საუბრები ადამიანის უფლებებზე: თანასწორობა მნიშვნელოვანია
2018 წლის 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დღის აღსანიშნავად სახალხო დამცველის აპარატისა და ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ერთობლივი ორგანიზებით გამართა საჯარო ღონისძიება - „საუბრები ადამიანის უფლებებზე: თანასწორობა მნიშვნელოვანია“. ღონისძიებზე ისაუბრეს თანასწორობისა და მრავალფეროვნების მნიშვნელობაზე სხვადასხვა ჭრილში.
საუბრები ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა საქართველოში კრისტიან ურსემ გახსნა. ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა საქართველოს სახალხო დამცველი. „არ არსებობს პრობლემა, იქნება ეს სოციალური, ეკონომიკური თუ სხვა ტიპის, რომლის საფუძველშიც არ დევს უთანასწორობა. სწორედ უთანასწორობა ქმნის იმ პრობლემებს რაც დღეს საქართველოში არსებობს,“ – განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
მომხსენებლებმა ისაუბრეს თანასწორობაზე, სიძულვილის და ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლაზე ქრისტიანობის, ქართული ლიტერატურის, კინემატოგრაფიისა და ფსიქოლოგიის კონტექსტში. დამსწრეთ თანასწორობის ხედვის შესახებ თავიანთი გამოცდილება, პირადი მაგალითები და მოსაზრებები გაუზიარეს.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართულ ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ სტუდენტები, სამოქალაქო საზოგადოების და საელჩოების წარმომადგენლები. მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაეზიარებინათ თავისი აზრები ადამიანის უფლებებზე, თანასწორობასა და მრავალფეროვნებაზე. დატოვეს წერილობითი შეტყობინებები სპეციალურად შექმნილ „ადამიანის უფლებების კედელზე“.

Discussions on Human Rights: Equality is Important
On 10 December 2018, the Public Defender's Office of Georgia and the Council of Europe Office in Georgia organized a public event – “Discussions on Human Rights: Equality is Important" to mark the Human Rights Day. The importance of equality and diversity were discussed in various contexts.
The event was opened by the Head of the Council of Europe Office in Georgia, CristianUrse and was moderated by the Public Defender of Georgia. „Inequality is in the basis of any problem, be it social, economic or other. Inequality has caused the problems existing in Georgia today," Nino Lomjaria said.
The speakers talked about equality, fight against hatred and violence in the context of Christianity, Georgian literature, cinematography and psychology. They shared their histories, personal practices and opinions relating to equality with the attendees.
The event, held at the Ilia State University, was attended by students, representatives of civil society and embassies. They were able to share their views on human rights, equality and diversity and to write messages on a “human rights wall".