სამუშაო შეხვედრები კოვიდ 19-ის პანდემიის პირობებში არასრულწლოვანთა უფლებების დაცვის სფეროში არსებულ გამოწვევებზე
2020 წლის დეკემბერში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტისა და აღმოსავლეთისა და დასავლეთის სამმართველოების თანამშრომლებმა კოვიდ 19-ის პანდემიის პირობებში არასრულწლოვანთა უფლებების დაცვის აქტუალურ საკითხებზე სამუშაო შეხვედრები გამართეს.
ონლაინ რეჟიმში 7 საინფორმაციო სემინარი და დისკუსია შედგა, რომლებშიც მონაწილეობა მიიღო ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისა და სახელმწიფო უწყებების 900-მდე წარმომადგენელმა: სამართალდამცავებმა, ბავშვზე ზრუნვის სისტემის სოციალურმა მუშაკებმა, ფსიქოლოგებმა, რესურსცენტრების ხელმძღვანელებმა, სკოლების დირექტორებმა და მასწავლებლებმა.
შეხვედრებზე აღინიშნა, რომ პანდემიამ უფრო მეტად გამოკვეთა უკვე არსებული პრობლემები, რაც ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და სახელმწიფო უწყებებს ახალი გამოწვევებისა და სწრაფი რეაგირების საჭიროების წინაშე აყენებს.
შეხვედრებზე ისაუბრეს ბავშვთა ძალადობისგან, განსაკუთრებით, ოჯახში ძალადობისგან დაცვისა და ფაქტებზე დროული და ეფექტური რეაგირების პრობლემებზე; ასევე, გაზრდილ სიღარიბესა და ცხოვრების არასათანადო დონეზე, განსაკუთრებით, სოფლად და მაღალმთიან რეგიონებში მცხოვრებ ბავშვიან ოჯახებში. საგანმანათლებლო დაწესებულებებში პანდემიამდე არსებულ გამოწვევებს (რომელთა შესახებ სახალხო დამცველი არაერთი წელია საუბრობს), დისტანციურ სწავლებაზე გადასვლის ტექნიკური პრობლემებიც დაემატა; არც სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უფლების განხორციელებისთვის საჭირო რესურსებია საკმარისი.
სახალხო დამცველის აპარატი მომავალ წელსაც გააგრძელებს შეხვედრებს ბავშვზე მომუშავე პროფესიონალებთან ქვეყნის მასშტაბით არსებული გამოწვევების უკეთ გაცნობის, მათი ანალიზისა და შესაბამისი უწყებებისთვის რეკომენდაციების შემუშავების მიზნით.
სახალხო დამცველი იმედს იტოვებს, რომ აღნიშნული დაეხმარება სახელმწიფო სტრუქტურებს, რათა მათ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებთან თანამშრომლობით, მეტი ძალისხმევით შეძლონ ქვეყანაში არასრულწლოვანთა სათანადო საცხოვრებელი და საგანმანათლებლო პირობების მაქსიმალურად გაუმჯობესება, ბავშვთა სიცოცხლისა და განვითარების, მათი ჯანდაცვისა და განათლების უფლებების სათანადო რეალიზება.

Meetings on Challenges relating to Protection of Children’s Rights during Covid-19 Pandemic
In December 2020, representatives of the Department of the Rights of the Child and the Eastern and Western Divisions of the Public Defender's Office held working meetings on topical issues related to the protection of the rights of the child during the COVID-19 pandemic.
7 seminars and discussions were held online, which were attended by about 900 representatives of local self-government bodies and state agencies: law enforcement officers, childcare workers, psychologists, resource center managers, school principals and teachers.
It was noted at the meeting that the pandemic had further highlighted the existing problems, which created new challenges for the local governments and state agencies and raised the need for rapid responses by them.
Other topics of discussion were the protection of children from violence, especially domestic violence, and timely and effective response to the cases of violence; increased poverty and inadequate living standards, especially in families living in rural and mountainous regions; the pre-pandemic challenges in educational institutions (indicated by the Public Defender for many years) and new technical problems caused by remote learning; insufficient resources needed to realize the right to life and health.
The Public Defender's Office will continue to meet with childcare professionals to better understand and analyze the challenges facing the country and to draw up recommendations for relevant agencies.
The Public Defender hopes that the above will help the state agencies, in cooperation with local self-government bodies, to make more efforts to improve the living and educational conditions for children, to properly realize the child’s rights to life, development, health and education.