საქართველოს სახალხო დამცველის შეფასება წინასაარჩევნო პერიოდში ადამიანის უფლებების დარღვევის შემთხვევებთან დაკავშირებით
საარჩევნო უფლება საქართველოს კონსტიტუციით განმტკიცებული ფუნდამენტური უფლებაა და უშუალოდ მის რეალიზაციაზე, ისევე, როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში არჩევნების კონტექსტში სხვა უფლებათა რეალიზაციაზე ზედამხედველობას საქართველოს სახალხო დამცველი კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში ახორციელებს.
განსაკუთრებული საჯარო ინტერესის და საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, „სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის საფუძველზე, წარმოგიდგენთ სახალხო დამცველის მიერ 2024 წლის 8 ოქტომბრის მდგომარეობით იდენტიფიცირებულ პრობლემატურ საკითხებს.
• შესაძლო დანაშაულის ნიშნების შემცველ ფაქტებზე რეაგირება
მიმდინარე წინასაარჩევნო პერიოდში (აგვისტოს თვიდან მოყოლებული), საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს იდენტიფიცირებული აქვს 15 შესაძლო დანაშაულის ნიშნების შემცველი ფაქტი, რომლებიც არჩევნებს უკავშირდება. თხუთმეტიდან 4 ფაქტი ეხებოდა „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერების მხრიდან ოპოზიციური პარტიის წევრებისა და მხარდამჭერების მიმართ განხორციელებულ სავარაუდო ფიზიკურ შეურაცხყოფას;[1] 1 შემთხვევაში - ინფორმაცია გავრცელდა ოპოზიციურ პარტიასთან დაპირისპირების შესახებ;[2] 2 ფაქტი შეეხებოდა პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან ოპოზიციური პარტიის წევრების სავარაუდო ფიზიკურ შეურაცხყოფას;[3] 1 ფაქტი - პენიტენციურ სისტემაში პატიმართა მიმართ ზეწოლას „ქართული ოცნებისთვის“ ხმების შეგროვების მიზნით (სოციალური დახმარების მოხსნის, ფიზიკური ანგარიშსწორების, დისციპლინური სახდელის დაკისრების მუქარა);[4] 2 ფაქტი - „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებისგან მუქარას;[5] 5 ფაქტი - კერძო საკუთრების სავარაუდო დაზიანების ფაქტს, საიდანაც ერთ-ერთი „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელის საკუთრების მიმართ განხორციელდა.[6]
ზემოაღნიშნული შემთხვევების ნაწილზე სახალხო დამცველის აპარატს მიღებული აქვს უკვე ინფორმაცია სამართალდამცავი ორგანოებიდან და განაგრძობს უფლებამოსილების ფარგლებში დაწყებულ გამოძიებებზე ზედამხედველობას.
• სადამკვირვებლო ორგანიზაციები
წინასაარჩევნო პერიოდში სახალხო დამცველის განსაკუთრებული ყურადღების და შესწავლის საგნად იქცა სსიპ „ანტიკორუფციული ბიუროს“ მიერ მიღებული გადაწყვეტილება სადამკვირვებლო ორგანიზაციის - ა(ა)იპ „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ და მისი ხელმძღვანელის საარჩევნო მიზნის მქონე სუბიექტებად მიჩნევის თაობაზე, რის გამოც შეიზღუდა ორგანიზაციის სადამკვირვებლო საქმიანობა. მნიშვნელოვანია, რომ 2 ოქტომბერს ანტიკორუფციულმა ბიურომ გააუქმა ეს გადაწყვეტილება და სადამკვირვებლო ორგანიზაცია დღეს უკვე აგრძელებს თავის საქმიანობას, თუმცა, ხსენებულმა პრეცედენტმა საფრთხე შეუქმნა ორგანიზაციის ფუნქციონირებას. ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, კონკრეტულ შემთხვევაში, აპარატში საკითხის შესწავლა მიმდინარეობდა უფლებადამცველთა საქმიანობის, გაერთიანების და გამოხატვის თავისუფლების, სამართლიანი ადმინისტრაციული წარმოების უფლებების შესაძლო შეზღუდვის მიმართულებით.
