისახა განსაკუთრებული რისკის დაწესებულებაში მოთავსებულ პატიმრებზე, რომელებსაც კანონმდებლობით ისედაც მეტად აქვთ შეზღუდული გარე სამყაროსთან ურთიერთობა. მათ შორის, არა აქვთ ვიდეოპაემნებით სარგებლობის უფლება. წინა წლების მსგავსად, 2020 წელსაც არ შეცვლილა N3 დაწესებულებაში არსებული გარემო და რეჟიმი. პატიმრები კვლავ 23 საათს ატარებენ საკნებში ისე, რომ არ ხდება სასჯელის მოხდის ინდივიდუალური დაგეგმვა და რაიმე სახის სარეაბილიტაციო აქტივობების განხორციელება.
დაწესებულებაში არსებული პატიმართა შედარებით მცირე კონტიგენტის მიუხედავად, ხშირია თვითდაზიანების, შიმშილობისა თუ თანამშრომელზე თავდასხმის შემთხვევები. ამასთანავე, N3 დაწესებულებიდან მაღალია პატიმართა მომართვიანობა სახალხო დამცველის აპარატში, საიდანაც სხვა დაწესებულებებთან შედარებით საშუალოდ ერთ პატიმარზე ყველაზე მეტი განცხადება შემოდის. 2020 წლის პირველ ნახევარში შემოსული განცხადებებიდან ორ შემთხვევაში, მსჯავრდებული მიუთითებდა ფიზიკურ ძალადობაზე, რაზეც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ მიმდინარეობს გამოძიება, ხოლო ათ შემთხვევაში საუბარია ფსიქოლოგიურ ძალადობაზე.
ახალი კორონავირუსის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით შეზღუდვების შემოღების გამო სამედიცინო მომსახურების მოცულობა მნიშვნელოვნად შეიზღუდა, კერძოდ, შეჩერდა ექიმ-სპეციალისტთა ვიზიტები და სამოქალაქო სექტორში გეგმიური სამედიცინო რეფერალის განხორციელება, რამაც შესაძლოა შეაფერხოს სამედიცინო მომსახურების დროულად მიწოდება. დაწესებულებაში მოთავსებული მსჯავრდებულების ნაწილი ფსიქოტროპულ მედიკამენტებს იღებს. დაწესებულებაში ექიმ-სპეციალისტთა ვიზიტების შეზღუდვის დროიდან შეიზღუდა ფსიქიატრის ვიზიტებიც, შესაბამისად დაწესებულებაში შეჩერებულია სუიციდის პრევენციის პროგრამაც. დაწესებულებაში ფსიქო-სოციალური მხარდამჭერი სერვისების და სიტუაციის მართვის სხვა რესურსის არარსებობის ფონზე, ადმინისტრაცია ხშირად იყენებს იზოლაციის ისეთ მეთოდებს, როგორიცაა პატიმრის დეესკალაციის ოთახში მოთავსება, სადაც არსებული პირობები კიდევ უფრო ამძიმებს პატიმართა ფსიქო-ემოციურ მდგომარეობას, რაც პატიმრების მხრიდან დასჯად აღიქმება. აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველი წლებია რაც პატიმრების დეესკალაციის ოთახში მოთავსებას სასტიკ, არაადამიანურ და ღირსების შემლახავ მოპყრობად აფასებს.
2020 წლის 12-13 ივლისს განხორციელებული მონიტორინგის ვიზიტის შედეგად მომზადებული ანგარიში 2020 წლის 5 ნოემბერს გაეგზავნა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალურ დირექტორს და ეთხოვა ინფორმაციის წარმოდგენა ანგარიშში გაცემული რეკომენდაციების განხილვისა და შესრულების შესახებ. დასანანია, რომ სპეციალური პენიტენციური სამსახურის უფროსს ამ დრომდე არ წარმოუდგენია თავისი პოზიცია ზემოთაღნიშნულ ანგარიშთან დაკავშირებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველი სახელმწიფოს დროული რეაგირებისკენ მოუწოდებს.

Public Defender’s Report on Monitoring Carried out in Penitentiary Establishment No. 3
In the context of the epidemic caused by novel coronavirus in Georgia, the members of the Special Preventive Group of the Public Defender studied the epidemiological situation and rights situation of prisoners in Penitentiary Establishment No. 3. The Public Defender positively assesses the epidemiological situation in the establishment. The dedication of employees, who have to work in the establishment without leaving it for a certain period of time, should be praised.
The ban on long and short visits due to the prevention of the spread of the coronavirus has had a bigger impact on inmates at high-risk facilities, who generally have very limited contact with the outside world. Inter alia, they do not have the right to enjoy video meetings. As in previous years, the environment and regime in Establishment No. 3 has not changed in 2020. Prisoners still spend 23 hours in their cells without individual sentence planning or any kind of rehabilitation activities.
Despite the relatively small contingent of inmates in the facility, cases of self-harm, hunger, or assault on prison officers are common. In addition, the number of applications sent from Establishment No. 3 to the Public Defender's Office is higher. More applications per prisoner are received from Establishment No. 3 compared to other facilities. In two of the applications received in the first half of 2020, convicts referred to physical violence, which is being investigated by the State Inspector's Office, while in ten cases, convicts referred to psychological violence.
Due to the introduction of restrictions to prevent the spread of coronavirus, the volume of medical services has been significantly limited, in particular, the visits of specialists and the implementation of planned medical referrals in civil sector have been suspended, which may hinder the timely delivery of medical services. Some of the convicts placed in the facility are receiving psychotropic drugs. Psychiatrist’s visits have been restricted after the visits of specialists was banned; therefore, the suicide prevention programme has been suspended in the establishment. In the absence of psycho-social support services or other resources to manage the situation in the facility, the administration often uses methods of isolation, such as placing a prisoner in the de-escalation room, the conditions of which further aggravate the psycho-emotional state of prisoners. Due to the above, the Public Defender has been assessing the placement of prisoners in the de-escalation room as cruel, inhuman and degrading treatment for years.
The report drawn up as a result of the monitoring visit paid on July 12-13, 2020 was sent to the Director General of the Special Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Georgia on November 5, 2020, who was requested to provide information on the consideration and implementation of the recommendations offered in the report. It is unfortunate that the head of the Special Penitentiary Service has not yet submitted his position on the above report. Based on the above, the Public Defender calls on the sState to respond in a timely manner.