სახალხო დამცველმა მარნეულის მუნიციპალიტეტში შეხვედრები გამართა
2019 წლის 13 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილეები გიორგი ბურჯანაძე და ეკატერინე სხილაძე მარნეულის ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა კრიზისულ ცენტრს ეწვივნენ, დაათვალიერეს შენობა, გაესაუბრნენ პერსონალს და მომართვიანობის შესახებ ინფორმაციას გაეცნენ.
ახლადგახსნილი ძალადობის მსხვერპლთა მომსახურების კრიზისული ცენტრი ბენეფიციარებს იურიდიულ კონსულტაციას, ფსიქოლოგის კონსულტაციას და სოციალური მუშაკის მომსახურებას უწევს.
სახალხო დამცველმა და სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მარნეულის საზოგადოებრივ კოლეჯში რეგიონში მოქმედი კოლეჯების სტუდენტებთან და პედაგოგებთან გამართულ შეხვედრაზე გენდერული თანასწორობის თვალსაზრისით მუნიციპალიტეტში არსებულ გამოწვევებზე, ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის საკითხებზე, სახელმწიფო ენის ცოდნის აუცილებლობასა და განათლების უფლებაზე ისაუბრეს. ნინო ლომჯარიამ სტუდენტებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია სახალხო დამცველის საქმიანობის შესახებ. შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
მარნეულის საზოგადოებრივმა კოლეჯმა საქართველოს სახალხო დამცველს რეგიონში სამოქალაქო თანასწორობის მიმართულებით აქტიური მუშაობისთვის მადლობის სიგელი გადასცა.
მარნეულის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში სახალხო დამცველი არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებს, სამოქალაქო აქტივისტებს და ქართული ენის მასწავლებლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ისაუბრეს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ქალთა და ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის შემაშფოთებელ მდგომარეობაზე, რაც სათუოს ხდის ინტეგრაციის საკითხში სახელმწიფო პოლიტიკის ეფექტიანობას.

On 13 May 2019, Public Defender Nino Lomjaria and Deputies of the Public Defender, Giorgi Burjanadze and Ekaterine Skhiladze, visited the Crisis Center for Victims of Domestic Violence in Marneuli, viewed the building, talked with staff and received information about the referral procedure.
The newly opened Crisis Center for Victims of Domestic Violence provides legal advice, psychological counseling and social worker’s service to the beneficiaries.
At the meeting held at the Marneuli Public College with students and teachers of the region’s colleges, the Public Defender and her representatives discussed the challenges relating to gender equality in the municipality, integration of ethnic minorities, necessity of the knowledge of the state language and the right to education. Nino Lomjaria also provided the students with information about the Public Defender’s activities. The meeting was held in a question&answer mode.
The Marneuli Public College awarded the Public Defender a certificate of gratitude for the active efforts in the direction of ​​civic equality in the region.
The Public Defender also met with representatives of NGOs, civil activists and Georgian language teachers at the Marneuli Center for Civic Engagement.
The topics of the meeting were the concerning situation of the engagement of women and ethnic minorities in the decision-making processes, which puts the efficiency of state policy on integration at risk.