სახალხო დამცველი სახალხო დამცველთან არსებულ შშმ პირთა საკონსულტაციო საბჭოს წევრთა ნაწილის განცხადებას ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება სახალხო დამცველთან არსებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის პოპულარიზაციის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს (შემდგომში - შშმ პირთა საკონსულტაციო საბჭო) წევრთა ნაწილის განცხადებას და განვმარტავთ, რომ ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების შედეგად, სახალხო დამცველის აპარატი მუშაობის საგანგებო რეჟიმზეა გადასული. შესაბამისად, სახალხო დამცველმა გააუქმა დაგეგმილი სხვადასხვა აქტივობა, მათ შორის, მივლინებები და შეხვედრები. ასევე, რამდენჯერმე გადაიდო ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს სხდომაც.
შექმნილი მდგომარეობის გათვალისწინებით, შშმ პირთა საკონსულტაციო საბჭოს წევრებს განემარტათ, რომ რიგი გაუთვალისწინებელი გარემოებების გამო, დეკემბერში დაგეგმილ სხდომაში შესაძლოა სახალხო დამცველმა ვერ შეძლოს მონაწილეობა, შესაბამისად, სხდომა გადაიდო იანვრის პირველი ნახევრისთვის. აღნიშნულის იმგვარად წარმოჩენა რომ სახალხო დამცველი აჭიანურებს შშმ პირთა საკონსულტაციო შეხვედრის ჩატარებას, საკითხის მცდარი ინტერპრეტაციაა. შესაბამისად, კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ სხდომის გადადება გამოწვეული იყო მხოლოდ შექმნილი მდგომარეობით და არ ისახავს მიზნად საბჭოს მუშაობისა და შშმ პირთა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართვის რაიმე ფორმით შეფერხებას.
ამასთან, გვსურს ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ შშმ პირთა უფლებების დაცვა სახალხო დამცველის აპარატის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა და მიმდინარე მოვლენებისას შშმ პირთა უფლებების სავარაუდო დარღვევის ყველა იმ ფაქტთან დაკავშირებით, რომელიც საჯაროდ გახდა ცნობილი ან განცხადებით მოხდა მომართვა, სახალხო დამცველის მიერ განხორციელებულია შესაბამისი რეაგირება.
კერძოდ:
⁠შშმ პირებისთვის პირადობის მოწმობების ჩამორთმევის ფაქტთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის აპარატის მიერ საკუთარი ინიციატივით დაწყებულია მოკვლევა.
საჯარო მოხელეებზე ზეწოლის შემთხვევებს სახალხო დამცველი გამოეხმაურა საჯარო განცხადებით და აპარატი გამოთქვამს მზადყოფნას შეისწავლოს თითოეული ინდივიდუალური საქმე, მათ შორის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე საჯარო მოხელეების სავარაუდო შრომით დისკრიმინაციასთან დაკავშირებით. აქვე აღვნიშნავთ, რომ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე საჯარო მოხელის განცხადება ამ ეტაპზე აპარატში არ ფიქსირდება.
⁠სახალხო დამცველი თავად ესწრებოდა შშმ პირის მიერ ხმის მიცემის პროცედურას და არჩევნების დღესვე გაკეთდა განცხადება ხმის მიცემის პროცესში გამოვლენილ ხარვეზებთან დაკავშირებით.
მიმდინარე საპროტესტო აქციებში მონაწილე და დაკავებული ყველა შშმ პირი მოინახულა სახალხო დამცველმა ან მისმა რწმუნებულებმა, რის შემდეგაც აპარატის მიერ განხორციელდა შესაბამისი რეაგირება. ამასთან სახალხო დამცველი, მათ შორის, საჯარო განცხადებებში ხაზს უსვამს შშმ პირების გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელობას და სახელმწიფოს ვალდებულებას უზრუნველყოს უსაფრთხო გარემო შშმ პირების პროცესებში თანაბრად მონაწილეობის მიზნით.
გარდა ამისა სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად მუშაობს შშმ პირთა უფლებების დაცვის ყველა მიმართულებით, მათ შორის, სახალხო დამცველი და მისი რწმუნებულები, მონიტორინგს უწევენ ფსიქიატრიულ სტაციონარებს, შშმ პირთა თავშესაფრებსა და სათემო ორგანიზაციებს. მხოლოდ გასულ თვეში, სახალხო დამცველი იმყოფებოდა ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში რუსთავსა და სურამში, ასევე ბედიანის შშმ პირთა თავშესაფარში და კახეთში მდებარე სათემო ორგანიზაციებში.სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ჩატარებული მონიტორინგის შედეგები აისახება სპეციალურ და საპარლამენტო ანგარიშებში.

Public Defender Responds to Statement of Some Members of Public Defender’s Consultative Council of Persons with Disabilities
The Public Defender of Georgia responds to the statement of some members of the Public Defender’s Consultative Council for Monitoring the Promotion, Protection and Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities (hereinafter - the Consultative Council of Persons with Disabilities) and explains that as a result of the ongoing processes in the country, the Public Defender's Office has switched to an emergency mode of operation. Accordingly, the Public Defender has canceled various planned activities, including business trips and meetings. The session of the Council of Ethnic Minorities has also been postponed several times.
Given the current situation, members of the Consultative Council of Persons with Disabilities were informed that due to a number of unforeseen circumstances, the Public Defender might not be able to participate in the meeting scheduled for December, and therefore the meeting was postponed to the first half of January. Portraying the above as if the Public Defender is delaying the holding of the consultative meeting of persons with disabilities is a misinterpretation of the issue. Accordingly, we would like to emphasize once again that the postponement of the meeting was caused solely by the current situation and is not intended to hinder the work of the Council or the involvement of persons with disabilities in the decision-making process.
In addition, we would like to emphasize that the protection of the rights of persons with disabilities is one of the priority directions of the Public Defender's Office, and the Public Defender has responded appropriately to all alleged violations of the rights of persons with disabilities that have become publicly known or have been reported.
In particular:
The Public Defender's Office has started examination of the seizure of ID cards from persons with disabilities.
The Public Defender responded to the cases of pressure on public officials with a public statement and the Office expresses its readiness to examine each individual case, including those related to alleged labour discrimination against public officials with disabilities. We would like to note that at this stage the Office has not received any application of a public official with disabilities.
The Public Defender himself attended the voting procedure of a person with disabilities and a statement was made on the election day regarding the shortcomings identified in the voting process.
All persons with disabilities participating in the ongoing protests and detained were visited by the Public Defender or his representatives, after which the Office took appropriate steps. In addition, the Public Defender, among other things, emphasizes in public statements the importance of freedom of expression for persons with disabilities and the State's obligation to ensure a safe environment for equal participation of persons with disabilities in the processes.
In addition, the Public Defender's Office actively works to protect the rights of persons with disabilities in all areas. Inter alia, the Public Defender and his representatives monitor psychiatric hospitals, shelters for persons with disabilities and community organizations. Last month alone, the Public Defender visited psychiatric institutions in Rustavi and Surami, as well as the Bediani shelter for persons with disabilities and community organizations in Kakheti. The results of the monitoring conducted by the Public Defender's Office will be reflected in special and parliamentary reports.