საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაცია ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარეს
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტის საფუძველზე, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარეს, რათა შეისწავლოს მოქალაქე ხარიტონ შკუბლიანის დაკავებული თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანება და მიიღოს კანონშესაბამისი გადაწყვეტილება.
2011 წლის 18 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა მოქალაქე ხარიტონ შკუბლიანმა მისი შრომის უფლების სავარაუდო დარღვევასთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველმა გამოითხოვა და შეისწავლა საქმის ამსახველი სრული დოკუმენტაცია.
მოქალაქე ხ. შკუბლიანი 2010 წლის 1 დეკემბერს გააფრთხილეს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს რეორგანიზაციასთან დაკავშირებით 2011 წლის 1 იანვრიდან სამსახურიდან შესაძლო გათავისუფლების თაობაზე. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის 2010 წლის 24 დეკემბრის ბრძანების შესაბამისად, შტატების შემცირების გამო 2011 წლის იანვრიდან მოქალაქე ხარიტონ შკუბლიანი გათავისუფლდა დაკავებული თანამდებობიდან.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ მოწოდებული აპარატის მოსამსახურეთა სიის თანახმად, 2010 წლის 23 დეკემბრის მდგომარეობით, ხ. შკუბლიანის გათავისუფლებამდე, მანდატურის სამსახურში შტატით გათვალისწინებული 19 მოსამსახურე მუშაობდა.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე–2 მუხლის პირველი ნაწილის „ლ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, დისკრეციული უფლებამოსილება ადმინისტრაციულ ორგანოს ან თანამდებობის პირს ანიჭებს თავისუფლებას, საჯარო და კერძო ინტერესების დაცვის საფუძველზე კანონმდებლობის შესაბამისი რამდენიმე გადაწყვეტილებიდან შეარჩიოს ყველაზე მისაღები გადაწყვეტილება.
თითოეული სამსახურის, მათ შორის, მანდატურის სამსახურის საშტატო ნუსხა განსაზღვრული იქნა ცალ–ცალკე. შესაბამისად, მანდატურის სამსახურში გათვალისწინებული შტატის დაკავებისათვის განხილული უნდა ყოფილიყო მხოლოდ ამ განყოფილების თანამშრომლების კანდიდატურები და არა სხვა განყოფილების, ამ შემთხვევაში კი საკადრო და საორგანიზაციო საკითხთა განყოფილების სხდომის მდივნის ან კანცელარიისა და მოქალაქეთა მისაღების (განყოფილების) საკურიერო სექტორის უფროსის კანდიდატურები. ზემოაღნიშნული პირების პროფესიული და პიროვნული ჩვევების შედარება უნდა მომხდარიყო შესაბამის სამსახურებში არსებულ მოსამსახურეებთან და არა მანდატურის სამსახურის თანამშრომლებთან.
ამასთან, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარე ხ.შკუბლიანის გათავისუფლების მომენტში, მოქმედებდა დისკრეციული უფლებამოსილების საფუძველზე, გათავისუფლების შესახებ ბრძანება დაუსაბუთებელია. ხ.შკუბლიანის გათავისუფლების შესახებ ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის ბრძანებაში არ არის მითითებული, თუ რატომ მიენიჭა უპირატესობა მანდატურის სამსახურში მყოფ დანარჩენ 17 მოსამსახურეს, საკადრო და საორგანიზაციო საკითხთა განყოფილების სხდომის მდივანს და კანცელარიისა და მოქალაქეთა მისაღების (განყოფილების) საკურიერო სექტორის უფროსს. კერძოდ, შესასრულებელი სამუშაოსთვის რა პროფესიული ჩვევების, კვალიფიკაციის, შესაძლებლობის, პირადული თვისებებისა და სხვა უნარ–ჩვევების საფუძველზე მოხდა უპირატესობის მინიჭება მათთვის.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, გამოიკვეთა, რომ არსებობს ის ფაქტობრივი და სამართლებრივი წინაპირობები, რომლითაც დასტურდება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებისას კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნების არსებითად დარღვევის ფაქტი, რაც თავის მხრივ არღვევს მოქალაქე ხარიტონ შკუბლიანის შრომის უფლებას.

A recommendation of the Public Defender of Georgia to the Chairman of the Kutaisi Court of Appeal
Based on Paragraph B of Article 21 of the Georgian Organic Law on the Public Defender of Georgia, the Public Defender has addressed the Chairman of the Kutaisi Court of Appeal with a recommendation to study the order on the dismissal of citizen Khariton Shkubliani from his job and make a decision that corresponds with the law.
On April 18, 2011, the Public Defender of Georgia received an application of citizen Khariton Shkubliani that concerned an alleged violation of his right to labor. The Public Defender requested and studied all the documents on the case.
Citizen Kh. Shkubliani was warned on December 1, 2010, about his possible dismissal from his job from January 1, 2011, which was connected with the reorganization of the Kutaisi Court of Appeal. In accordance with the December 24, 2010 order of the Chairman of the Kutaisi Court of Appeal, citizen Khariton Shkubliani was dismissed from his job from January 2011 due to staff reduction.
According to the list of the staff members provided by the Kutaisi Court of Appeal, as of December 23, 2010, before Kh. Shkubliani was dismissed, 19 employees worked in the Mandaturi Service as staff members.
In accordance with Subparagraph K, Part 1, Article 2 of the General Administrative Code of Georgia, the discretionary power provides administrative agencies and officials with some degree of latitude to choose the most reasonable decision among several lawful decisions in compliance with public and private interests.
The staff lists of each service, including the staff list of the Mandaturi Service, had been drawn up separately. Accordingly, for positions in the staff of the Mandaturi Service, only the candidacies of the employees of this department should have been considered. In spite of this, in this case, candidacies of employees of other departments – the Secretary at Meetings of the Department of HR and Organizational Issues and the Head of the Currier Sector of the Chancellery and Citizens’ Reception (department) – were also considered. The professional skills and personal qualities of the aforementioned persons should have been compared to those of the employees of the corresponding services rather than to those of the employees of the Mandaturi Service.
In addition, even if the Chairman of the Kutaisi Court of Appeal acted on the basis of his discretionary authority when he dismissed Kh. Shkubliani, the order on the dismissal is still unsubstantiated. The order of the Chairman of the Kutaisi Court of Appeal on the dismissal of Kh. Shkubliani does not indicate why the other 17 employees of the Mandaturi Service, the Secretary at Meetings of the Department of HR and Organizational Issues, or the Head of the Currier Sector of the Chancellery and Citizens’ Reception (department) were given priority. In particular, the order does not specify on the basis of what professional skills, qualifications, abilities, personal qualities, and other skills that are necessary to fulfill the duties of the job they were given priority.
All the aforementioned has made it clear that there are factual and legal preconditions confirming that the Kutaisi Court of Appeal substantively violated the requirements established by law when it made the decision, which, in its turn, violated citizen Khariton Shkubliani’s right to labor.