სახალხო დამცველის რეკომენდაცია ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ აზავრეთის საჯარო სკოლის პრობლემებზე
2019 წლის 16 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ რეკომენდაციით მიმართა ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერსა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრს სოფელ აზავრეთის საჯარო სკოლის მძიმე ინფრასტრუქტურული მდგომარეობისა და განათლების ხელმისაწვდომობის პრობლემებთან დაკავშირებით.
სახალხო დამცველის აპარატის შესწავლის შედეგად გამოიკვეთა, რომ სკოლის ინფრასტრუქტურული გარემო შეუთავსებელია სასწავლო პროცესთან: შენობა ავარიულია, რამდენიმე ადგილას ჩანგრეულია იატაკი და ჭერი, ფაქტობრივად არ ფუნქციონირებს სკოლის საპირფარეშო, ვინაიდან სოფლამდე მისასვლელი და შიდა გზები სრულიად ამორტიზებულია, მუნიციპალიტეტის ნაგვის მანქანები ვერ ადიან ნარჩენების წამოსაღებად. შესაბამისად, ბავშვებისა და პერსონალის ფიზიკური უსაფრთხოება სკოლაში დაცული არ არის, რის გამოც დროებით შეჩერებულია სასწავლო პროცესი და ბავშვები განათლების სისტემის მიღმა რჩებიან.
საერთაშორისო სტანდარტებიდან გამომდინარე, სახელმწიფო ვალდებულია გაატაროს და შეიმუშავოს ყველა საჭირო ადმინისტრაციული, ფინანსური თუ საკანონმდებლო ღონისძიება, რათა თითოეულ ბავშვს ხელი მიუწვდებოდეს განათლების ყველაზე ეფექტურ და ხარისხიან ფორმაზე. თუმცა, ომბუდსმენის პრაქტიკა ცხადყოფს, რომ ამ უფლების განხორციელება ქვეყანაში დღემდე უმწვავეს პრობლემად რჩება.
სახალხო დამცველის რეკომენდაციაა – გადაუდებლად დაიგეგმოს და განხორციელდეს სოფელ აზავრეთის საჯარო სკოლის რეაბილიტაციისთვის საჭირო ღონისძიებები და ამ მიზნით გამოიყოს საჭირო მატერიალური და ფინანსური რესურსი. ასევე, სკოლის ადმინისტრაციამ და მუნიციპალურმა ორგანოებმა კოორდინირებული თანამშრომლობით, უნდა დაიგეგმონ კონკრეტული და ალტერნატიული ღონისძიებები სკოლის ახალი შენობის აშენებამდე, სოფელ აზავრეთში მცხოვრები ბავშვების განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად და ამ უფლების უწყვეტობის მისაღწევად.

Public Defender’s Recommendation on Problems in Public School of Azhavreti Village in Akhalkalaki Municipality
On 16 April 2019, Public Defender Nino Lomjaria applied to the Mayor of Akhalkalaki Municipality and the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia with regard to the severe infrastructural situation in the public school of the village of Azhavreti and the problems relating to education.
The study of the case by the Public Defender's Office showed that the school infrastructure is incompatible with the educational process: the building is damaged, there are holes in the floor and the ceiling; toilet is not functioning, since garbage vehicles cannot reach the village due to the ruined roads in the village. Consequently, physical security of children and personnel is not protected in school, resulting in temporary suspension of educational process; children are beyond the education system.
Depending on international standards, the State is obliged to implement and develop all the necessary administrative, financial or legislative measures to ensure that each child has access to the most effective and quality education. However, the ombudsman's practice shows that the realization of this right remains a serious problem in the country.
The recommendation of the Public Defender is to urgently plan and implement the rehabilitation of the public school of the village of Azhavreti and to allocate all necessary material and financial resources for this purpose. In addition, the school administration and municipal authorities should coordinate and plan specific and alternative measures before the construction of a new school building in order to ensure access to and continuity of education for children living in the village of Azavreti and to achieve continuity of this right.