საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატსა (PDO) და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) შორის საგრანტო შეთანხმება
USAID-PDO პარტნიორობის პროგრამა
პროგრამის სტატუსი:
მიმდინარე (2022 წლის ივლისიდან ფუნქციონირებს)
პროგრამის განმახორციელებელი:
ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID)
პროგრამის (აქტივობის) მიზანი
ამ პროგრამის მიზანი არის PDO-ს მიერ საქართველოში ადამიანის უფლებების პოპულარიზაციისა და დაცვის ხელშეწყობა: (1) PDO-ს შიდა შესაძლებლობების გაძლიერება საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით უფრო ეფექტური ზედამხედველობის განხორციელებისთვის; (2) PDO-ს შიდა მმართველობითი პროცესებისა და ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება; და (3) PDO-ს სხვადასხვა აქტორებთან სტრატეგიული კომუნიკაციების გაძლიერება.
მიზანი 1: საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის ეფექტური ზედამხედველობის გაძლიერებული შიდა შესაძლებლობები.
აღნიშნული მიზანი ხელს შეუწყობს PDO-ს მიერ მისი ზედამხედველობითი ორგანოს მანდატის შესრულებას მისი სისტემების, მეთოდოლოგიების და პროცესების გაძლიერების გზით. ასევე, საშუალებას მისცემს PDO-ს, გააძლიეროს ისეთ საქმიანობებზე ორიენტირება, რომელსაც აქვს უწყებებისა და კერძო სექტორის სუბიექტების ქცევის ჩამოყალიბების პოტენციალი. მოსალოდნელი შედეგები მნიშვნელოვანია და შეეხება PDO-ს საქმიანობის ყველა სფეროს, მაგრამ PDO-მ შესაძლოა არჩევანი გააკეთოს ერთი კონკრეტული მოსახლეობის ტიპზე ან უფლებების დარღვევის კონკრეტულ ფორმაზე.
მოსალოდნელი შედეგები:
1.1: PDO-ში პრიორიტეტულია უფლებების დარღვევის პრევენცია
1.2: PDO-ს შესაძლებლობა, რეაგირება მოახდინოს ადამიანის უფლებების დარღვევაზე, გაზრდილია
მიზანი 2: გაძლიერებული შიდა მართვის პროცესები და ინსტიტუციური შესაძლებლობები.
150-ზე მეტი თანამშრომლით, და 10 ოფისით, რომელიც ადამიანის უფლებების ყველა სახეობაზე მუშაობს, PDO-ს მართვასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი გამოწვევები აქვს. ეს მიზანი ორიენტირებული იქნება ინსტიტუტის თანმიმდევრული შიდა მართვისა და შესაძლებლობების გაძლიერებაზე, რაც საშუალებას მისცეს PDO-ს პერსონალს, მიიღოს ცოდნა, განივითაროს უნარები და სისტემები მათზე დაკისრებული სამუშაოს ეფექტურად შესრულების და საჯარო ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფისთვის.
2.1: მართვის ხელსაწყოები და სისტემები ინსტიტუციონალიზებულია, რათა უზრუნველყოს PDO-ს მიერ მაღალი ხარისხის, მიუკერძოებელი სამუშაოს შესრულება.
2.2: პერსონალის განვითარების პროცესები გაძლიერებული და ინსტიტუციონალიზებულია
2.3: PDO-ს გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება გაზრდილია
მიზანი 3: გაუმჯობესებული სტრატეგიული კომუნიკაციები სხვადასხვა აუდიტორიასთან.
მართალია PDO ყოველწლიურად დიდი რაოდენობით საჩივარს იღებს და მისი ცნობადობა მედიასა თუ კომუნიკაციის სხვა წყაროებში მაღალია, აპარატი აცნობიერებს სტრატეგიული კომუნიკაციების დახვეწის აუცილებლობას, რათა მოხდეს ახალ აუდიტორიასთან წვდომა და მის ინფორმაციაზე წვდომისა და აღქმის გაუმჯობესება, ასევე საკუთარ ორგანიზაციაში ეფექტურობის გაუმჯობესება. აღნიშნული მიზანი ორიენტირებული იქნება როგორც შიდა, ასევე გარე კომუნიკაციებზე, უნარების, ურთიერთობებისა და შესაძლებლობების განვითარებაზე, რათა PDO-მ ეფექტურად გაავრცელოს ინფორმაცია მისი საქმიანობის და ზოგადად, ადამიანის უფლებების შესახებ. შეზღუდული ადამიანური და ფინანსური რესურსების გათვალისწინებით ეს მიზანი ასევე ყურადღებას გაამახვილებს კომუნიკაციების სტრატეგიულად გამოყენებაზე, საკომუნიკაციო პრიორიტეტების იდენტიფიცირებაზე და მათში ინვესტირებაზე.

Partnership Program between the U.S. Agency for International Development (USAID) and the Office of the Public Defender of Georgia
USAID-PDO Partnership Program
Programm (Activity) Purpose:
The purpose of the Activity is to (1) strengthen PDO's internal capacity to provide more effective oversight of human rights protections in Georgia (2) strengthen PDO’s internal management processes and institutional capacities, and (3) improve PDO's strategic communications with diverse actors.
Objective 1: Strengthened internal capacity to do more effective oversight of human rights protection in Georgia.
This Objective will support the PDO to deliver its mandate as an oversight body by strengthening its systems, methodologies, and processes as well as increasing its investment in specific work streams that have strong potential to shape the behavior of agencies and private sector actors. The expected results are cross-cutting across all of PDO’s portfolio, but PDO may choose to focus on specific populations or types of rights violations in its activities.
Expected Results:
1.1: Prevention of rights violations is prioritized within PDO
1.2: PDO’s ability to respond to human rights violations is enhanced
Objective 2: Strengthened internal management processes and institutional capacities.
With over 150 staff and 10 offices addressing all types of human rights issues across seven different mandates, the management challenges for the PDO are significant. This Objective will focus on consistent internal management and capacities across the institution, enabling PDO staff from across the organization to have the knowledge, skills, and systems to do their jobs effectively and to be publicly accountable for performance.
2.1: Management tools and systems are institutionalized to ensure that the PDO can consistently deliver a high quality, impartial performance
2.2: Staff development processes are strengthened and institutionalized
2.3: Public transparency and accountability of PDO performance is increased
Objective 3: Improved strategic communications with diverse audiences.
While the PDO receives a large number of complaints per year and has relatively high visibility within the country via media, referrals, and outreach, it recognizes the need to improve its strategic communications to reach new audiences, make its information easier to access and understand, and improve efficiency within its own organization. This Objective will focus on both internal and external communications, building the skills, relationships, and capacities so the PDO can effectively communicate about what it does and about human rights more generally. Given the limited human and financial resources within the PDO, this Objective will also focus on using communications strategically by focusing on identifying and investing in a specific set of communications priorities.