სახალხო დამცველი ახალქალაქში მოქმედ სამოქალაქო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და უფლებადამცველებს შეხვდა
2024 წლის 27 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის 16 დღიანი კამპანიის ფარგლებში, შეხვედრა გამართა ახალქალაქში მოქმედ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებთან.
შეხვედრაზე სამოქალაქო სექტორის გაძლიერებაზე, მათ საჭიროებებსა და გამოწვევებზე ისაუბრეს. განიხილეს ასევე მუნიციპალიტეტში ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობა, მათ შორს, გენდერული თანასწორობისა და ქალთა გაძლიერების, ახალგაზრდების მიგრაციისა და სოციალური უზრუნველყოფის საკითხები. ხაზი გაუსვეს სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების მიზნით საინფორმაციო კამპანიების წარმოებისა და ეთნიკური უმცირესობების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის აუცილებლობას.
შეხვედრის მონაწილეებმა სახალხო დამცველის აპარატთან თანამშრომლობის გაღრმავების მზაობა გამოთქვეს და სამომავლო გეგმებიც დასახეს.
ღონისძიება სახალხო დამცველის აპარატისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის საქართველოს წარმომადგენლობის ერთობლივი ძალისხმევით გაიმართა. აღსანიშნავია რომ ზემოაღნიშნული ღონისძიება წარმოადგენს შეხვედრების ციკლის ნაწილს, რომელსაც სახალხო დამცველი სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებთან რეგიონებში მართავს.

Public Defender Meets with Representatives of Civil Society Organizations and Human Rights Defenders Working in Akhalkalaki
On November 27, 2024, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, held a meeting with representatives of the civil society organizations operating in Akhalkalaki, within the framework of the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence.
The strengthening of the civil society sector, their needs and challenges, the current human rights situation in the municipality, gender equality, women's empowerment, youth migration and social security were the issues discussed at the meeting. The need to conduct information campaigns to raise civic awareness and to involve ethnic minorities in the decision-making process was also emphasized.
The participants in the meeting expressed their readiness to deepen cooperation with the Public Defender's Office and talked about future plans.
The event was held with the joint efforts of the Public Defender's Office and the UN Women Georgia Office. It is noteworthy that the above-mentioned event was part of the cycle of meetings that the Public Defender holds with representatives of the civil sector in the regions.