ონლაინ კონფერენცია - COVID-19 პანდემიის გავლენა კონფლიქტით დაზარალებულ ქალებსა და გოგოებზე
2021 წლის 21 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით ონლაინ კონფერენცია გამართა თემაზე - „COVID-19 პანდემიის გავლენა კონფლიქტით დაზარალებულ ქალებსა და გოგოებზე“.
კონფერენციაზე განიხილეს პანდემიის გავლენა კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ქალებისა და გოგოების უფლებრივ მდგომარეობაზე, ასევე, ისაუბრეს ქალების, მშვიდობის და უსაფრთხოების მიმართულებით საქართველოში მიღწეულ შედეგებსა და არსებულ გამოწვევებზე.
„მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური ფონი, ჯანდაცვის სერვისებზე დაბალი ხელმისაწვდომობა, განათლების უფლების განხორციელებისას არსებული ხარვეზები და სხვა არაერთი გამოწვევა კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ქალების და გოგოების ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილია. 2019-2020 წლებში ე.წ. გამშვები პუნქტების ჩაკეტვამ შეზღუდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის, მათ შორის ქალებისა და გოგოებისთვის გადაადგილების თავისუფლება და საარსებო წყაროებზე მისაწვდომობა. მათ შორის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთათვის არსებულ სერვისებზე წვდომა“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ღონისძიების გახსნისას.
შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე საქართველოში ანა ჩერნიშოვა, საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრი თეონა აქუბარდია და საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში ნიკო თათულაშვილი.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ მომზადებული კვლევის შედეგები წარადგინა გენდერის ექსპერტმა ანა ილურიძემ, ხოლო ქალების, მშვიდობის და უსაფრთხოების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელმა სოფიო რუსეცკიმ და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ელენე რუსეცკაიამ, იულია ხარაშვილმა და ეკატერინე გამახარიამ ისაუბრეს.
ონლაინ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პარლამენტის, აღმასრულებელი ხელისუფლების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა პირებმა.

Online Conference on Impact of COVID-19 on Conflict-Affected Women and Girls
On September 21, 2021, the Public Defender of Georgia, with the support of the United Nations Development Programme, held an online conference, the theme of which was: "The Impact of the COVID-19 Pandemic on Conflict-Affected Women and Girls."
The conference discussed the impact of the pandemic on the rights situation of conflict-affected women and girls, as well as the results achieved and challenges existing in the field of women, peace and security in Georgia.
"Severe socio-economic background, low access to health services, gaps in the exercise of the right to education and many other challenges are part of the daily lives of conflict-affected girls and women. In 2019-2020, the closure of the so-called checkpoints restricted the freedom of movement of people living in the occupied territories, including women and girls, as well as their access to livelihoods and services intended for victims of domestic violence,"- Public Defender Nino Lomjaria said at the opening of the event.
Anna Chernyshova, UNDP Deputy Resident Representative in Georgia, Teona Akubardia, Member of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia, and Niko Tatulashvili, Prime Minister’s Human Rights Adviser, delivered welcoming speeches at the meeting.
Gender expert Ana Iluridze presented the results of a report drawn up by the Public Defender's Office of Georgia, while Sophio Rusetski, a representative of the Public Defender's Office, and Elene Rusetskaia, Yulia Kharashvili and Ekaterine Gamakharia, representatives of NGOs, talked about challenges in the direction of women, peace and security.
The online event was attended by representatives of the Parliament of Georgia, executive government, international and local organizations and other stakeholders.