სახალხო დამცველის შეხვედრები ევროკავშირის სტრუქტურებისა და ჩრდილოატლანტიკური კავშირის წარმომადგენლებთან
2022 წლის 11-14 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ბელგიის სამეფოს დედაქალაქში, ბრიუსელში ოფიციალური შეხვედრები გამართა ევროკავშირის სტრუქტურებისა და ჩრდილოატლანტიკური კავშირის წარმომადგენლებთან.
შეხვედრებზე ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით არსებულ მდგომარეობაზე, ასოცირების დოკუმენტით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაზე და საქართველოს ევროპულ სტრუქტურებში ინტეგრაციის შესაძლებლობაზე ისაუბრეს. სახალხო დამცველი, როგორც კონსტიტუციური ორგანო, რომელსაც ევროინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა ევალება, დაინტერესებულია გაეცნოს იმ მოლოდინებს, რომელიც ევროკავშირს აქვს საქართველოსგან და მოწადინებულია თავისი მნიშვნელოვანი საქმიანი წვლილი შეიტანოს ამ პროცესში.
ბრუსელში გამართულ შეხვედრებზე ხაზი გაუსვეს სახალხო დამცველის ინსტიტუტის მიმართ ნდობას და კიდევ ერთხელ გამოხატეს თავისი მხარდაჭერა ამ დამოუკიდებელი კონსტიტუციური ორგანოს მიმართ.
სახალხო დამცველი შეხვედრების შედეგებსა და მიღებულ ინფორმაციას დეტალურად გააცნობს ქართველ საზოგადოებას.
სახალხო დამცველი შეხვდა ნატოს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიაში ხავიერ კოლომინა პირიზს, ევროპარლამენტის წევრებს ნაჩო სანჩეს ამორსა და საქართველოს საკითხებში მომხსენებელს სვენ მიქსერს, ასევე, ევროპარლამენტის ახალი პრეზიდენტის კაბინეტის წევრს სილვია კონისკას და ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლესი წარმომადგენლის (HR/VP) კაბინეტის წევრს ბაიბა ალექსეჯუკა-ტავარესას.
შეხვედრები გაიმართა ასევე, ევროპის საგარეო მოქმედებათა სამსახურის (EEAS) მმართველ დირექტორთან მაიკლ ზიბერტთან და საქართველოს საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის წევრებთან; ევროპის სამეზობლო და გაფართოების მოლაპარაკებების გენერალურ დირექტორატში (DG NEAR) საქართველო და მოლდოვას ეკონომიკურ საინვესტიციო გეგმაზე მომუშავე ჯგუფთან და აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სამუშაო ჯგუფის (COEST) თავმჯდომარის მოადგილესთან.

Public Defender’s Meetings with Representatives of EU Structures and North Atlantic Alliance
On April 11-14, 2022, Public Defender Nino Lomjaria held official meetings with representatives of the EU structures and the North Atlantic Alliance in Brussels, the capital of the Kingdom of Belgium.
The topics of discussion at the meetings were the human rights situation in the country, fulfillment of obligations under the Association document and Georgia's integration into European structures. The Public Defender, as a constitutional body responsible for facilitating European integration, is interested in the expectations of the EU for Georgia and is eager to make a significant contribution to this process.
Confidence towards the Public Defender's institution was underscored at the meetings and support was reiterated for this independent constitutional body.
The Public Defender will inform the Georgian society in detail about the results of the meetings and the information obtained.
The Public Defender met with Javier Colomina Piriz, NATO Secretary General's Special Representative for the South Caucasus, Nacho SánchezAmor, Member of the European Parliament, Sven Mikser, Member of the European Parliament and Rapporteur for Georgia, Sylvia Koniska, member of the Cabinet of the new President of the European Parliament, and BaibaAleksejuka-Tavaresa, member of the Cabinet of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR/VP).
Meetings were also held with Michael Siebert, Managing Director of the European External Action Service (EEAS), and members of the working group on Georgia, as well as the group working on Georgia and Moldova's economic investment plan at the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR), and Deputy Chair of the Working Party on Eastern Europe and Central Asia (COEST).