სახალხო დამცველის რეკომენდაცია შინაგან საქმეთა მინისტრს
,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის ,,ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, საქართველოს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში რეკომენდაციით მიმართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს ივანე მერაბიშვილს, დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს 2011 წლის 26 მაისის ღამეს განვითარებული მოვლენების დროს დაკავებულ პირთა უფლებების აღდგენა, კერძოდ, დაკავებულ პირებს მიეცეთ საშუალება დაუკავშირდნენ ოჯახის წევრებს და ადვოკატებს, უზრუნველყოფილი იყვნენ ადეკვატური სამედიცინო მომსახურებით და ამანათით მიიღონ კანონმდებლობით დაშვებული ნივთები.
2011 წლის 26 მაისის ღამეს განვითარებული მოვლენებისას დაკავებულ იქნა რამდენიმე ათეული პირი, რომლებიც აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს სხვადასხვა დროებითი მოთავსების იზოლატორებში იქნენ გადანაწილებულნი. გარდა ამისა, რამდენიმე ათეული პირის ადგილსამყოფელი დღემდე უცნობია. მხოლოდ ერთეულ შემთხვევებში გამომძიებლები დაუკავშირდნენ დაკავებულების ოჯახს და შეატყობინეს მათი ახლობლის დაკავების და მისი ადგილსამყოფელის შესახებ.
26 მაისს, სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა მოინახულეს თბილისის #2, მცხეთის, კასპის დროებითი მოთავსების იზოლატორებსა და შიდა ქართლის რეგიონალურ დროებითი მოთავსების იზოლატორში განთავსებული პირები. როგორც მოგვიანებით აღმოჩნდა, თბილისის #2 დმი–ში განთავსებული პირები იმავე დღეს, გადაიყვანეს სხვა იზოლატორებში. შესაბამისად, ადვოკატებმა ვერ შეძლეს მათი მონახულება. ამჟამად სახალხო დამცველის აპარატი აგრძელებს სხვა იზოლატორების მონიტორინგს, თუმცა, როგორც 26 მაისის პრაქტიკამ აჩვენა, გამორიცხული არაა, ადმინისტრაციულ პატიმრობაშეფარდებულ პირებს კვლავ შეუცვალონ ადგილსამყოფელი.
ზემოაღნიშნულის გამო, პატიმრებს ეზღუდებათ დაცვის უფლება, ხოლო მათი ოჯახის წევრები მოკლებულნი არიან ელემენტარულ შესაძლებლობას, იცოდნენ სად იმყოფებიან მათი ახლობლები. საქართველოს კონსტიტუციის 42–ე მუხლის თანახმად, ,,ყოველ ადამიანს უფლება აქვს თავის უფლებათა და თავისუფლებათა დასაცავად მიმართოს სასამართლოს“, ,,დაცვის უფლება გარანტირებულია“.
ევროპის საბჭოს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტი (CPT) განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს პოლიციის მიერ დაკავებულ პირთა სამ უფლებას: შეატყობინოს თავისი დაკავების ფაქტის შესახებ მესამე მხარეს, რომელსაც თვითონ არჩევს (ოჯახის წევრი, მეგობარი, საკონსულო), უფლებას ადვოკატზე და უფლებას, მოითხოვოს სამედიცინო შემოწმება იმ ექიმის მიერ, რომელსაც აირჩევს (დამატებით, ნებისმიერი სამედიცინო შემოწმება პოლიციის მიერ მოყვანილი ექიმის მიერ). წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის აზრით, ეს არის სამი ძირითადი საშუალება დაკავებული პირების სასტიკი მოპყრობისაგან დასაცავად, რომელიც გამოიყენება თავისუფლების აღკვეთის საწყის ეტაპზე.

The Public Defender’s recommendation to the Minister of Internal Affairs
In accordance with Sub-Paragraph B of Article 21 of the Law of Georgia on the Public Defender, the Public Defender of Georgia, George Tugushi, addresses the Minister of Internal Affairs of Georgia, Ivane Merabishvili, with a recommendation to ensure that the rights of persons detained on the night of May 26 are restored. In particular, the Public Defender recommends that the detainees be allowed to contact their family members or lawyers, be provided with adequate medical service, and receive items not prohibited by the legislation through parcels.
As a result of the events that took place on the night of May 26, 2011, law enforcement officers detained dozens of persons who were then transferred to different temporary detention isolators in eastern and western Georgia. Besides, the whereabouts of dozens of persons is still unknown. Only in a few cases did the investigators contact the families of the detainees and notify them of their detention and whereabouts.
On May 26, representatives of the Public Defender visited the persons placed in temporary detention isolators of Tbilisi (No. 2), Mtskheta, and Kaspi, and the Shida Kartil regional temporary detention isolator. As it was found out later, the persons detained in the Tbilisi TDI No. 2 were transferred to other isolators on the same day. Accordingly, the lawyers were not able to visit them. At present, the Public Defender’s Office is continuing to monitor other isolators, though, as the practice of May 26 has shown, it cannot be ruled out that the persons sentenced to administrative imprisonment will be relocated once more.
Due to the aforementioned, the prisoners’ right to defense is restricted, and their families are devoid of the elementary possibility to know the whereabouts of their loved ones. In accordance with Article 42 of the Constitution of Georgia, “Everyone has the right to apply to a court for the protection of his/her rights and freedoms,” and “The right to defense shall be guaranteed.”
The Committee for the Prevention of Torture (CPT) attaches particular importance to three rights of persons detained by the police: the right to notify a third party, which he chooses himself (a family member, friend, consulate), of his detention, the right to counsel, and the right to demand examination by a doctor whom he chooses himself (plus any medical examination by the doctor brought by the police). In the opinion of the Committee for the Prevention of Torture, these are three main means to protect detainees from cruel treatment applied at the starting stage of deprivation of liberty.