შეხვედრა კახეთის რეგიონის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან
2020 წლის 11 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე თელავში კახეთის რეგიონში მოქმედ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა და უშუალოდ მათგან მოისმინა ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით რეგიონში არსებული მდგომარეობა, პრობლემები და გამოწვევები. შეხვედრას სახალხო დამცველის აპარატის აღმოსავლეთ საქართველოს რეგიონული სამმართველოს უფროსი თეიმურაზ ქორიძე და აპარატის სხვა თანამშრომლებიც ესწრებოდნენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, სახალხო დამცველმა სწორედ იმ ადამიანებისგან მიიღოს ინფორმაცია, რომელთა ყოველდღიური ცხოვრება და საქმიანობა ამ პრობლემების მოგვარებას უკავშირდება“, - განაცხადა ეკატერინე სხილაძემ შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
შეხვედრაზე მთავარ პრობლემად დასახელდა მოქალაქეთა დაბალი ჩართულობა ბიუჯეტირების თუ ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების პროცესებში. ისაუბრეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა და სხვა დაუცველი ჯგუფების, მათ შორის, ბოშათა თემის მდგომარეობაზე. განიხილეს თანასწორობის საკითხები. განხილვის საგანს წარმოადგენდა ასევე, ოჯახში ძალადობისა და ადრეულ ასაკში ქორწინების პრობლემები, რაც როგორც მთელ საქართველოში, კახეთის რეგიონშიც ფართოდ არის გავრცელებული.
მოსახლეობის სოციალურ პრობლემებზე, ინფრასტრუქტურულ ხარვეზებზე - წყლისა და გზის ხელმისაწვდომობაზე, საბავშვო ბაღების, სკოლების ამბულატორიების გაუმართაობაზეც ისაუბრეს.
სახალხო დამცველის აპარატი აგრძელებს სამოქალაქო სექტორთან თანამშრომლობას და ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე იმ პრობლემების ადვოკატირებას, რომელთაც ასეთი ტიპის შეხვედრების შედეგად ეცნობა.

Meeting with Representatives of NGOs of Kakheti Region
On February 11, 2020, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze met with representatives of civil sector of the Kakheti region and received information about the human rights situation, problems and challenges of the region. The meeting was also attended by Teimuraz Koridze, Head of the Eastern Georgia Regional Division of the Public Defender’s Office and other employees of the Office.
‘It is very important that the Public Defender received information from the very persons, whose daily life and activities are aimed at solving these problems’, Elaterine Skhiladze said at the end of the meeting.
Low involvement of citizens in the planning of budget or local self-governance were named as the major problem at the meeting. The situation of persons with disabilities and other vulnerable groups, including the Roma community, was also discussed at the meeting. Other topics of discussion were equality issues, as well as domestic violence and early marriage, which represent widespread problems across Georgia, including the Kakheti region.
Social problems of the population, infrastructural problems – water supply and roads, poor situation of medical facilities of schools and kindergartens were also discussed at the meeting.
The Public Defender’ Office continues to cooperate with civil sector and to advocate the problems identified at similar meetings at the local self- government level.