საქართველოს სახალხო დამცველის სპეციალური განცხადება სახალხო დამცველის საქმიანობაში ჩარევისა და ზემოქმედების მცდელობის ფაქტის შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველს სურს გამოეხმაუროს 2020 წლის 23 იანვარს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის/იუსტიციის სამინისტროს მიერ სახალხო დამცველის პატიმრებთან შეხვედრის თაობაზე დეტალების უკანონოდ გასაჯაროების ფაქტს.
გვსურს ყველას შევახსენოთ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის ინსტიტუტის - როგორც კონსტიტუციური ორგანოს საქმიანობა ეფუძნება ისეთ უმნიშვნელოვანეს და ფუნდამენტურ პრინციპებს როგორიცაა, სრული დამოუკიდებლობა ხელისუფლების ნებისმიერი შტოსგან, მიუკერძოებლობა, ობიექტურობა და საქმიანობის განხორციელების დროს კონფიდენციალურობა. სახალხო დამცველის ინსტიტუტი, რომლის არსებობა 25 წელს ითვლის, სწორედ აღნიშნული პრინციპების დაცვით საქმიანობს. მანდატის ბუნებიდან და სპეციფიკიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველისთვის მოწოდებული როგორც ინფორმაცია, ისე კონკრეტულ პატიმართან შეხვედრის სხვა დეტალები, უნდა იყოს კონფიდენციალური.
ფუნდამენტური პრინციპების ხელყოფის გარდა, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის/იუსტიციის სამინისტროს მიერ უხეშად დაირღვა საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ ორგანული კანონის ნორმა, რომლის თანახმად, საქართველოს სახალხო დამცველის შეხვედრა დაკავებულებთან, პატიმრობაში მყოფ ან სხვაგვარად თავისუფლებაშეზღუდულ პირებთან და მსჯავრდებულებთან, კონფიდენციალურია. რაიმე სახის მიყურადება ან თვალთვალი დაუშვებელია. საგანგაშოა, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის ინსტიტუტის არსებობის მანძილზე ამგვარ ქმედებას პირველად ჰქონდა ადგილი.
იმ საკითხის გასაჯაროება თუ ვის ხვდება სახალხო დამცველი, ზრდის პატიმრის მიმართ არასათანადო მოპყრობის ან/და უკანონო ქმედების განხორციელების რისკს, იწვევს მათი უფლებრივი მდგომარეობის გაუარესებას. მსგავსი ინფორმაციის გასაჯაროებამ შესაძლოა აიძულოს პატიმრები თავი შეიკავონ სამომავლოდ სახალხო დამცველისთვის მომართვისა და მასთან შეხვედრისგან. აღნიშნული ფაქტის შემდეგ, ყველა პატიმარს გაუჩნდება ეჭვი, რომ მათი და სახალხო დამცველის შეხვედრის დეტალებს მეთვალყურეობს იუსტიციის სამინისტრო/პენიტენციური სამსახური და ის ნებისმიერ დროს შესაძლებელია გასაჯაროვდეს უწყების მიერ.
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, სახალხო დამცველის საქმიანობისათვის დაბრკოლებათა შექმნა ისჯება კანონით. წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის წინააღმდეგ კონვენციის ფაკულტატიური ოქმის მიხედვით, სახალხო დამცველი წარმოადგენს ქვეყანაში პრევენციის ეროვნულ მექანიზმს. ოქმის 21-ე მუხლის მიხედვით, პირადი მონაცემები არ უნდა გამოქვეყნდეს დაინტერესებული მხარის მკაფიო თანხმობის გარეშე.
ის საკითხი თუ ვის შეხვდება სახალხო დამცველი ან მისი წარმომადგენელი არის კონფიდენციალური ინფორმაცია და მისი გამჟღავნება წარმოადგენს სახალხო დამცველის საქმიანობაში ჩარევას, მასზე ზემოქმედებისა და მისი სამსახურეობრივი საქმიანობისთვის ხელშეშლის მიზნით. მოცემული ქმედება წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 352-ე მუხლით განსაზღვრულ დანაშაულს.
