საქართველოს სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა და „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონის დებულებების არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა
2022 წლის 21 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოითხოვა იმ დებულებების არაკონსტიტუციურად ცნობა, რომლებიც 2021 წლის დეკემბერში იქნა მიღებული საქართველოს პარლამენტის მიერ დაჩქარებული და გაუმჭვირვალე პროცედურით.
2021 წლის დეკემბრის ცვლილებებით, ოთხჯერ გაიზარდა მოსამართლეთა სხვა სასამართლოში არანებაყოფლობით მივლინების ვადები და გაუქმდა სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის ქვედა ინსტანციაში მივლინების აკრძალვა; ასევე მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის პროცესში გაჩნდა მოსამართლეთა საქმიდან ჩამოცილების შესაძლებლობა, რაც შესაძლებლობას იძლევა რომ მოსამართლეს მყისიერად შეუწყდეს უფლებამოსილება. სადავო ცვლილებებით, ასევე გაჩნდა მოსამართლეთა ახალი ბუნდოვანი დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძველი და გაუარესდა მოსამართლეთა პირველ და მეორე ინსტანციის სასამართლოებში დანიშვნის სისტემა.
ჩვენი შეფასებით, სადავო ნორმები ეწინააღმდეგება საჯარო თანამდებობის დაკავების კონსტიტუციურ უფლებას და ამავდროულად ხელყოფს პირთა სამართლიანი სასამართლოს უფლებას. კონსტიტუციურ სარჩელთან ერთად მოთხოვნილი გვაქვს სადავო ნორმატიული აქტის შეჩერების შუამდგომლობა.
საქართველოს სახალხო დამცველი ამ კონსტიტუციური სარჩელით მიზნად ისახავს ინდივიდუალური მოსამართლეების პროფესიული თავისუფლების მხარდაჭერას. არაერთი კვლევით დასტურდება, რომ საქართველოში სასამართლო სისტემის მთავარი გამოწვევა სასამართლოს შიგნით, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში კონცენტრირებული ჭარბი ძალაუფლებაა. 2021 წლის დეკემბრის ცვლილებებმა ამ მიმართულებით გააუარესეს სიტუაცია და საკონსტიტუციო სარჩელის მიზანია ინდივიდუალური მოსამართლის როლის გაძლიერება და მათზე ზემოქმედების ბერკეტების შემცირება.
სასამართლოს დამოუკიდებლობა და ეფექტური ფუნქციონირება მნიშვნელოვანი წინაპირობაა საქართველოს ევროპული მომავლისთვის. ჩვენს მიერ გასაჩივრებული აქტები საჭიროებენ დროულ შეჩერებას და გაუქმებას, რათა საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვა რეალური იყოს და ამ მიმართებით, ევროკავშირის წევრობისკენ მიმავალ გზაზე დაბრკოლებები არ შეგვექმნას.

Public Defender of Georgia Applies to Constitutional Court to Declare Provisions of Organic Law on Common Courts Unconstitutional
On April 21, 2022, the Public Defender of Georgia filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia, requesting the declaration of the provisions adopted by the Parliament of Georgia by an expedited and non-transparent procedure in December 2021 unconstitutional.
According to the December 2021 amendments, the period of involuntary transfer of judges to other courts has increased by four times and the ban on transfer of judges of the Court of Appeal to lower courts has been lifted; In addition, it has become possible to recuse a judge from a case during the process of disciplinary liability, which allows immediate suspension of the judge from his/her powers. The controversial amendments also provide for new ambiguous grounds for imposing disciplinary liability on judges and worsen the system of appointing judges to the courts of first and second instances.
In our estimation, the disputed norms contradict the constitutional right to hold public office and at the same time violate the right to a fair trial. Along with the constitutional lawsuit, we have filed a motion to suspend the disputed normative act.
With the above-mentioned constitutional lawsuit, the Public Defender of Georgia aims to support professional freedom of individual judges. Numerous studies prove that the main challenge of the judiciary of Georgia is the excess power concentrated within the court, in the High Council of Justice. The December 2021 amendments have exacerbated the situation in this regard and the purpose of the constitutional lawsuit is to strengthen the role of individual judges and to reduce levers of influence over them.
The independence and effective functioning of the judiciary is an important precondition for Georgia's European future. The acts appealed by us need to be suspended and repealed in order to ensure that the protection of human rights is real in Georgia and no obstacles are created on the path to EU membership in this regard.