სახალხო დამცველმა სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და დაძლევის საკითხები განიხილა
2018 წლის 30 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ გაეროს თემატური ჯგუფის მაღალი დონის შეხვედრაზე სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და დაძლევის საკითხები განიხილა.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას ნინო ლომჯარიამ სექსუალური შევიწროების ფაქტების შესწავლის შესახებ მის აპარატში არსებულ პრაქტიკაზე ისაუბრა. აღნიშნა, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში, საზოგადოებრივი კამპანიების და მედიასაშუალებების აქტიური ჩართულობით, სახალხო დამცველისადმი მომართვის მაჩვენებელი გაიზარდა და მიუხედავად მტკიცებულებათა ნაკლებობისა და არასრულყოფილი საკანონმდებლო ჩარჩოსი, სახალხო დამცველი, საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაყრდნობით, რეაგირების მიღმა არ ტოვებს სავარაუდო სექსუალური შევიწროების ფაქტებს.
სექსუალური შევიწროების წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლისთვის სახალხო დამცველი აუცილებლად მიიჩნევს კანონმდებლობაში გაკეთდეს ერთმნიშვნელოვანი ჩანაწერი, რაც ერთი მხრივ ხელს შეუწყობს საკითხის სწორ სამართლებრივ შეფასებას, მეორე მხრივ, კი ეს იქნება სახელმწიფოს პასუხი საზოგადოების თუ თავად მსხვერპლების იმ არასწორ ფსიქო-სოციალურ განწყობებზე, რომელიც ამ ფენომენთან არის დაკავშირებული.
ნინო ლომჯარიამ შეხვედრაზე ისაუბრა სექსუალური შევიწროების ფაქტებზე შიდა რეაგირების მექანიზმზე, რომელიც სახალხო დამცველის აპარატში 2014 წლიდან მოქმედებს. ასევე აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველის ვებ–გვერდზე განთავსებულია გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ მომზადებული ელექტრონული სასწავლო კურსი სექსუალური შევიწროების საკითხებზე, რომელიც არაერთი ორგანიზაციის და სახელმწიფო უწყების წარმომადგენელმა გაიარა.

On 30 November 2018, Public Defender Nino Lomjaria discussed sexual harassment and its prevention at the high-level meeting of the UN thematic group.
In her speech, Nino Lomjaria talked about the practice of studying the cases of sexual harassment by her Office. She pointed out that the number of persons referring to the Public Defender has increased during last two years through active involvement of media outlets and public campaigns, and that despite the lack of evidence and imperfect legislative framework, the Public Defender, based on international practices, does not leave any case of alleged sexual harassment without reaction.
For the purpose of effectively combating sexual harassment, the Public Defender considers it necessary that the legislation be amended so that to facilitate correct legal assessment of the issue on the one hand and to respond to the wrong psycho-social sentiments of the society or victims themselves related to this phenomenon on the other hand.
Nino Lomjaria talked about the internal mechanism of responding to sexual harassment, which has been functioning in the Public Defender's Office since 2014. She also underlined the electronic training course on sexual harassment, prepared by UN Women and posted on the website of the Public Defender, which had been passed by a number of organizations and state agencies.