რეკომენდაცია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს
სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს გიორგი კვირიკაშვილს, სსიპ საქართველოს ტექნიკური ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექციის ყოფილი მთავარი სპეციალისტის გიორგი ნიკოლაიშვილის გათავისუფლების კანონიერებასა და საშიში საწარმოო ობიექტების კონტროლთან დაკავშირებით.
2012 წლის 28 დეკემბერს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა მოქალაქე გიორგი ნიკოლაიშვილმა. განცხადებიდან ირკვევა, რომ 2010 წლის 26 თებერვალს სსიპ საქართველოს ტექნიკური ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექციის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა რამაზ ობოლაძემ გიორგი ნიკოლაიშვილი მთავარი სპეციალისტის თანამდებობიდან გაათავისუფლა.
საქმის შესწავლის შედეგად, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ გიორგი ნიკოლაიშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლებისას არ იყო დაცული კანონმდებლობის ნორმები.
სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს ინფორმაციით, კადრების შემცირება და ოპტიმალური რაოდენობის შერჩევა ინსპექციის საქმიანობის ეფექტურობის გაზრდის მიზნით გახდა საჭირო. ამასთან, ინსპექციის საზედამხედველო ობიექტების რაოდენობა და შესაბამისად, გიორგი ნიკოლაიშვილის ფუნქციებიც „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ კანონის საფუძველზე იქნა შემცირებული.
უნდა აღინიშნოს, რომ ოპტიმიზაცია, რომელიც გამოწვეული იყო საკანონმდებლო ცვლილებებით, ვერ ჩაითვლება განმცხადებლის გათავისუფლების მართლზომიერ საფუძვლად ვინაიდან, საქართველოს კანონი „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“, გამოქვეყნდა და ძალაში შევიდა 2010 წლის 19 აპრილს, ხოლო გიორგი ნიკოლაიშვილთან შრომითი ურთიერთობა შეწყდა დასახელებული კანონის ძალაში შესვლამდე ორი თვით ადრე - 2010 წლის 26 თებერვალს.
გათავისუფლების ერთ-ერთ საფუძვლად ასევე მითითებულია „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებები, რომლის თანახმადაც გაუქმდა საშიში საწარმოო ობიექტების ექსპლუატაციის ნებართვა. დასახელებული საკანონდმებლო ცვლილება განხორციელდა 2010 წლის 8 აპრილში, რაც ასევე ვერ გამოდგება გიორგი ნიკოლაიშვილთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის დასასაბუთებლად.
მიუხედავად იმისა, რომ სახალხო დამცველმა ორჯერ გამოითხოვა ინფორმაცია სააგენტოში განხორციელებული შტატების შემცირების შესახებ, ინფორმაცია არ წარმოუდგენიათ. ერთადერთი აქტი, რომელიც თან ერთვოდა სააგენტოს წერილს, იყო ბრძანება სსიპ ტექნიკური ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექციის საშტატო ნუსხის დამტკიცების შესახებ. ამავე წერილს ერთვოდა ინფორმაცია 2010 წლის საშტატო ნუსხის შესახებ, რომელიც ძალაში შევიდა 2010 წლის 9 მარტიდან, ანუ გიორგი ნიკოლაიშვილის გათავისუფლების შემდეგი პერიოდიდან.
სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს 2013 წლის 26 აპრილის წერილის თანახმად, გიორგი ნიკოლაიშვილთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას გათვალისწინებული იქნა მისი კვალიფიკაცია, სამუშაო უნარ-ჩვევები და გამოცდილება.
სახალხო დამცველის აპარატმა 2013 წლის 18 ივნისის წერილებით სსიპ ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტოსგან გამოითხოვა ინფორმაცია სააგენტოში დასაქმებულ პირთა კვალიფიკაციისა და სტაჟის შესახებ. 2013 წლის 2 ივნისის და 2013 წლის 1 აგვისტოს პასუხად მიღებული წერილებისა და თანდართული მასალის ანალიზის შედეგად ირკვევა, რომ სააგენტოში (ყოფილ ინსპექციაში) არ არსებობს კვალიფიკაციის და სხვადასხვა პოზიციის დასაკავებლად საჭირო უნარ-ჩვევების განმსაზღვრელი სამართლებრივი აქტი, რის გამოც შეუძლებელია დადგინდეს, რომელი თანამშრომელი უფრო კვალიფიციურია და რის საფუძველზე მოხდა შესამცირებელ თანამშრომელთა განსაზღვრა.
