სახალხო დამცველი გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, თანამეგობრობისა და განვითარების საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელს შეხვდა
2024 წლის 25 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის მოადგილე ელენე ღუდუშაური გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, თანამეგობრობისა და განვითარების საქმეთა სამინისტროს (FCDO) აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის დეპარტამენტის დირექტორს კრის ალანს და დიდი ბრიტანეთის ელჩს საქართველოში გარეტ უორდს შეხვდნენ.
მხარეებმა „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონის იმპლემენტაციის პროცესი და სახალხო დამცველის მიერ კანონის კონსტიტუციურობის შეფასებასთან დაკავშირებით მომზადებული სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება განიხილეს. ისაუბრეს სახალხო დამცველის დამოკიდებულებაზე საარჩევნო კანონში გენდერული კვოტირების გაუქმებასთან დაკავშირებით, საპროტესტო აქციების დროს დაკავებულთა მიმართ მიმდინარე გამოძიების ობიექტურობასა და ეთნიკურ-რელიგიური უმცირესობების წარმომადგენელთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
სტუმრები ასევე, დაინტერესდნენ საქართველოში წინასაარჩევნო პერიოდის მიმდინარეობით, სახალხო დამცველის როლით არჩევნების სამართლიანად და ადამიანის უფლებების დაცვით წარმართვის პროცესში და მედიის თავისუფლებისა და უფლებადაცვითი საქმიანობის უსაფრთხოების ხარისხით.
შეხვედრაზე საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისა და დიდი ბრიტანეთის საელჩოს სამომავლო თანამშრომლობის საკითხებიც განიხილეს.

Public Defender Meets with Representative of Foreign, Commonwealth and Development Office of the United Kingdom
On September 25, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Elene Ghudushauri, Deputy Public Defender of Georgia, met with Chris Allan, Director for Eastern Europe and Central Asia at the Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO), and Gareth Ward, Ambassador of Great Britain to Georgia.
The parties discussed the implementation process of the Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence and the opinion of the friend of the court prepared by the Public Defender regarding the evaluation of the constitutionality of the law. They also talked about the Public Defender's attitude regarding the abolition of gender quotas in the electoral law, the objectivity of the investigation ongoing against those arrested during the protests, and the legal status of representatives of ethnic-religious minorities.
The guests also showed interest in the progress of the pre-election period in Georgia, the role of the Public Defender in the process of conducting the elections fairly and protecting human rights, and the quality of media freedom and security of rights protection activities.
Issues of future cooperation between the Public Defender’s Office of Georgia and the British Embassy were also discussed at the meeting.