პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ანგარიში 2015
წინამდებარე ანგარიშში მოცემულია პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ 2015 წელს დახურული ტიპის დაწესებულებებში ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მდგომარეობა.
გასულ წელს სპეციალურმა პრევენციულმა ჯგუფმა ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შემოწმების მიზნით, ქვეყნის მასშტაბით 54 ვიზიტი განახორციელა 15 პენიტენციურ დაწესებულებაში; რელიგიური კონფესიების დაქვემდებარებაში არსებულ ბავშვთა სახლებში 7 ვიზიტი განახორციელა და 200 ბავშვი მოინახულა; მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლებში 10 ვიზიტი განახორციელა და 69 ბავშვი მოინახულა. ამასთან, ხანდაზმულთა პანსიონატებში განხორციელდა 7 ვიზიტი და მოინახულეს 150 ბენეფიციარი. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრში 18 პირი მოინახულეს. ევროპის ქვეყნებიდან საქართველოში დეპორტირებული მიგრანტების დაბრუნების 2 პროცესს დააკვირდა. მონიტორინგი განხორციელდა 31 დროებითი მოთავსების იზოლატორში და 59 პოლიციის სამმართველოში და მოინახულეს 54 დაკავებული. თავისუფლების შეზღუდვის დაწესებულების ვიზიტისას მოინახულეს 25 პატიმარი. სამხედრო ნაწილში მოინახულეს 35 ჯარისკაცი. 12 ფსიქიატრიულ დაწესებულებაში განხორციელებული 18 ვიზიტის დროს მოინახულეს 661 პაციენტი. ასევე, პრევენციის ეროვნულმა მექანიზმმა გასულ წელს პენიტენციურ დაწესებულებებში განახორციელა პროექტი „საჩივართა/მოთხოვნათა განხილვის მექანიზმისა და შიდა მონტორინგის გაძლიერების ხელშეწყობა“.
ანგარიშში ყურადღებაა გამახვილებული არასათანადო მოპყრობისაგან მიგრანტთა დაცვაზე, დეპორტირებულ პირთა დაბრუნების ოპერაციის მონიტორინგსა და თავშესაფრის მაძიებელთა, ლტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
ანგარიში მიმოიხილავს დახურული ტიპის დაწესებულებებში არსებულ პრობლემებს, მათ შორის პენიტენციურ სისტემაში არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტიანი გამოძიებისათვის დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის აუცილებლობას, რომლის შესახებაც საქართველოს სახალხო დამცველი არაერთხელ საუბრობდა თავის რეკომენდაციებში; ასევე, პატიმართა შორის ძალადობისა და კრიმინალური სუბკულტურის არსებობის ფაქტებს; უსაფრთხოებასთან, პერსონალის გადამზადებასთან, არასათანადო ფიზიკურ გარემოსთან, სანიტარულ ჰიგიენურ მდგომარეობასთან, დისციპლინურ სახდელებთან და გარე სამყაროსთან კონტაქტთან დაკავშირებულ საკითხებს.
ანგარიშში უარყოფითადაა შეაფასებული შსს-ს დაქვემდებარებაში არსებულ ორგანოებში ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე და აღნიშნულია, რომ პოლიციის მხრიდან მოქალაქეთა წინააღმდეგ ფიზიკური თუ სხვა სახის ძალადობის მხრივ სიტუაცია გაუარესებულია, რაც გამოიხატება დაკავების დროს ძალის არაპროპორციულ გამოყენებაში, პროცედურული უფლებების უგულებელყოფაში, შესაბამისი სამედიცინო დოკუმენტაციის არასრულფასოვნად წარმოებასა და არასათანადო მოპყრობის სავარაუდო ფაქტების არაეფექტიან გამოძიებაში.
აღსანიშნავია, რომ არასაკმარისი ფინანსური სახსრები, ადამიანური რესურსის ნაკლებობა და პერსონალის დაბალი კვალიფიკაცია უარყოფით გავლენას ახდენს ფსიქიატრიული დახმარების მიწოდებაზე. გარდა ამისა, საგანგაშოა ზოგიერთ ფსიქიატრიულ დაწესებულებაში არსებული ფიზიკური გარემო და პაციენტებზე ძალადობის სხვადასხვა ფორმები.
ანგარიში წარმოდგენელია ხანდაზმულთა უფლებრივი მდგომარეობა და ხაზგასმუკლია, რომ მნიშვნელოვანია პანსიონებში მცხოვრებ ხანდაზმულთა სხვადასხვა სახის სარეაბილიტაციო და სოციალურ ღონისძიებებში ჩართვა, რათა არ მოხდეს მათი იზოლაცია საზოგადოებისაგან.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის წლიური ანგარიში ასევე დეტალურად აღწერს თუ რა ღონისძიებები გატარდა დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაციის, სამუშაო მეთოდოლოგიის გაუმჯობესებისა და თანამშრომელთა გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების კუთხით.

The Report of the National Preventive Mechanism 2015
This report represents activities and monitoring results of National Preventive Mechanism (NPM) in 2015 on the human rights situation in closed institutions.
In order to examine the human rights situation, the Special Preventive Group carried out 54 visits to 15 penitentiary facilities throughout the country last year; made 7 visits to children's homes subordinated to religious organizations and met with 200 children; paid 10 visits to small family-type children's homes and met with 69 children. In addition, 7 visits were paid to the homes of elderly people, where they met with 150 beneficiaries.
The Special Preventive Group visited 18 people in the temporary accommodation center in the Interior Ministry's Migration Department; monitored two return operations of migrants deported from European countries; carried out monitoring in 31 temporary detention centers and 59 police departments; visited 54 detainees, 25 prisoners and 35 soldiers; paid 18 visits to psychiatric facilities and met with 661 patients. In addition, last year the National Preventive Mechanism carried out a project "Strengthening of complaints/requirements mechanism and internal monitoring" in the penitentiary facilities.
The report also focuses on the protection of migrants from ill-treatment, monitoring of return operations of deported migrants, and rights situation of asylum seekers, refugees and persons with humanitarian status.
The report highlights problems that exist in closed institutions, including establishment of an independent investigation mechanism for effective investigation of ill-treatment in the penitentiary system, which has been repeatedly mentioned by the Public Defender in his recommendations; violence among prisoners and existence of criminal subculture; lack of safety, need for personnel retraining, irrelevant physical environmental, poor sanitary and hygienic conditions, limited contact with the outside world and disciplinary penalties.
Report negatively assesses the human rights situation in the facilities under the Ministry of Internal Affairs and points out that the situation in terms of use of physical or other violence by police against citizens had worsened, which was reflected in the use of disproportionate force during detentions, neglect of procedural rights, inadequate processing of relevant medical documentation and ineffective investigation of alleged cases of ill-treatment.
It was further noted that the lack of financial and human resources as well as low qualifications of the staff have negative impact on the provision of psychiatric care. In addition, physical environment and various forms of violence against patients in some mental institutions are alarming.
Report underlines the human rights situation of the elderly and noted that it was important to involve the old people living in boarding houses in different types of rehabilitation and social activities in order to avoid their isolation from the society.
The annual report of the National Preventive Mechanism also describes in detail the measures taken for the improvement of communication with stakeholders, development of working methods, staff training and capacity building.