სახალხო დამცველის განცხადება უსახლკარო პირთა თავშესაფრით უზრუნველყოფისა და ცალკეული სამედიცინო მომსახურების მიზნით გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ
სახალხო დამცველი ეხმიანება საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში ქუჩაში მცხოვრებ პირთა თავშესაფრით უზრუნველყოფის, ასევე ტუბერკულოზის მართვის, C ჰეპატიტის ელიმინაციისა და დიალიზის და თირკმლის ტრანსპლანტაციის სახელმწიფო პროგრამებში ჩართული პირებისთვის შეუფერხებელი სამედიცინო მომსახურების აუცილებლობას.
სამწუხაროდ, ქვეყანაში არ არსებობს ერთიანი, ხოლო რიგ მუნიციპალიტეტებში - ადგილობრივ მონაცემთა ბაზები უსახლკარო პირთა შესახებ. ქვეყნის მასშტაბით 19 მუნიციპალიტეტში უსახლკარო პირთა დახმარების მიზნით რაიმე მიზნობრივი პროგრამები არ ხორციელდება.[1] ზუსტი სტატისტიკის არქონის პირობებში, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქუჩაში მცხოვრები უსახლკარო პირების დროული იდენტიფიცირება და თავშესაფრით უზრუნველყოფა.
საცხოვრებელი ფართის არქონის გამო, უსახლკარო პირები მოკლებულნი არიან საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში არსებული მოთხოვნების შესრულების შესაძლებლობას (დაიცვან კომენდანტის საათი, ჰიგიენის და იზოლაციის ნორმები, დარჩნენ სახლში და სხვა), რითაც მომეტებული საფრთხე ექმნება მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას, ასევე იზრდება დაავადების გავრცელების რისკი.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, საქართველოს მთავრობის დადგენილებით ქვეყნის მასშტაბით მუნიციპალური ტრანსპორტით გადაადგილების აკრძალვის გამო მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩდნენ ის პირები, რომლებიც ჩართულნი არიან ტუბერკულოზის მართვის, C ჰეპატიტის ელიმინაციისა და დიალიზის და თირკმლის ტრანსპლანტაციის სახელმწიფო პროგრამებში (ჩვენი ინფორმაციით ქვეყნის მასშტაბით ტუბერკულოზის მართვის პროგრამაში ჩართულია 2400-მდე, დიალიზის და თირკმლის ტრანსპლანტაციის სახელმწიფო პროგრამაში დაახლოებით 2500, ხოლო C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამაში თებერვლის მონაცემებით 71169 პირი). მათ პერიოდულად, აუცილებელი პრეპარატების მიღების მიზნით უწევთ შესაბამის სამედიცინო ცენტრებში მისვლა, თუმცა ბევრი მათგანისთვის, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის აკრძალვის პირობებში, აღნიშნული პრობლემას წარმოადგენს.
პრობლემა კიდევ უფრო მწვავედ დგას იმ პაციენტებთან მიმართებაში, რომლებსაც სამედიცინო მომსახურების მიღების მიზნით, წინასწარ მკაცრად განსაზღვრული პერიოდულობით (საშუალოდ კვირაში სამჯერ) და დადგენილ დროს სჭირდებათ კონკრეტულ სამედიცინო დაწესებულებებში მისვლა. ხშირ შემთხვევაში აღნიშნული დაწესებულებები საკმაოდ დაშორებულია მათი საცხოვრებელი ადგილებიდან.
ასევე, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს სახელმწიფო პროგრამებით მოსარგებლე იმ მოქალაქეების საჭიროებებს, რომლებიც ცხოვრობენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, რათა მოხდეს მათი სამედიცინო სერვისებით დაუბრკოლებელი სარგებლობის უზრუნველყოფა.
შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, ზემოაღნიშნული პრობლემების გადაჭრის მიზნით საქართველოს სახალხო დამცველი შესაბამის ორგანოებს მაქსიმალურად მჭიდრო ვადებში შემდეგი სახის ღონისძიებების გატარებისკენ მოუწოდებს:
• საქართველოს მთავრობამ და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა იმოქმედონ დროულად და კოორდინირებულად, მოახდინონ იმ პირთა იდენტიფიცირება, რომელთაც სჭირდებათ ტუბერკულიოზის, C ჰეპატიტისა და დიალეზის პროგრამის ფარგლებში მომსახურების მიღების მიზნით ტრანსპორტირებაში დახმარება და უზრუნველყონ მათი მიყვანა შესაბამის სამედიცინო დაწესებულებებამდე ან/და მათი მედიკამენტებით საცხოვრებელ ადგილებზე უზრუნველყოფა, რათა საფრთხე არ შეექმნას მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას;
• ადგილობრივმა მუნიციპალიტეტებმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციასთან კოორდინირებული მუშაობით პროაქტიულად განახორციელონ ადმინისტრაციული ერთეულის ტერიტორიაზე ქუჩაში მცხოვრები უსახლკარო პირების იდენტიფიცირება და მათი აღრიცხვა;
• იმ მუნიციპალიტეტებში, სადაც უსახლკარო პირთათვის განკუთვნილ თავშესაფრებში ან სოციალურ საცხოვრისებში დარჩენილია თავისუფალი საცხოვრებელი სივრცეები, სრულად იქნეს ათვისებული არსებული რესურსი, მათ შორის იმ უსახლკარო პირების განთავსების გზით, რომლებიც ვერ აკმაყოფილებენ თავშესაფარში მიღებისთვის კანონმდებლობით დადგენილ კრიტერიუმებს (მაგ. რეგისტრირებული არ არის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე და სხვა);
• ადგილობრივი მუნიციპალიტეტებისა და ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებით მოქმედ საკოორდინაციო საბჭოს კოორდინირებული მუშაობით, მათ შორის კერძო სექტორთან თანამშრომლობის შესაძლებლობის განხილვით, მოხდეს შესაბამისი შენობა-ნაგებობების გამოყოფა, სადაც იქნება აუცილებელი საცხოვრებელი პირობები და დროებით განთავსდნენ ის უსახლკარო პირები, რომელთა გადამისამართება ვერ მოხერხდება ზემოხსენებულ თავშესაფრებსა და საცხოვრისებში.
[1] იხ. „ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის 2019, 2018 და 2017 წლის ანგარიშები, თავი სათანადო საცხოვრებლის უფლება: ხელმისაწვდომია ბმულზე: http://ombudsman.ge/geo/saparlamento-angarishebi (ბოლოს ნანახია: 03.04.2019 წ.).

Public Defender’s Statement on Measures to be Taken to Provide Certain Medical Services and Shelter for Homeless Persons
The Public Defender is responding to the issue of provision of shelter to people living on the streets during the state of emergency, as well as for the necessity of smooth delivery of medical services to persons enrolled in state programmes on tuberculosis, hepatitis C, dialysis and kidney transplantation.
Unfortunately, there is no unified database on homeless people in the country or even local databases in some of the municipalities. No targeted programmes are being implemented in 19 municipalities across the country to help the homeless.[1] In the absence of accurate statistics, it is vital to identify homeless people on the street in a timely manner and to provide them with shelter.
Due to the lack of housing, the homeless are deprived of the opportunity to meet the requirements of the state of emergency (to observe the curfew, hygiene and isolation norms, to stay at home, etc.), which further endangers their life and health and increases the risk of spreading the disease.
In addition to the above, after the Government banned municipal transport across the country, those involved in the tuberculosis, hepatitis C, dialysis and kidney transplantation programmes found themselves in a difficult situation (as far as we are informed, up to 2400 are involved in the tuberculosis programme, about 2500 people are involved in the dialysis and kidney transplantation programme and 71169 people are involved in the hepatitis C elimination programme as of February). They have to periodically go to medical centers to get necessary drugs, but for many of them this is now a problem due to the ban on public transport.
The problem is even more acute with patients who need to go to specific medical facilities according to a strictly predetermined schedule (on average three times a week) in order to receive medical care. In many cases, these facilities are quite far from their place of residence.
In addition, special attention should be paid to the needs of beneficiaries of state programmes living in the occupied territories in order to ensure their unhindered use of medical services.
In the current situation, the Public Defender of Georgia calls on the relevant bodies to take measures as soon as possible in order to solve the above-mentioned problems. The measures are as follows:
• The Government of Georgia and local self-government bodies should act in a timely and coordinated manner to identify those, who need help in transportation in order to receive services under the TB, hepatitis C and dialysis programmes and to take them to relevant medical facilities and/or supply them with drugs on site so as not to endanger their lives and health;
• Local municipalities, in coordination with the Patrol Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, should proactively identify and register homeless people living on the streets in administrative units;
• The municipal shelters or social houses for homeless people that can accommodate more people should fully utilize their resources, including by accommodating the homeless persons who do not meet the statutory criteria for being admitted to the shelter (for example, if they are not registered within a specific municipality, etc.);
• Relevant buildings with necessary living conditions should be allocated through coordination between the local municipalities and the Coordination Council on Coronavirus, including by considering the possibility of cooperation with the private sector, to temporarily accommodate the homeless persons who cannot be referred to the above-mentioned shelters and houses.
[1] See the reports of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in 2019, 2018 and 2017, Chapter on the Right to Adequate Housing, available at: http://ombudsman.ge/geo/saparlamento-angarishebi (last accessed on 03.04.2019).