სახალხო დამცველის რეკომენდაცია თბილისის მუნიციპალიტეტის მერს სამშენებლო ღობეებზე გამოხატვის სხვადასხვა საშუალების განთავსების გამო დაჯარიმების თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა თბილისის ტერიტორიაზე არსებულ სამშენებლო ღობეებზე გამოხატვის სხვადასხვა საშუალების განთავსების შედეგად, პირთა დაჯარიმების შემთხვევები შეისწავლა და გამოხატვის თავისუფლებაში გაუმართლებელი ჩარევის ფაქტები დაადგინა.
კერძოდ, საქმეების შესწავლისას, გამოიკვეთა, რომ ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერია მუნიციპალიტეტის იერსახის დამახინჯებად (საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1502 მუხლი) განიხილავს სამშენებლო ღობეებზე წარწერების, ნახატებისა და სიმბოლოების შესრულებას, აგრეთვე მათზე პოლიტიკური შინაარსის პლაკატების განთავსებას არასაარჩევნო პერიოდში და მსგავსი ქმედებების განმახორციელებელ მოქალაქეებს ადმინისტრაციულ სანქციას უფარდებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი ყურადღებას ამახვილებს იმ გარემოებაზე, რომ ზემოხსენებული ნორმით გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობაზე შეზღუდვების დადგენის ლეგიტიმური მიზანია, დაიცვას და შეინარჩუნოს თბილისის იერსახე. თავის მხრივ, საქართველოს სამშენებლო კანონმდებლობის ანალიზი მოწმობს, რომ სტანდარტული ღობისგან განსხვავებით, დროებითი სამშენებლო ღობე არ წარმოადგენს მუნიციპალიტეტის ერთიანი იერსახის ნაწილს. შესაბამისად, მათზე საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1502 მუხლის მოქმედების გავრცელება და პირთა გამოხატვის თავისუფლებით დაცულ სფეროში ჩარევა გაუმართლებელია, ეწინააღმდეგება უფლების შეზღუდვის კონსტიტუციითა და საერთაშორისო შეთანხმებებით დამკვიდრებულ სტანდარტს.
საგულისხმოა, რომ საქმისწარმოების ფარგლებში, აგრეთვე გამოიკვეთა შემთხვევა, როდესაც უწყებამ თბილისის მუნიციპალიტეტის იერსახის დამახინჯებად მიიჩნია სამშენებლო ღობეზე პოლიტიკური შინაარსის პლაკატების განთავსება წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში და შესაბამისი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეადგინა. ამ თვალსაზრისით, გარდა ზემოთ მითითებული გარემოებებისა, საყურადღებოა ისიც, რომ სააგიტაციო მასალის (მათ შორის, პლაკატების) გაკვრის წესს თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დადგენილება განსაზღვრავს, რომელიც პირდაპირ უშვებს სადავო ქმედების განხორციელებას სამშენებლო ღობეებზე.
ამდენად, 2020 წლის 7 დეკემბერს, საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის მუნიციპალიტეტის მერს მიმართა რეკომენდაციით, ბათილად ცნოს ან/და შესაბამისი ცვლილებები შეიტანოს სადავო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმებში და ბრძანებებში; ამასთან, მომავალში არ განახორციელოს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1502 მუხლის საფუძველზე პირთათვის ადმინისტრაციული სანქციის შეფარდება სამშენებლო ღობეებზე გამოხატვის სხვადასხვა საშუალების განთავსების გამო.

Public Defender’s Recommendation to Tbilisi Municipality Mayor relating to Sanctions Imposed on Placing Various Means of Epression on Construction Fences
The Public Defender’s Office examined the cases of imposition of sanctions on certain individuals for placement various means of expression on the construction fences on the territory of Tbilisi and established unjustified interference with freedom of expression.
In particular, the examination of cases made it clear that the Tbilisi City Hall considers placing inscriptions, drawings and symbols on the construction fences, as well as posting posters of political content in a non-election period, to be distortion of the appearance of the municipality (Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia) and imposes administrative sanctions for the above.
The Public Defender of Georgia draws attention to the fact that the legitimate aim of imposing restrictions on freedom of expression under the above-mentioned norm is to protect and preserve the appearance of Tbilisi. On the other hand, the analysis of the construction legislation of Georgia shows that, unlike the standard fence, the temporary construction fence is not part of the appearance of the municipality. Consequently, the application of Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia in the above-mentioned cases and interference with freedom of expression is unjustified and contradicts the standard established by the Constitution and international agreements.
The case examination also made it clear that the City Hall considered the placement of political posters on the construction fence during the pre-election campaign a distortion of the appearance of the Tbilisi municipality and drew up a protocol of administrative violation. In addition to the above-mentioned circumstances, it should also be noted that the rules for placing campaign materials (including posters) are determined by the decree of the Tbilisi City Assembly, which directly allows the disputed action on the construction fences.
Thus, on December 7, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Tbilisi Municipality Mayor with a recommendation to annul and/or make relevant changes to the protocols and orders relating to disputed administrative offences, as well as not to impose administrative sanctions on persons on the basis of Article 1502 of the Administrative Offences Code of Georgia due to the placement of various means of expression on the construction fences.