სახალხო დამცველის განცხადება აგვისტოს ომის 17 წლისთავთან დაკავშირებით
რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ 17 წელი გავიდა, თუმცა მის შედეგებს დღემდე მწვავედ განიცდის როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი, ისე საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობა. მძიმეა იძულებით გადაადგილებულ პირთა მდგომარეობაც, რომელთაც კვლავ არ ეძლევათ საკუთარ სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობა. 1990 წლებისა და 2008 წლის კონფლიქტების შედეგად, საქართველოში 299,172 იძულებით გადაადგილებული პირია რეგისტრირებული.[1]
უმნიშვნელოვანეს გამოწვევად რჩება საოკუპაციო რეჟიმის მიერ, ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის, როგორც ოკუპირებული აფხაზეთის ისე ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით პირთა უკანონო დაკავებების და პატიმრობის პრაქტიკა.
ოფიციალური მონაცემებით 2008 წლიდან 2025 წლამდე, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ იქნა დაკავებული 3 594 პირი, მათგან 2 024 ოკუპირებული აფხაზეთის, ხოლო 1 570 ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით. რაც შეეხება უკანონო პატიმრობის საკითხს, 2025 წლის მდგომარეობით ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში კვლავ რჩება უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 9 მოქალაქე, ხოლო ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით — 4 მოქალაქე.[2]
კვლავ გრძელდება საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი. საკუთრების უფლების დარღვევა ყოველდღიურ გამოწვევად რჩება საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობისათვის. ოკუპირებული ცხინვალის მიმართულებით, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ 60 კილომეტრზე მეტი სიგრძის მავთულხლართებია გავლებული, ხოლო ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით ხელოვნური ბარიერების სიგრძე 50 კილომეტრს აღემატება.[3]
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მძიმე ვითარებაა მშობლიურ ენაზე განათლების ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით. ოკუპირებული გალისა და ახალგორის ყველა სკოლაში დაწყებით კლასებში სრულად აიკრძალა ქართულ ენაზე სწავლება და მშობლიური ენა, უცხო ენისა და ლიტერატურის საგნად გადაკეთდა. რის გამოც წლიდან წლამდე იკლებს მოსწავლეების რაოდენობა.[4]
საოკუპაციო რეჟიმის მიერ განხორციელებული მსგავსი უკანონო ქმედებები უხეშად არღვევს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებებსა და თავისუფლებებს, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების დაშვების აუცილებლობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
სახალხო დამცველი გამოთქვამს მზადყოფნას, ხელი შეუწყოს მხარეებს შორის დიალოგის წარმოებას და ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული ინიციატივებისა და მიდგომების წახალისებას.
[1] საქართველოს სახალხო დამცველის 2024 წლის ანგარიში, საქართველოში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის მდგომარეობის შესახებ, ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: https://shorturl.at/4sO4F
[2] საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების 2025 წლის 30 ივლისის №SSG62500178169 წერილი.
[3] საოკუპაციო ხაზის სიგრძე ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით 350 კილომეტრზე მეტია, ხოლო ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით-დაახლოებით 145 კილომეტრს წარმოადგენს.
[4] საქართველოს სახალხო დამცველის 2024 წლის ანგარიში, საქართველოში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის მდგომარეობის შესახებ, ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: https://shorturl.at/iAXnk

Public Defender's Statement on 17th Anniversary of August War
17 years have passed since the 2008 August war between Russia and Georgia, but its consequences are still being acutely felt by both the population remaining in the occupied territory and those living near the occupation line. The situation of internally displaced persons (IDPs) is also dire, as they are still unable to return to their homes. As a result of the conflicts of the 1990s and 2008, 299,172 IDPs have been registered in Georgia.[1]
The most important challenge remains the occupation regime's practice of illegal detention and imprisonment of persons for the so-called illegal border crossing, both in the direction of occupied Abkhazia and the occupied Tskhinvali region.
According to official data, from 2008 to 2025, 3,594 people were illegally detained by the Russian occupation forces, 2,024 of them in the direction of occupied Abkhazia, and 1,570 in the direction of the occupied Tskhinvali region. As for the issue of illegal imprisonment, as of 2025, 9 Georgian citizens still remain in illegal imprisonment in the occupied Tskhinvali region, and 4 citizens in occupied Abkhazia.[2]
The illegal so-called borderization process by the occupation forces continues. Violation of the right to property remains a daily challenge for the population living near the occupation line. The Russian occupation forces have erected more than 60 kilometers of barbed wire in the direction of occupied Tskhinvali, while the length of artificial barriers in the direction of occupied Abkhazia exceeds 50 kilometers.[3]
The situation in the occupied territories is difficult in terms of access to education in the native language. In all schools of occupied Gali and Akhalgori, teaching in the Georgian language has been completely banned in primary grades, and the native language has been transformed into a subject of foreign language and literature. As a result, the number of students is decreasing year by year.[4]
Such illegal actions carried out by the occupation regime grossly violate the rights and freedoms of the population living in the occupied territories, which once again confirms the necessity of allowing international human rights observation missions to work in the occupied territories.
The Public Defender expresses his readiness to facilitate dialogue between the parties and encourage human rights-based initiatives and approaches.
[1] 2024 Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, information is available on the website: https://shorturl.at/4sO4
[2] Letter No. SSG62500178169 of the State Security Service of Georgia of July 30, 2025.
[3] The length of the occupation line in the direction of the occupied Tskhinvali region is more than 350 kilometers, and in the direction of occupied Abkhazia - approximately 145 kilometers.
[4] 2024 Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, information is available on the website: https://shorturl.at/iAXnk