სახალხო დამცველმა კლინიკა „ვივამედში“ განთავსებული პატიმრები მოინახულა
2024 წლის 24 ივნისს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა „ვივამედის“ კლინიკაში განთავსებული პატიმრები მოინახულა, და მათ შორის, საქართველოს მესამე პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს შეხვდა.
სახალხო დამცველის განცხადებით, თავისი კომპეტენციიდან გამომდინარე და პაციენტის უფლებების გათვალისწინებით, სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე ვერ ისაუბრებს, თუმცა აშკარა იყო, რომ წინა ვიზიტთან შედარებით ყოფილი პრეზიდენტის მდგომარეობა ბევრად გაუმჯობესებული ჩანს.
მიხეილ სააკაშვილმა, სხვა საკითხებთან ერთან, მადლობა გადაუხადა სახალხო დამცველის აპარატს, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია მონიტორინგს უწევს მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობას. ლევან იოსელიანმა დაუდასტურა, რომ აპარატი თავისი მანდატის ფარგლებში მის ჯანმრთელობაზე ზედამხედველობას გააგრძელებს.
სახალხო დამცველის თქმით, ამ ეტაპზე „ვივამედში“ 10-მდე პატიმარი გადის მკურნალობას და არცერთ მათგანს მკურნალობის მეთოდებსა და ხარისხთან დაკავშირებით რაიმე სახის უკმაყოფილება არ გამოუთქვამს.
სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა პენიტენციურ დაწესებულებებში პატიმრების სამედიცინო საჭიროებების განსაზღვრისა და სამედიცინო დაწესებულებაში დროულად გადაყვანის პროცესის გაჭიანურების პრობლემას.

On June 24, 2024, Public Defender Levan Ioseliani visited prisoners at the VivaMedi clinic, including the 3rd President of Georgia, Mikheil Saakashvili.
According to the Public Defender, based on his competence and taking into account the patient's rights, he cannot talk about Saakashvili's health condition, although it is obvious that the former President's condition has improved much compared to the previous visit.
Mikheil Saakashvili thanked the Public Defender's Office, which has been monitoring his health for several years. Levan Ioseliani confirmed that the Office would continue to monitor his health within the scope of its mandate.
According to Levan Ioseliani, at this stage, up to 10 prisoners are undergoing treatment at VivaMedi and none of them has expressed any dissatisfaction with the methods or quality of treatment.
The Public Defender emphasized the problem of delaying the process of determining the medical needs of prisoners in penitentiary institutions and transferring them to the medical institution on time.