გუშინდელი განცხადება წარმოადგენს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მიერ საქართველოს სახალხო დამცველის ინსტიტუტის წინააღმდეგ დაწყებული პოლიტიკური თავდასხმის კამპანიის გაგრძელებას. სახიფათო და დაუშვებელია იუსტიციის მინისტრის მიერ ისეთი უწყების პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოყენება, როგორსაც წარმოადგენს სპეციალური პენიტენციური სამსახური, სადაც სასჯელს იხდიან სხვადასხვა პოლიტიკური შეხედულებისა თუ მსოფლმხედველობის პირები. მოცემულ ფაქტს უნდა მოჰყვეს დაუყოვნებლივი სამართლებრივი რეაგირება და ყველა ის პირი უნდა მიეცეს სისხლის სამართლის პასუხისგებაში, რომელმაც სცადა სახალხო დამცველზე ზემოქმედება მისი საქმიანობისთვის ხელშეშლის მიზნით.
მივმართავთ საქართველოს გენერალურ პროკურატურას, დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 352-ე მუხლით და პასუხისმგებლობაში მისცეს შესაბამისი პირები მათი თანამდებობრივი სტატუსის მიუხედავად.

Public Defender’s Special Statement on Attempted Interference with and Influence on Public Defender's Activities
The Public Defender of Georgia would like to respond to the illegal public disclosure of the details of the Public Defender's meeting with inmates by the Special Penitentiary Service/Ministry of Justice on January 23, 2020.
We would like to remind everyone that the activities of the Georgian Public Defender's institution, as a constitutional body, are founded on important and fundamental principles, such as full independence from any branch of government, impartiality, objectivity and confidentiality while performing duties. The Public Defender's institution, which has existed for 25 years, operates in accordance with these very principles. Given the nature and specificity of the mandate, both the information provided to the Public Defender and other details of meetings with prisoners shall be confidential.
Apart from violating the fundamental principles, the Special Penitentiary Service/Ministry of Justice grossly violated the Organic Law of Georgia on the Public Defender, according to which, the Public Defender's meeting with detainees, prisoners or other persons deprived of their liberty shall be confidential. Any kind of surveillance (video or audio) is inadmissible. It is alarming that such a fact has occurred for the first time during the existence of the Georgian Public Defender's institution.
Publicizing the identities of persons met by the Public Defender increases the risk of ill-treatment of prisoners or other illegal actions and results in the deterioration of the prisoners’ rights situation. Publicizing similar information may force prisoners to refrain from applying and meeting with the Public Defender in the future. Following this incident, all prisoners will have suspicions that their meetings with the Public Defender are controlled by the Ministry of Justice/Penitentiary Service and that the details of the meetings may be publicly disclosed.
According to the Constitution of Georgia, creating obstacles to the activities of the Public Defender is punishable by law. According to the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the Public Defender serves as a national preventive mechanism in the country. Pursuant to Article 21 of the Protocol, personal data shall not be publicized without the clear consent of the interested party.
The identities of persons met by the Public Defender or his/her representatives shall be confidential and its disclosure represents interference with the Public Defender's activities for the purpose of influencing him/her and hampering his/her work. The mentioned represents an offense under Article 352 of the Criminal Code of Georgia.
Yesterday's statement was the continuation of a campaign of political attack launched by the Minister of Justice of Georgia against the Public Defender’s institution. It is dangerous and inadmissible that the Minister of Justice uses a body such as the Special Penitentiary Service, where persons with different political views are serving their sentences, for political purposes. This incident should be followed by an immediate legal response and all persons, who attempted to influence the Public Defender for the purpose of interfering with her activities, should be prosecuted.
We call on the Prosecutor General’s Office of Georgia to immediately launch an investigation under Article 352 of the Criminal Code of Georgia and to prosecute all the relevant persons irrespective of their official statuses.