სახალხო დამცველი საქართველოს ებრაული თემის სასულიერო ლიდერებს შეხვდა
2024 წლის 10 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი თბილისის დიდ სინაგოგას ეწვია და თბილისის დიდი სინაგოგის რაბინს რახინ მურდუხაშვილს, თბილისის ბეით რახელის სინაგოგის რაბინებს ავი მელეხ როზენბლატს, არონ მდინარაძესა და ბენ სიონ ისრაელაშვილს და საქართველოს ებრაელთა კავშირის თავმჯდომარეს მერაბ ჩანჩალაშვილს შეხვდა.
შეხვედრაზე მრავალსაუკუნოვანი ქართულ-ებრაული ურთიერთობების განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და ებრაული თემის წინაშე არსებული გამოწვევები, მათ შორის, საქართველოში მოქმედი სინაგოგების კუთვნილების საკითხი და სხვა აქტუალური საკითხები განიხილეს. აღინიშნა ასევე, ებრაული თემის რელიგიური და კულტურული მემკვიდრეობის მხარდასაჭერად სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული სარესტავრაციო, აღდგენითი საქმიანობა და მატერიალური მხარდაჭერა.

Public Defender Meets with Religious Leaders of Jewish Community of Georgia
On June 10, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani visited Tbilisi Great Synagogue and met with Great Synagogue Rabbi Rakhin Murdukhashvili, Tbilisi Beit Rachel Synagogue Rabbis Avi Melech Rosenblatt, Aron Mdinaradze and Ben Zion Israelashvili, as well as the Chairman of the Union of Georgian Jews, Merab Chanchalashvili.
The special importance of centuries-old Georgian-Jewish relations and the challenges facing the Jewish community, including the issue of ownership of the synagogues operating in Georgia and other relevant issues, were discussed at the meeting. The State's restoration activities and material support to the religious and cultural heritage of the Jewish community was also noted at the meeting.