• პოლიტიკური მოტივით შესაძლო დისკრიმინაციის საქმეები
წინა საარჩევნო პერიოდებისაგან განსხვავებით, აპარატში ამ დროისთვის, სავარაუდოდ დისკრიმინაციულად, პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურებიდან გათავისუფლების,ან სამსახურებრივად შევიწროების შესახებ განაცხადები წარმოდგენილი არაა. თუმცა, სახალხო დამცველმა, საკუთარი ინიციატივით საკითხის მოკვლევის მიზნით, 3 შემთხვევასთან დაკავშირებით მიმართა და მოიპოვა ინფორმაცია საქართველოს განათლებისა დ მეცნიერების სამინისტროდან, ხონისა და სენაკის სკოლების დირექტორების და ტყიბულის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლის დირექტორის მოადგილის მიმართ მიღებული გადაწყვეტილებების შესწავლის მიზნით. როგორც მოკვლევის ეტაპზე გაირკვა, სამივე შემთხვევაში დაინტერესებულ პირებს მიმართული აქვთ სასამართლოსთვის, რის გამოც აპარატი არ არის უფლებამოსილი შესწავლა გააგრძელოს. ასევე სახალხო დამცველმა საკუთარი ინიციატივით დაიწყო და ახსნა-განმარტებისთვის მიმართა სსიპ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ერთ-ერთ ლექტორთან შრომითი ურთიერთობის თაობაზე შესაძლო პოლიტიკური მოტივით მიღებული გადაწყვეტილების შესაფასებლად. ანალოგიურად, სახალხო დამცველმა ინფორმაცია გამოითხოვა სსიპ „ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდანაც“, ერთ-ერთ მოწვეულ ლექტორთან შრომითი ურთიერთობის განუახლებლობის თაობაზეც, რასაც იგი მის პოლიტიკურ აქტივობას უკავშირებს.[7] სახალხო დამცველი ასევე თვალს ადევნებს სსიპ „ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ მიმართ ავტორიზაციის საკითხის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს და დამატებითი მოკვლევის შემდეგ მიიღებს გადაწყვეტილებას შესწავლის დაწყებასთან დაკავშირებით.
ზემოაღნიშნული შემთხვევების გარდა, სახალხო დამცველმა საკითხის შესწავლის მიზნით, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მერსაც მიმართა. გავრცელებული ინფორმაციით, „თეთრიწყაროს ახალგაზრდულ ცენტრს“, მერიისგან ქონების უსასყიდლო უზუფრუქტის ხელშეკრულების ვადის გაგრძელებაზე უარი ეთქვა. არსებული ინფორმაციით, „თეთრიწყაროს ახალგაზრდული ცენტრი“ არ დარეგისტრირდა შესაბამის რეესტრში, ხოლო ცენტრის დირექტორი ღიად გამოხატავდა თავის პოზიციას „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონთან დაკავშირებით.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ პოლიტიკური მოტივით შესაძლო დისკრიმინაციის საქმეებზე აპარატში ამ დრომდე არ არის წარმოდგენილი დაინტერესებული პირების განაცხადები, მოპასუხე უწყებებისგან მიღებული ინფორმაციის გარდა, დისკრიმინაციული მოტივების შესაფასებლად თუ დასადგენად აუცილებელია დისკრიმინაციის სავარაუდო მსხვერპლების მიერ მტკიცებულებების წარმოდგენა. ამდენად სურვილის შემთხვევაში, აპარატი მზადაა დაინტერესებული პირებისგან მიიღოს დამატებითი ინფორმაცია და მტკიცებულებები.
• ზეწოლა სხვადასხვა ღონისძიებებში მონაწილეობაზე
აპარატისთვის ცნობილი გახდა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორის მხრიდან სავარაუდო მუქარის თაობაზე იმ სტუდენტების მიმართ ვინც პარტია „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო პარტიულ ღონისძიებას არ დაესწრებოდა. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი უნივერსიტეტის ლექტორი კატეგორიულად უარყოფს მსგავს ფაქტებს, თუმცა უნივერსიტეტმა გამოხატა მზადყოფნა დაიწყოს დისციპლინური წარმოება სტუდენტების მხრიდან თუნდაც ანონიმური მიმართვის შემთხვევაში, რაც უნივერსიტეტში აპარატთან კომუნიკაციის ეტაპზე არ ფიქსირდებოდა. ასევე მედიასაშუალებებით გავრცელდა საგანმანათლებლო დაწესებულებებში შესაძლო ზეწოლის სხვა შემთხვევებზეც ინფორმაცია, თუმცა არ იყო იდენტიფიცირებული კონკრეტული სასწავლებლები. სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ დაუშვებელია პირების იძულება მიიღონ მონაწილეობა ამა თუ იმ ღონისძიებაში და მოუწოდებს მოქალაქეებს, მსგავსი ფაქტების შემთხვევაში, მიმართონ სახალხო დამცველის აპარატს.
• საარჩევნო კამპანიაში შესაძლო ხელშეშლის შემთხვევები
წინასაარჩევნო პერიოდში გამოიკვეთა ამომრჩევლებთან შეხვედრების წარმოებისას სიტყვიერი დაპირისპირების შემთხვევები, კერძოდ 2024 წლის 3 აგვისტოს, ბათუმში, პარტიის „საქართველოსთვის” ამომრჩევლებთან შეხვედრის დროს, ასევე 2024 წლის 13 სექტემბერს ქუთაისში ე.წ. „ავტო-ქარხნის დასახლებაში“ პარტია „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო შეხვედრაზე. გარდა ამისა, გავრცელდა ინფორმაცია პარტია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო პლაკატების ჩამოხევა/დაზიანების თაობაზე.[8]
ზემოაღნიშნული შემთხვევები და მსგავსი ქმედებები ქმნის მტრულ გარემოს, ხელს უშლის საარჩევნო კამპანიის და აგიტაციის თავისუფლად წარმოებას. შესაბამისად, ერთი მხრივ მნიშვნელოვანია, ნებისმიერმა სუბიექტმა თავი შეიკავოს მსგავსი ქმედებებისგან, ხოლო მეორე მხრივ, ასეთი ფაქტების დაფიქსირების შემთხვევებში უფლებამოსილი ორგანოების მიერ განხორციელდეს კანონმდებლობით გათვალისწინებული რეაგირება.