სახალხო დამცველი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს გიორგი ნიკოლაიშვილის დარღვეული უფლების აღსადგენად კანონშესაბამისი გადაწყვეტილების მიღებას სთხოვს.
გიორგი ნიკოლაიშვილთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის კანონიერების შესწავლის პროცესში გამოიკვეთა მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო პრობლემა, რომლის გამოც შესაძლოა საფრთხე დაემუქროს ჩვენს მოქალაქეებს. კერძოდ, 2010 წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად, აღარ გაიცემა საშიში საწარმოო ობიექტების ფუნქციონირებისათვის საჭირო ნებართვა და სახელმწიფო აღარ აკონტროლებს ასეთ ობიექტებზე უსაფრთხოების წესების დაცვას, რამაც მომავალში შესაძლოა გამოუსწორებელი და სავალალო შედეგი გამოიღოს.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს, მაქსიმალურად მოკლე ვადაში დაიწყოს ინიცირება საშიში საწარმოო ობიექტების ფუნქციონირებისათვის საჭირო ნებართვების გაცემისა და მათი საქმიანობის შემდგომი მონიტორინგისათვის საჭირო საკანონმდებლო პაკეტის მომზადების მიზნით.

Recommendation to the Minister of Economy and Sustainable Development
Public Defender has addressed the Minister of Economy and Sustainable Development, Mr. Giorgi Kvirikashvili with a recommendation to assess legality of dismissal of Mr. Giorgi Nikolaishvili, the ex-Lead Specialist of PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency from the occupied position and regarding control of hazardous industrial objects.
On December 28, 2012, Mr. Giorgi Nikolaishvili addressed Public Defender with an application. According to the application, on February 26, 2010, Mr. Ramaz Oboladze, the acting Head of the PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency dismissed Mr. Giorgi Nikolaishvili from the position of Lead Specialist.
After assessing the case, the Public Defender regards that dismissal of Mr. Giorgi Nikolaishvili was not carried out in compliance with legal norms.
According to PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency, it became necessary to decrease the number of staff and determine the optimal quantity of positions in order to increase effectiveness of the agency. Additionally, the number of sites supervised by the agency and therefore functions of Mr. Giorgi Nikolaishvili had been decreased in accordance with the Law of Georgia on Technical Risk Control.
It is worth noting that, the optimization that resulted from changes in legislation cannot be considered as legal grounds for dismissal of the applicant, as the Law of Georgia on Technical Risk Control was published and enforced on April 19, 2012, while Mr. Giorgi Nikolaishvili’s employment had been terminated 2 months prior to the enforcement of the given law – on February 26, 2010.
Amendments introduced to the Law of Georgia on Licenses and Permits, that abolished permits to run hazardous industrial objects is indicated as one of the grounds for dismissal of Mr. Nikolaishvili from the occupied position. These legislative amendments were adopted on April 8, 2010, and therefore cannot justify termination of Mr. Giorgi Nikolaishvili’s employment.
Despite the fact that, Public Defender has requested the information about reduction of staff positions in the Agency twice, the information has not been provided. The only legal act attached to the letter from the agency was the order on approving of staffing position list of the PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency. The letter was accompanied by information on the staffing positions active as of March 9, 2010, therefore, after the dismissal of Mr. Giorgi Nikolaishvili.
According to April 26, 2013 letter of PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency, Mr. Giorgi Nikolozashvili’s qualification, professional skills and experience had been taken into consideration when making the decision on his dismissal.
On June 18, 2013, the Office of the Public Defender submitted a written request to the PLLE State Technical and Constructions Supervision Agency for data on qualification and work experience of its staff members. Examination of the data accompanying the response letters revealed that the agency (ex-inspection) has no legal document defining skills and qualification necessary to occupy certain positions, and therefore, it is impossible to determine which employee is more qualified or what the bases for dismissing the employees were.
The Public Defender urges the Minister of Economy and Sustainable Development to take legal steps in order to restore Mr. Giorgi Nikolaishvili’s violated right.
Assessment of legality of Mr. Giorgi Nikolaishvili’s dismissal has revealed a serious legal problem, which may pose a threat to our citizens. In particular, based on the legislative amendments adopted in 2010, permits for operation of hazardous industrial objects are no longer issued and the state no longer controls execution of safety regulation for operating these objects. This may cause an irreversible and devastating damage in future.
The Public Defender calls upon the Minister of Economy and Sustainable Development, to initiate process of drafting legislation on issuing permits for operating the hazardous industrial objects and subsequent monitoring, as soon as possible.