სახალხო დამცველმა სექსუალური შევიწროების შემთხვევა დაადგინა
2017 წლის 3 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მხრიდან დაადგინა თანამშრომელი ქალის მიმართ შევიწროებითა და ვერბალური სექსუალური შევიწროებით გამოხატული სქესის ნიშნით დისკრიმინაცია.
საქმის ფაქტობრივი გარემოებების თანახმად, საჯარო რეესტრში მუშაობის პერიოდში, განმცხადებელი არ ახმაურებდა ინფორმაციას მოპასუხის დამამცირებელი დამოკიდებულების შესახებ. ამასთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ სამსახურიდან გათავისუფლების შიში და ასევე, ოჯახში დაძაბულობის თავიდან აცილება წარმოადგენდა იმ სავარაუდო ძირითად მიზეზებს, რის გამოც განმცხადებელი ხელმძღვანელის დამოკიდებულებას ითმენდა.
როგორც განმცხადებლის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებებიდან იკვეთება, მოპასუხემ მას გაუგზავნა მუქარის შემცველი და დამამცირებელი შეტყობინება - [...] მოგხედავ მე შენ , ხელითაც შეგეხები და მართლა ნაცემი რო იქნები მერე მიხვდები! მაიმუნო შენა!. განმცხადებელი ასევე, მიუთითებდა, რომ მოპასუხემ მასქუჩის ქალი“ და „ნაგავი“ უწოდა; ხოლო როდესაც განმცხადებელი შეეპასუხა და უთხრა, რომ ამ სიტყვების გამო უჩივლებდა, მოპასუხე უფრო გაბრაზდა, დაიწყო გინება და ეუბნებოდა აქ მოეთრიე, ყ** ვერ მომაჭამოო“. გარდა ამისა, მოპასუხეს ჰქონდა საკმაოდ ფამილიარული დამოკიდებულება - განმცხადებელს მიმართავდა სიტყვით „ციყვო“ და უგზავნიდა გულების ემოჯის.
მოპასუხე მხარის არგუმენტაციის თანახმად, განმცხადებელისათვის „ციყვის“ დაძახება განპირობებული იყო იმ ფაქტით, რომ თანამშრომლებმა მოპასუხეს დაბადების დღეზე ციყვის ფორმის ტორტი მიართვეს. სახალხო დამცველი მიიჩნია, რომ აღნიშნული ფაქტი ვერ გაამართლებდა დაქვემდებარებაში მყოფი პირისათვის ისეთი ფამილარული სიტყვის გამოყენებას, როგორიც არის „ციყვი“.
სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ კონტექსტის მიუხედავად, დამსაქმებლის მიერ დასაქმებულის მისამართით ზემოაღნიშნული უხამსი, მუქარის შემცველი გამონათქვამების გამოყენება მიუღებელია. შეტყობინებები ერთმნიშვნელოვნად ადასტურებდა განმცხადებლის მიმართ მოპასუხის აგდებულ დამოკიდებულებას, რომელიც, სხვა ფაქტორებთან ერთად, განმცხადებელს დამამცირებელ სამუშაო გარემოს უქმნიდა.
განმცხადებლის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებების, მოწმეთაგან მოპოვებული ინფორმაციისა და მოპასუხესთან გასაუბრებიდან გამოკვეთილი ინფორმაციის საფუძველზე, სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ ადგილი ჰქონდა, ერთი მხრივ, სქესის ნიშნით შევიწროებას, რაც გამოიხატა განმცხადებლის შეურაცხყოფასა და დამამცირებელი სამუშაო გარემოს შექმნაში, და მეორე მხრივ, ვერბალური ფორმით სექსუალურ შევიწროებას, რაც გამოიხატა კონკრეტული ფამილიარული თუ უხამსი სიტყვების გამოყენებაში. ზემოაღნიშნულ ქმედებებს ჰქონდა განგრძობადი ხასიათი და დამამცირებელ და მტრულ სამუშაო გარემოს უქმნიდა განმცხადებელს.
აღსანიშნავია, რომ განსახილველი საქმის გარკვეული მასალები - ფაქტები/მტკიცებულებები, რომლებიც inter alia საფუძვლად დაედო სახალხო დამცველის მიერ აღნიშნული საქმის საბოლოო შეფასებას, არ არის გამოყენებული გადაწყვეტილებაში და მოწმეთა ინტერესებიდან გამომდინარე, კონფიდენციალურად დარჩა.

On 3 May 2017, the Public Defender of Georgia, identified discrimination, namely sexual harassment and verbal sexual harassment, of an employee by the Head of LEPL National Agency of Public Registry.
According to the case materials, the applicant did not disclose information about the respondent’s degrading treatment while working at the Public Registry. In this regard, the Public Defender concluded that the fear of dismissal and the motive of avoiding tension in the family were likely the main reasons for which the applicant tolerated the employer’s attitude.
The evidence adduced by the applicant shows that the respondent had sent her a threatening and humiliating message - [...]I will look after you, I will even touch you, and you will get it when you are really beaten! You monkey!. The applicant also alleges that the respondent called her a “woman of the street and "trash; and when the applicant told him that she would sue him for those words, the respondent became more furious and started swearing, using the word “d***“. In addition, the respondent had quite unceremonious attitude to the applicant - referring to her as "squirrel and sending her heart emojis.
According to the defendant, the use of “squirrel” was conditioned by the fact that the staff bought a squirrel-shaped cake for the respondent on his birthday. The Public Defender considers that this fact cannot justify the use of such an unceremonious word in relation to the subordinate.
According to the Public Defender, despite the context, the use of the above-mentioned obscene, threatening phrases by the employer against the employee is unacceptable. The messages unequivocally confirmed the respondent’s humiliating attitude towards the applicant, which, in addition to other factors, created a degrading working environment for the applicant.
On the basis of the evidence adduced by the applicant, as well as the information obtained from the interview with the respondent and the witnesses, the Public Defender found that there was, on the one hand, gender-based harassment, namely creation of insulting and degrading working conditions for the applicant, and on the other hand, verbal form of sexual harassment, namely the use of specific unceremonious and obscene words. The above actions were of a continuing nature and created a humiliating and hostile working environment for the applicant.
It should be noted that certain materials of the case - facts/evidence, which inter alia served as the basis for making the final assessment by the Public Defender, were not used in the decision and remained confidential in the interests of the witnesses.