გენდერული თანასწორობა შრომით ურთიერთობებში
2019 წლის 26-29 მარტს, საქართველოს სახალხო დამცველის ორგანიზებით ჩატარდა ტრენინგი „გენდერული თანასწორობა შრომით უერთიერთობში“, რომელსაც ესწრებოდნენ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს შრომის ინსპექტირების დეპარტამენტის თანამშრომლები, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციისა და საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანებისა და გაერთიანების წევრი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა მონაწილეთა ცნობიერების ამაღლებას ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პრინციპების, შრომით ურთიერთობებში გენდერული დისკრიმინაციის რეგულირების და შრომითი კანონმდებლობის ადგილობრივი და საერთაშორისო სტანდარტების გაცნობას. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა მშობლის შვებულების არსებულ კანონმდებლობაზე, გენდერულ განსხვავებაზე შრომის ანაზღაურებისას და სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გამოვლენილ ხარვეზებზე შრომით ურთიერთობებში. ტრენინგს უძღვებოდნენ შრომის და დასაქმების საკითხების ექსპერტი ანა დიაკონიძე და სახალხო დამცველის აპარატის თანასწორობის დეპარტამენტის თანამშრომელი დიანა დავითაძე.

Gender Equality in Labour Relations
On 26-29 March 2019, the Public Defender of Georgia organized training, the theme of which was: “Gender equality in labor relations”. The training was attended by the employees of the Labour Inspection Department of the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, Georgia Employers' Association, Trade Union of Georgia and its organizations.
The aim of the training was to raise awareness of the principles of women’s economic empowerment, regulation of gender discrimination in labour relations and introduction of local and international standards of labour legislation. Particular attention was paid to the existing legislation on parental leave, difference bewteen remuneration for women and men and deficiencies detected by the Public Defender's Office in labour relations.
The training as led by work and employment expert Ana Diakonidze and an employee of the Equality Department of the Public Defender's Office, Diana Davitadze.