სახალხო დამცველმა საზოგადოებას სპეციალური ანგარიში გააცნო
2024 წლის 15 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა საზოგადოებასა და პროფესიულ წრეებს წარუდგინა სპეციალური ანგარიში - „ავადმყოფობის, ხანდაზმულობის ან ორსულობის გამო განაჩენის აღსრულების გადავადებისა და სასჯელის შემდგომი მოხდისგან გათავისუფლების მექანიზმები საქართველოში“.
სახალხო დამცველის აპარატმა ანგარიში 194 მსჯავრდებულის საქმის შესწავლისა და მომწესრიგებელი კანონმდებლობის გაანალიზების საფუძველზე მოამზადა.
პრეზენტაციის გახსნისას სახალხო დამცველმა სასჯელის გადავადებისა და გათავისუფლების შესახებ პატიმრებისთვის კანონმდებლობით მინიჭებული უფლების ეფექტიანი გამოყენების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და პრაქტიკასა თუ კანონმდებლობაში გამოკვეთილი ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით სახელმწიფო უწყებების მიმართ შემუშავებული კონკრეტული რეკომენდაციები წარმოადგინა.
გამოვლინდა, რომ არ არსებობს მთელი რიგი რეგულაციები, რომელიც ნათელს გახდიდა საშეღავათო მექანიზმებით სარგებლობის პროცედურებს.
- სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნების ხანდაზმულობის გონივრული ვადები;
- შუამდგომლობები ხშირად დაუსაბუთებელია;
- ვლინდება სასამართლო ქვემდებარობის ხარვეზები;
- სასამართლო პრაქტიკა რიგ შემთხვევებში არაერთგვაროვანია;
- არ არსებობს საკანონმდებლო რეგულაცია, რომელიც სააპელაციო სასამართლოში ზეპირი მოსმენის გამართვის შესაძლებლობას დაადგენდა და იმ მტკიცებულების განხილვის პროცედურას გაწერდა, რომელიც პირველი ინსტანციის სასამართლოში შუამდგომლობის განხილვის დროს კანონის დარღვევით იყო გამოკვლეული;
- კანონმდებლობა არ იძლევა იმის შესაძლებლობას, რომ სასამართლომ დაადგინოს სამედიცინო ექსპერტიზის განმეორებით ჩატარებისა და დასკვნის წარდგენის განსხვავებული ინტერვალი, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა იმდენად მძიმეა, რომ გამოჯანმრთელების პერსპექტივა არ არსებობს;
- არ არსებობს რეგულაცია, რომელიც უფლებას მისცემდა იმ პატიმარს, რომელსაც განაჩენის აღსრულება გადავადებული აქვს, დამატებით მიმართოს სასამართლოს ასაკის ან ჯანმრთელობის გამო სასჯელისგან სრულად გათავისუფლების შუამდგომლობით;
- მუდმივმოქმედი კომისიისთვის მსჯავრდებულის/მისი ადვოკატის მიერ მიმართვის პროცედურები ბუნდოვანია.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ ასევე, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე რატი იონათამიშვილი, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე შალვა თადუმაძე და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის უფროსი ნიკა ცხვარაშვილი.
პატიმრებისთვის არსებული საშეღავათო მექანიზმების ფუნქციონირების გაუმჯობესების მიზნით, სახალხო დამცველი აქტიურად გააგრძელებს მუშაობას ყველა რელევანტურ უწყებასთან.

On July 15, 2024, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, presented a special report to the public and professional circles - "Mechanisms for Postponing the Execution of Sentences due to Illness, Old Age or Pregnancy and Exemption from Further Serving the Sentence in Georgia".
The Public Defender’s Office prepared the report based on the study of the cases of 194 convicts and the analysis of the relevant legislation.
At the opening of the presentation, the Public Defender talked about the importance of the effective use of the right granted to prisoners by legislation relating to the postponement of or exemption from the sentence, and presented specific recommendations to the state agencies, which were developed to eliminate the shortcomings identified in practice and legislation.
As it has been found, a number of regulations are missing, which would have facilitated the use of procedures for using preferential mechanisms.
- Reasonable terms of limitation of forensic examination reports;
- Petitions are often unsubstantiated;
- Deficiencies of judicial jurisdiction;
- Judicial practice in some cases is inconsistent;
- There is no legal regulation that would have established the possibility of holding an oral hearing in the court of appeal and prescribe the procedure for reviewing the evidence that was examined in violation of the law during the review of the petition in the court of first instance;
- Legislation does not allow the court to determine a different interval for repeated forensic examination or report submission, even if the prisoner's health condition is so severe that there is no prospect of recovery;
- In case of the postponement of a sentence, there is no regulation that would have allowed a prisoner to additionally apply to the court for the full exemption from the sentence due to age or health;
- Procedures for applying to the standing commission by the convict/his lawyer are unclear.
Rati Ionatamishvili, Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, Shalva Tadumadze, Deputy Chairman of the Supreme Court, and Nika Tskhvarashvili, Head of the Special Penitentiary Service, also delivered speeches at the event.
In order to improve the functioning of the existing preferential mechanisms for prisoners, the Public Defender will actively continue to work with all relevant agencies.