შეხვედრა თელავის მუნიციპალიტეტის ბაგა-ბაღების აღსაზრდელების მშობლებთან
2020 წლის 31 იანვარს სახალხო დამცველის აპარატის აღმოსავლეთ საქართველოს სამმართველოს თანამშრომლები ეთერ შიუკაშვილი და ნათია ფიცხელაური ბავშვთა უფლებებისა და ბავშვის მიმართ ძალადობის საკითხებზე სასაუბროდ თელავის მუნიციპალიტეტის ბაგა-ბაღების აღსაზრდელების მშობლებს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა თელაველებს სახალხო დამცველის მანდატი და სახალხო დამცველის ბავშვთა უფლებათა დეპარტამენტის საქმიანობა გააცნეს. ისაუბრეს ბავშვის უფლებათა კოდექსის მნიშვნელობაზე, ბავშვთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ არსებულ საერთაშორისო და ეროვნულ კანონმდებლობაზე, ბავშვზე ძალადობის პრევენციულ ღონისძიებებზე, რომელიც სამ ეტაპად ხორციელდება.
შეხვედრის მიმდინარეობისას მშობლებმა სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებში ფსიქოლოგის არსებობის აუცილებლობას გაუსვეს ხაზი. პრობლემურ საკითხებად გამოიკვეთა, ასევე, საბავშვო ბაგა-ბაღების ინფრასტრუქტურული კეთილმოწყობა, რადგან მოუწესრიგებელია სასწავლო და სააღმზრდელო გარემო, არ არის უზრუნველყოფილი ფიზიკურ-ინფრასტრუქტურული და სანიტარულ-ჰიგიენური პირობები, ბაღების უმეტესობას არ მიეწოდება სასმელი წყალი, კეთილმოწყობას საჭიროებს ბაგა ბაღების ეზოები. არ ხდება ბავშვების სრულად უზრუნველყოფა საკანცელარიო ნივთებით.
სახალხო დამცველის რწმუნებულები გააგრძელებენ შეხვედრებს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის აღსაზრდელების მშობლებთან.

Meeting with Parents of Kindergarten Children in Telavi Municipality
On January 31, 2020, Eter Shiukashvili and Natia Pitskhelauri, representatives of the Public Defender's Office of Eastern Georgia Division, met with parents of children of kindergartens of the Telavi municipality to discuss the rights of the child and child abuse.
Representatives of the Public Defender spoke about the mandate of the Public Defender, activities of the Department of the Rights of the Child, importance of the Code on the Rights of the Child, international and national legislation on child abuse and three-stage preventive measures against child abuse.
Parents emphasized the necessity of a psychologist’s service in kindergartens. Infrastructural situation of kindergartens was identified as a problem. Namely, educational environment, physical-infrastructural and sanitary-hygienic conditions are not properly provided, most of the kindergartens are not supplied with potable water and do not have proper yards. Children are not adequately provided with necessary items.
Representatives of the Public Defender will continue to hold meetings with parents of children of educational institutions in other municipalities as well.