ადამიანის უფლებათა საბჭოს გენდერული თანასწორობის კომისიის ღონისძიება
2020 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ მონაწილეობა მიიღო ადამიანის უფლებათა საბჭოს გენდერული თანასწორობის კომისიის ღონისძიებაში, რომელზეც ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის 16-დღიანი კამპანია შეაჯამეს და საქართველოს მიერ 2020 წლის განმავლობაში საერთაშორისო კონვენციებთან დაკავშირებით მომზადებული 2 ეროვნული ანგარიში წარმოადგინეს.
სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ მომზადებული ანგარიშები შეაფასა და ქალთა უფლებრივი მდგომარეობის და გენდერული თანასწორობის მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა, მათ შორის საერთაშორისოდ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ჭრილში.
„საქართველოს კანონმდებლობა კვლავ არ აკმაყოფილებს სტამბოლის კონვენციით გათვალისწინებულ ყველა მოთხოვნას. კერძოდ, სექსუალური ძალადობის დეფინიციები კვლავ არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებს, რაც ასეთ შემთხვევებზე მართლმსაჯულების ეფექტურ განხორციელებას აბრკოლებს. გარდა ამისა, კვლავ არ არის განსაზღვრული ძალადობის მსხვერპლებისათვის მიყენებული ზიანისათვის კომპენსაციის მოთხოვნის შესაძლებლობა, რაც ხშირ შემთხვევაში ძალადობრივი გარემოს დატოვების შესაძლებლობისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონეა,“ - განაცხადა ეკატერინე სხილაძემ.
ონლაინ ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ გენდერული თანასწორობის კომისიის წევრები საკანონმდებლო, სასამართლო და აღმასრულებელი შტოებიდან, მათ შორის, ადგილობრივი ხელისუფლებიდან, საერთაშორისო ორგანიზაციების და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები.

Online Event Organized by Gender Equality Commission of Human Rights Council
On December 15, 2020, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, participated in an event organized by the Gender Equality Commission of the Human Rights Council, which summarized the 16 days of activism against domestic violence and violence against women and presented two national reports drawn up by Georgia relating to international conventions in 2020.
Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze evaluated the reports and spoke about the challenges in the field of women's rights and gender equality, including in the context of fulfilling international obligations.
"Georgian legislation still does not meet all the requirements of the Istanbul Convention. In particular, the definitions of sexual violence still do not comply with international human rights standards, which hinders the effective administration of justice. In addition, no mechanism of requesting compensation for the damage suffered by victims of violence is provided for, which in many cases is of particular importance for leaving a violent environment,"- said Ekaterine Skhiladze.
The online event was also attended by members of the Gender Equality Commission from the legislative, judicial and executive branches, including local governments, and representatives of international organizations and civil sector.