Public Defender’s Assessment of Human Rights Violations in Pre-Election Period
The right to vote is a fundamental right enshrined in the Constitution of Georgia and the Public Defender of Georgia supervises the realization of this very right, as well as all other rights in the context of elections in the pre-election period, within the scope of the powers granted by law.
Due to special public interest and for the purpose of informing the public, based on the Organic Law of Georgia on the Public Defender, we are presenting the problematic issues identified by the Public Defender as of October 7, 2024.
• Cases containing elements of alleged crime
In the current pre-election period (since August), the Public Defender’s Office of Georgia has identified 15 cases containing elements of alleged crime, which were related to the elections: 4 out of the 15 cases were related to the alleged physical abuse by Georgian Dream supporters against members and supporters of the opposition party;[1] in one case, reports were spread about the confrontation with an opposition party;[2] two cases were related to the alleged physical abuse of members of the opposition party by police officers;[3] one case was related to pressure on prisoners in the penitentiary system in order to attract votes for Georgian Dream (threats of abolition of social assistance, physical retaliation, disciplinary punishment);[4] two cases were related to the threats made by Georgian Dream supporters;[5] five cases concerned alleged damage to private property, one of which was done to the property of the head of a local election headquarters of Georgian Dream.[6]
The Public Defender’s Office has already received information from the law enforcement authorities relating to some of the above-mentioned cases and, within the scope of his authority, continues to supervise the investigations launched.
• Monitoring organizations
In the pre-election period, the subject of the Public Defender's special attention and study was the decision made by the Anti-Corruption Bureau to consider the monitoring organization - Transparency International - and its head as subjects with political goals, due to which, the organization's monitoring activities were restricted. Importantly, on October 2, the Anti-Corruption Bureau revoked this decision and Transparency International continues its monitoring mission. In this particular case, the Office was studying the alleged restrictions on the work of human rights defenders, freedom of association and expression, and the right to fair administrative proceedings.
• Cases of alleged discrimination with political motives
In contrast to the previous election periods, the Office has not received any applications relating to alleged discriminatory dismissal or harassment due to political opinions. However, on his own initiative, the Public Defender applied to the Ministry of Education and Science of Georgia and obtained information in order to study the decisions made against the principals of Khoni and Senaki schools and the deputy principal of the public school of the Tkibuli municipality. At the stage of examining the cases, the Public Defender’s Office has learnt that in all three cases the interested persons have applied to the court, which makes the Office unauthorized to continue the examination. In addition, the Public Defender, on his own initiative, applied to the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University for an explanation regarding an allegedly politically motivated decision made relating to the labour relations with one of the lecturers. Similarly, we requested information from the Batumi Shota Rustaveli State University regarding the non-renewal of labour relations with one of the visiting lecturers, which the latter relates to his political activity.[7] The Public Defender is also monitoring the developments surrounding the issue of authorization to Ilia State University and will make a decision regarding the launch of the study of the case after obtaining additional information.
In addition to the above-mentioned cases, the Public Defender also applied to the Mayor of Tetritskaro municipality. According to the reports, the Tetritskaro City Hall refused the Youth Center Tetritskaro to extend the term of the free usufruct contract. As it became known, the Youth Center had not registered in the relevant register, and the director of the center had openly expressed his position regarding the Law on Transparency of Foreign Influence.
We emphasize once again that the Office has not received applications of interested persons relating to alleged discrimination with political motives. Apart from information received from the respondents, in order to evaluate or identify discriminatory motives, it is necessary for the alleged victims of discrimination to present evidence. Thus, the Office is ready to receive additional information and evidence from the interested parties.
• Pressure to participate in various events
The Office became aware of the alleged threat from the lecturer of the Samtskhe-Javakheti State University against the students who would not attend the pre-election event of the Georgian Dream party. The lecturer categorically denies the above and the university expresses its readiness to launch disciplinary proceedings even if anonymous applications are filed by students, which has not occurred at the stage of communication with the Office. In addition, the media spread information about other cases of alleged pressure in educational institutions, although no specific schools were identified. The Public Defender emphasizes that it is inadmissible to force people to participate in certain events and urges citizens to contact the Public Defender’s Office in case of similar facts.
• Cases of alleged interference in the election campaign
In the pre-election period, there have been cases of verbal confrontations during meetings with voters, in particular: on August 3, 2024, in Batumi, during a meeting with the voters of the For Georgia party, and on September 13, 2024, in Kutaisi, at the pre-election meeting of the Georgian Dream party in the so-called "vehicle factory settlement". In addition, information was spread about the tearing down/damaging of election posters of the Georgian Dream party.[8]
The above-mentioned cases create a hostile environment, prevent the free conduct of the election campaign and agitation. Therefore, on the one hand, it is important for any entity to refrain from similar actions, and on the other hand, in cases of occurrence of such incidents, the authorized bodies should respond as provided by law.