საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებები რელიგიური ორგანიზაციების სარჩელებზე
2018 წლის 13 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა მონაწილოება მიიღო მრგვალ მაგიდაში, რომელზეც საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ რელიგიური ორგანიზაციების სარჩელებზე მიღებული გადაწყვეტილებები განიხილეს, შესაბამის საკანონმდებლო ცვლილებებსა და მათ იმპლემენტაციაზე იმსჯელეს.
შეხვედრას ესწრებოდნენ რელიგიური ორგანიზაციების, საერთაშორისო მისიებისა და დიპლომატიური კორპუსის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, იურისტები და შესაბამისი სფეროს ექსპერტები.
სახალხო დამცველმა საგადასახადო და ქონების კანონმდებლობაში არსებული დისკრიმინაციის შესახებ ისაუბრა, რომელზეც უკვე წლებია ინსტიტუტი ყურადღებას ამახვილებს და შესაბამისი რეკომენდაციებსაც გასცემს.
ღონისძიების ორგანიზატორები იყვნენ ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI), საქართველოს სახალხო დამცველი და თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი. მხარდამჭერები არიან აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული კანონის უზენაესობის მხარდაჭერის პროგრამა (EWMI/PROLoG) და ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერების და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა (UNAG/PITA).

Decisions of Constitutional Court relating to Lawsuits of Religious Organizations
On 13 December 2018, the Public Defender of Georgia participated in a round table, the theme of which was: the judgments of the Constitutional Court of Georgia concerning the lawsuits of religious organizations, relevant legislative amendments and their implementation.
The meeting was attended by representatives of religious organizations, international missions, diplomatic corps, non-governmental organizations, lawyers and experts.
The Public Defender talked about discrimination in the tax and property legislations, which has been the subject of the Public Defender’s interest for years and has been responded by relevant recommendations.
The round table was organized by the Tolerance and Diversity Institute (TDI), the Public Defender of Georgia and the Free University of Tbilisi. The event was supported by the Promoting Integration, Tolerance and Awareness (UNAG/PITA) and the Promoting the Rule of Law in Georgia (EWMI/PROLoG) projects funded by the US Agency for International Development (USAID).