ქალთა საკითხების ადვოკატირება და ანგარიშგების პროცესი (CEDAW/UPR)
2021 წლის 16-21 დეკემბერს სახალხო დამცველის აპარატის ორგანიზებით გაიმართა ონლაინ სემინარი რეგიონული არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის. სემინარი მიზნად ისახავდა რეგიონებში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გაძლიერებას, რათა მათ შეძლონ და გამოიყენონ უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის (UPR) და ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კომიტეტისთვის (CEDAW) წარსადგენი ანგარიშგების მექანიზმები.
ონლაინ სემინარს უძღვებოდნენ საერთაშორისო ექსპერტი ვათშლაჰ ნაიდუ (International Women’s Right Actions Watch Asia Pacific) და ადგილობრივი ექსპერტი თამარ დეკანოსიძე (Equality Now). ექსპერტებმა ისაუბრეს გაეროს ადამიანის უფლებათა სისტემის მნიშვნელობასა და აქტუალობაზე. ასევე მონაწილეებს გააცნეს არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ CEDAW კომიტეტის მონიტორინგის პროცესის გამოყენების სხვადასხვა გზები. ყურადღება გამახვილდა როგორც უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის პროცესებში მონაწილეობაზე, ასევე - პარტნიორებთან და მოკავშირეებთან თანამშრომლობის სტრატეგიებზე.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, გურიის, მცხეთა მთიანეთის, კახეთისა და იმერეთის რეგიონებში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია რეგიონში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების გაძლიერება CEDAW/UPR ანგარიშგების პროცედურებსა და შესაძლებლობებზე; შესაბამისად, მომავალშიც გააგრძელებს მათთან აქტიურ თანამშრომლობას.

On December 16-21, 2021, an online seminar was organized by the Public Defender’s Office for regional non-governmental organizations. The event aimed to enhance the knowledge, skills and capabilities of NGOs working in the regions in order to enable them to use the reporting mechanisms of the Universal Periodic Review (UPR) and the Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW).
The online seminar was led by international expert WathshlahNaidu (International Women’s Right Actions Watch Asia Pacific) and local expert Tamar Dekanosidze (Equality Now). The experts spoke about the importance of the UN human rights system. Participants were also introduced to various ways of using the CEDAW monitoring process by NGOs. Special attention was paid to the participation in the Universal Periodic Review process, as well as strategies for cooperating with partners and allies.
The meeting was attended by non-governmental organizations working in Shida Kartli, Kvemo Kartli, Guria, Mtskheta Mtianeti, Kakheti and Imereti regions. The Public Defender’s Office considers it important to enhance the capacities of NGOs working in the regions in terms of using CEDAW/UPR reporting procedures; accordingly, the Office will continue active cooperation with the NGOs in the future too.